Національний заповідник «Софія Київська» в листі до департаменту культури Київської міської державної адміністрації написав про категоричну відмову в проведенні новорічно-різдвяних гулянь під стінами пам’ятки ЮНЕСКО. Генеральний директор заповідника Неля Куковальська у розмові з «Днем» наголосила, що слово «категорично» з’явилося у листі зумисно, щоб наголосити на важливості проблеми.
Нагадаємо, п’ятий рік поспіль попри позицію заповідника, міська влада облаштовує святкову зону біля мурів святині. Якби ж усе обмежилося ялинкою та ілюмінаціями, але виходить так, що Софійська площа на три тижні перетворюється на ярмарок і концерт-хол під відкритим небом.
У ТЕПЛІЙ СОФІЇ ХИТАЛИСЯ ЛЮСТРИ
Кілька днів тому в Софійському соборі було схвалено важливе для всіх громадян країни, навіть не дуже близьких до віри, рішення: Об’єднавчий собор проголосив створення в Україні незалежної православної церкви та обрав її предстоятелем митрополита Епіфанія (Думенка). Тепер біля собору знову шашлики, глінтвейни, сцена, фудкорти та біотуалети.
До речі, два роки тому все це розташували просто біля мурів, де похований Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Володимир І (Василь Романюк). Чиновники у КМДА нічого страшного у тому не бачать. Хоча, як зазначила Неля Куковальська, торік від концертів у Теплій Софії (колишній трапезній Софійського монастиря) хиталися люстри.
«Ми написали низку зауважень, але в департаменті культури на них не зважають, — додає Неля Михайлівна. — Попри нашу відмову, все відбувається, готується, знову шашличні підсунули нам майже під самі стіни. Навіть не знаю, як із цим боротися. Але цього року ми для себе визначилися, що будемо вкидати цю інформацію в засоби масової інформації, будемо про це писати на своїй сторінці у «Фейсбуці», вимірювати децибели під час концертів. Цього року сцена стоїть трошки інакше, сподіватимемося, що буде менший вплив на нас. Знаєте, спілкуюся з різними журналістами, але не всі розуміють, що це дійсно шкодить. Я вже думаю, що коли у нас будуть майстер-класи, прийдуть журналісти, то розкажу їм про оце все неподобство, яке чатує на наші пам’ятки від таких святкувань. Акцентують увагу на ялинці, а іншого не розуміють».
«МЕЦЕНАТИ НЕ ЖЕРТВУЮТЬ ПАМ’ЯТКАМИ»
Неля Михайлівна має рацію, адже, крім «Дня», практично ніхто не висвітлює цю тему. Здебільшого розповідають про висоту головної ялинки країни, звідки її привезли, які будуть фотозони, а що поруч — уразлива до пошкоджень Софія, ні слова.
«Ніхто нас не чує, ніхто нічого не бачить. Розповідають організатори дуже гарно, але внутрішнє єство абсолютно інше. Так, я розумію, це гроші. Але я підтримую бізнесменів, які роблять правильну справу, а не жертвують пам’ятками тисячолітньої давності. Це просто не по-людськи», — каже Неля Куковальська.
Шум, галас і високі децибели шкодять тисячолітній пам’ятці. Але це досі невтямки чиновникам і засновнику проекту Folk Ukraine Ігорю Добруцькому, який керує організацією новорічних святкувань у Києві. А ще — облаштуванням великодніх святкувань, фан-зон до Євробачення тощо. І щоразу центральна локація — площа перед Софією. Раніше «День» запитував у столичного департаменту культури, чому подібні свята проводить виключно Folk Ukraine. Пояснення було одне — це рішення робочої наради Міністерства культури, департаменту і заповідника. Хоча цього року в заповіднику заборонили балаган під своїми стінами, 19 грудня ялинка таки офіційно запрацює.
БАНТИК НА ПОДОЛІ
Щороку у Folk Ukraine вигадують певну концепцію свята. У 2017-му це був «Неоновий рік», цього разу — «країна Північного сяйва». «На вас чекатимуть полярний експрес, безліч фотозон, святковий концерт, магічний тунель, Новорічно-Різдвяний ярмарок, зона смаколиків та казкова алея чудес», — пишуть на сайті Folk Ukraine. А ще — 34 концерти. Щоправда, це сумарно — на дві локації. Крім Софійської площі, ще одну святкову зону облаштували на Контрактовій площі. Тут інша тема — Марія Примаченко. Цього року минає 110 років від дня народження художниці.
До речі, Контрактова площа могла б стати основною та єдиною святковою локацією. Чому б ні? Віднедавна вулиця Сагайдачного є пішохідною, немає пам’яток у зоні ризику. Транспортне сполучення не гірше, ніж біля Софії: метро, автобуси, трамваї.
Може, це суб’єктивно, але родинний похід на відкриття ялинки на Подолі нічим не вразив. Вердикт семирічної доньки — нецікаво. Оглядове колесо та сніжна гірка, яку ще доробляли, не рахуються. Запах глінтвейну та шашликів брав гору. На вулиці Сагайдачного встановили 15 фотозон з фантазійними тваринами Марії Примаченко. Схоже, крім фотографування, більше робити тут нічого. Не забули організатори свята і про Гостинний двір, який прикрасили червоним бантом, ніби подарункову коробку. Щоправда, пам’ятка стоїть уже років п’ять без консервації. Чим їй допоможе той бантик?
МІЛЬЙОНИ НА СВЯТО
Загалом на організацію свята Folk Ukraine витратив 37 мільйонів гривень. Кажуть, що всі гроші — меценатські. Торік суми були скромніші: 23—25 мільйонів гривень. «Усі витрати, пов’язані зі встановленням головної новорічної ялинки, монтажем всіх конструкцій, виготовленням іграшок, світлових інсталяцій, здійснюватиме громадська організація «Столичні ініціативи» за рахунок власних і залучених у встановленому порядку позабюджетних коштів», — повідомили у міській адміністрації.
На сайті YouСontrol зазначено, що підприємство об’єднання громадян «Ініціативи столичні» зі статутним капіталом на суму 20 тисяч гривень займається організацією різних видів відпочинку та розваг, функціонуванням атракціонів і тематичних парків, роздрібною торгівлею з яток тощо. На цьому ж сайті розміщені посилання на судову справу проти ПОГ «Ініціативи Столичні». ТОВ «ТОП ТІМ» вимагає 186 тисяч гривень компенсації за використання на минулорічному ярмарку без дозволу власника символіки «ГлінтвейнЯ».
ЯК У РОДИННОМУ КОЛІ
Звісно, ці деталі кардинально ситуацію не змінять. Але якщо чиновники до проблеми байдужі, у заповіднику не знають, у які двері стукати, то переламати ситуацію можемо ми з вами. Ті, хто формує (чи ні) попит на концерти і шашлики біля святині. Чому б не пройти повз локацію Folk Ukraine, а завітати на затишне подвір’я Софії, де взимку особлива казкова атмосфера? І не лише зовні, а й усередині. Скажімо, в Митрополичому будинку Софії Київської 22 грудня відбудеться презентація фільму-фентезі «Тільки диво», одну зі сцен якого знімали саме там. А 25 грудня планується міні-фестиваль «Open Christmas’2018: Різдвяні радощі+лекція отця Кирила (Говоруна)».
«Ми об’єднали наші зусилля з Відкритим православним університетом Святої Софії-Премудрості та школами, — зауважує Неля Куковальська. — Дуже багато заходів буде для діток, плануємо говорити про історію, традиції не тільки українські, а й європейські. Але це все буде без важкої музики, у родинному колі, щиро, відверто та по-доброму».