Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сорок прем’єр за тиждень

16 травня, 2003 - 00:00

Творці 20 повнометражних художніх фільмів, які репрезентують 13 країн, поведуть боротьбу за «Золоту пальмову гілку» — головну нагороду 56-го Міжнародного кінофестивалю, що розпочався в середу в Канні. Каннський кінофорум нерідко називають найпрестижнішим і найбільш представницьким із заходів такого штибу. Фестиваль на набережній Круазетт незмінно збирає безліч зірок першої величини, а часом і запалює нові зірки на кінематографічному обрії. Цього року оргкомітет після попереднього перегляду понад 900 повнометражних стрічок відібрав для офіційного показу в рамках фестивалю 50 фільмів, повідомляє Newsru.com. За словами організаторів, вони недорахувалися декількох визнаних майстрів, які з тих чи інших причин не встигли закінчити роботу над своїми новими картинами, проте в конкурсній програмі з’явилися імена багатообіцяючих дебютантів. Та й той факт, що в рамках фестивалю відбудеться 40 світових прем’єр, говорить сам за себе.

Фестиваль відкриється позаконкурсною прем’єрою фільму «Фанфан-тюльпан». Цей римейк знаменитої чорно-білої картини 50-х років минулого сторіччя створили продюсер Люк Бессон і режисер Жерар Кравчик, а в головних ролях, колись блискуче виконаних Жераром Філіпом та Джиною Лолобріджидою, знялися Венсан Перес і Пенелопа Крус. Завершиться свято кінопоказом безсмертної стрічки «Нові часи» з Чарлі Чапліним. У числі тих, хто поведе боротьбу за головний приз, — п’ятеро французьких режисерів, три постановники зі США, двоє японців, по одному представникові Великої Британії, Італії, Данії, Швейцарії, Канади, Бразилії, Китаю, Ірану, Туреччини та Росії. Очолює журі відомий французький кінорежисер Патріс Шеро, який сам неодноразово бував у Канні як номінант. Разом із ним оцінюватимуть картини його співвітчизники Жан Рошфор і Карін Віар, режисер Стівен Содерберг і акторка Мег Раян із США, а також по одному представникові від Китаю, Індії, Італії та Боснії. Склад журі в якійсь мірі відбиває список претендентів, які поведуть боротьбу за «Золоту пальмову гілку» — головний приз фестивалю. З двадцяти картин п’ять представлено французькими постановниками, в числі яких визнаний авторитет Клод Міє і Франсуа Озон, якого називають одним із найобдарованіших французьких режисерів нового покоління.

Американське кіно представлене трьома стрічками, в тому числі фільмом нев’янучого Клінта Іствуда «Містична ріка», японське — двома. Загалом для головної конкурсної програми відібрано роботи режисерів із 13 країн, серед яких варто особливо згадати каннського завсідника датчанина Ларса фон Трієра та британця Пітера Гріневея.

Російський кінематограф репрезентуватиме Олександр Сокуров. Він у Канні якщо й не завсідник, то вже точно не новачок. За останні роки на набережній Круазетт демонструвалися його картини «Молох», «Телець», «Російський ковчег». На цей раз до уваги вимогливого журі та досвідченої публіки буде запропоновано драму «Батько та син». До теми взаємин батьків і дітей російський постановник звертається не вперше — 1997 року він зняв картину «Мати й син», яку було відзначено рядом престижних нагород. Тим часом поки професіонали оцінювали глибину проникнення до психологічних образів і міркували про кінематографічні новації, публіка штурмувала залу, в якій учора показували прем’єру продовження культової «Матриці» з Кіану Рівзом у головній ролі.

Підготував Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: