Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спека призвела до масової загибелі риби та рослин річок Волині

5 серпня, 1998 - 00:00

Джерелом катастрофи, як стверджують спеціалісти, є Хрінниківське водосховище, в котрому зараз мінімальний рівень води і котре по всій своїй акваторії «цвіте», тобто в ньому гниють водорості та інші органічні рештки.

Причиною цього стала спека. Неглибоку воду водосховища сонце прогріло до 25—27 градусів — почався активний процес розкладу органіки, внаслідок чого різко понизився рівень кисню в воді. Він має становити 6 міліграмів на літр води, в дійсності у Стиру нижче Хрінників він становить лише один-два міліграма, а безпосередньо в водосховищі вміст кисню в 10—12 разів нижчий норми.

Становище можна було б виправити, підвищивши рівень води. Однак цього зробити не можна, оскільки на водосховищі реконструюється дамба. Начальник управління еконебезпеки Волинської області Ростислав Мігас вважає, що має місце очевидне порушення технології будівництва: треба було спочатку спорудити дамбу, тоді підготувати ложе водосховища й відразу повністю затопити його. Голова Демидівської районної ради Богдан Давидюк запевняє, що дотриматись такої послідовності не можна було з цілого ряду причин, а також висловлює припущення, що, можливо, справа не лише в зниженні рівня кисню в воді, а і в забрудненні Стиру промисловими стоками чи отрутохімікатами сільськогосподарського призначення.

Ситуація остаточно прояснилася після того, як спеціалісти з державного управління еконебезпеки у Волинській області зробили хіміко-лабораторний аналіз води із річки Стир. Антропогенних зон забруднення не виявлено. Значить, промислові відходи в ріку не потрапляли. Отож, як запевнила кореспондента «Дня» заступник начальника управління екобезпеки Волині Світлана Якубишева, основною причиною лиха треба вважати задуху риби внаслідок різкого зменшення в воді кисню. Хоча в окремих заплавах Стиру все ж таки виявлено понад норму присутність металів, зокрема міді. Це — наслідок злив, які позмивали в річку міндобрива та отрутохімікати.

Минулої п’ятниці повідомлення про таке ж екологічне лихо надійшло і з сусідніх із Волинню областей — Рівненської та Брестської (Білорусь). А на Волині так само задихається риба і в річці Західний Буг.

Олег ПОТУРАЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: