Напередодні «День» поспілкувався з генеральним директором ОННБ імені М. Горького Ольгою Ботушанською, яка є головою оргкомітету виставки-форуму.
— Ольго Федорівно, як промоутер проекту розкажіть, якою постане ХІV Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині»?
— Перш ніж відповісти на запитання, хочу привітати усіх журналістів і особливо нашого давнього інформаційного партнера — газету «День» — із професійним святом. Бажаю доброго здоров’я, натхнення, вдалих сюжетів і висловлюю надію на подальшу плідну співпрацю в інформаційному полі нашої держави. А ще хочу подякувати за надану можливість поспілкуватися з великою читацькою аудиторією «Дня».
Варто відзначити, що традиційне свято Книжки вже вкотре зібрало в Одеській національній науковій бібліотеці імені М. Горького видавців, розповсюджувачів, авторів, бібліотекарів та шанувальників друкованого слова з багатьох куточків нашої держави. Це дає підстави говорити про те, що наша бібліотека знайшла спільну ідею, навколо якої об’єдналися представники різних земель України. Незважаючи на економічні труднощі, на наше запрошення взяти участь у виставці-форумі активно відгукуються десятки видавництв. Вони представляють свою наукову, довідково-енциклопедичну, навчальну, дитячу і художню книжку, видання, присвячені історії та культурі України, фольклору, питанням економіки, педагогіки, літературознавства, мистецтва, філософії та релігії, картографічні видання тощо, беруть участь у конкурсі «Краща книга виставки-форуму 2013 року».
За традицією форуму, відбудеться виїзне Свято української книжки. Цього разу ми відвідаємо Іллічівськ — місто портовиків, фонтанів і троянд. Зокрема, під час візиту буде проведено традиційну благодійну акцію передачі книжок вітчизняних видавництв бібліотекам міста.
Хоча українське книговидання та книгорозповсюдження сьогодні перебувають не в найкращому стані, однак оптимізму всім нам додає нещодавно схвалена урядом Концепція Державної цільової національно-культурної програми популяризації вітчизняної видавничої продукції та читання на 2014—2018 роки. Чинники, які нині гальмують процес книговидання і доступу читача до нової книжки, — недосконалість законодавчої бази з цього питання, згортання інвестицій у видавничу галузь та унеможливлення кредитування видавничих проектів, недостатнє бюджетне фінансування бібліотек для поповнення фондів вітчизняною літературою. Тобто ми всі повинні докласти чималих зусиль, аби повернути Україні статус читаючої держави.
— Наскільки відомо, первісно проведення виставки мало на меті певним чином посприяти комплектуванню фондів. Як в цілому на сьогодні вирішують цю проблему?
— Започатковуючи 2000 року нашу виставку-форум, ми чітко визначили її мету. Вона має сприяти збереженню і примноженню духовного та культурного надбання українського народу; розвитку і функціонуванню української мови в усіх сферах суспільного життя; розповсюдженню та популяризації нових книжкових видань різними мовами, що вийшли впродовж року на теренах України; поповненню бібліотек Південного регіону новою літературою. Ця мета не втратила своєї актуальності й нині.
Наш некомерційний проект був започаткований у період, коли існуюча за радянських часів система комплектування зруйнувалася. Виставка була покликана хоч якось компенсувати цю нестачу. На сьогодні ж надходження від проведення подібних заходів не перевищують 0,1% від загальної цифри. Формування фонду ОННБ ім. М. Горького здійснюється на основі отримання обов’язкового примірника документів згідно з чинним законодавством. Кількість видань, отриманих таким чином, щорічно становить понад 70% від загальної кількості надходжень, яка коливається у межах від 35 до 40 тис. одиниць. Іншими джерелами комплектування фонду є вітчизняний та міжнародний документообмін, державні програми, передплата, дарунки авторів, видавців та благодійників.
Зізнаюся, що я не задоволена подібною ситуацією, бо ми не маємо повного комплекту книжок, які виходять в країні протягом року. У нас також відсутній резерв на закупку книжкових новинок у окремих видавництв чи типографій, які випускають видання за кошти авторів тощо. Не сприяє цьому й існуюча тендерна система, що призводить до втрати часу, адже його організація потребує щонайменше один-два місяці.
— Одна із найбільших проблем при організації і проведенні подібних масштабних заходів пов’язана з їхнім недофінансуванням. Послідовна політика адміністрації бібліотеки у напрямку розширення кола друзів, залучення благодійних коштів, співпраця з облдержадміністрацією та органами місцевого самоврядування дозволяє певним чином вирішувати ці проблеми. Чи є позитивні зрушення у цьому плані?
— Приємно усвідомлювати, що виставка-форум набула загальнонаціонального масштабу і що традиційно має підтримку Міністерства культури України, Державного комітету телебачення та радіомовлення України, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної та Одеської міської рад, Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, Книжкової палати України імені І. Федорова. ХІV Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині» знову відбувається під патронатом голови Одеської обласної державної адміністрації Едуарда Матвійчука. Нас підтримало чимало підприємств і благодійників.
— Нерідко на виставку книжок приходять сім’ями. Тут є чимало цікавинок для допитливих дітей. А що роблять для того, щоб у час нових технологій бібліотека перетворилася у своєрідний «третій простір», де завдяки спілкуванню особа розкриває свій потенціал?
— Ми в пошуках нових форм роботи. Назву лише кілька з них. Сьогодні триває цілеспрямована робота з оцифрування ретроспективної періодики, яка стає доступною читачам. Це унікальні одеські видання ХІХ — початку ХХ стст., які є лише у нас. Наповнюється змістом електронний каталог, який є ілюстрованим. Надаються послуги іншого плану. Так, минулоріч протягом чотирьох місяців в інтернет-центрі, який створено за фінансової підтримки Посольства США в Україні, працювала школа комп’ютерної грамотності для людей з особливими потребами. Першими її учнями стали вісім юнаків і дівчат з Благодійного фонду «Молодий інвалід». Згодом ми організували курси для пенсіонерів, які практикувалися у написанні електронних листів, вчилися працювати в мережі Інтернет. Це значною мірою допомагає в їхній соціальній адаптації, адже ці люди часто відчувають самітність і пригніченість. Багато з них стали нашими друзями.
Сподіваюся, що проведення щорічних масштабних заходів, яким є виставка-форум, і наша щоденна копітка, часто невидима загалу робота за умов суспільної солідарності поступово змінять ситуацію у цій царині на краще.
P.S. Бібліотеку «Дня» також представлено на виставці-форумі. Ви побачите нас одразу — завдяки великому банеру з логотипом «Дня»