Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Справа проти Тимошенко — крок до диктатури?

24 грудня, 2010 - 00:00

Кримінальна справа, порушена проти лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, має яскраво виражений політичний відтінок — вважають в Україні та Європі.

Висунувши абсурдні звинувачення Тимошенко, за яку на президентських виборах проголосували дванадцять мільйонів громадян України, «влада продемонструвала зухвалий намір остаточно знищити реальну опозицію, перейти до авторитарного правління». Припинити політичне переслідування голови партії «Батьківщина» вимагають відомі українські політики, письменники, науковці та громадські діячі.

«Янукович доручив порушити проти Тимошенко кримінальну справу, щоб усунути її від політичної діяльності», бо розуміє, «що саме Юлія Тимошенко є уособленням справжнього опору антиукраїнській та антидемократичній політиці», — наголошують ті, хто підписав листа. Вони застерігають, що нині, як і за часів тоталітарного режиму, «знову панує одна партія, чиниться політичний тиск на суспільство та ЗМІ, переслідується опозиція, процвітають беззаконня і корупція, влада здає національні інтереси». Таким чином, «свободу розтоптано, диктатура Партії регіонів показала своє звіряче нутро».

«Справу проти Юлії Тимошенко побудовано лише на тому, що, нібито вона в розпал економічної кризи використала для виплати пенсій кошти від квот за викиди парникових газів. І хоча Державне казначейство підтверджує, що всі ці кошти залишаються на його рахунках, влада погрожує Тимошенко позбавленням волі на строк від семи до десяти років», — ідеться у відкритому листі.

«Бандитське побиття у Верховній Раді депутатів із партії «Батьківщина» депутатами з Партії регіонів ще раз засвідчує, що регіонали поводяться на українській землі, як окупанти», — продовжується у відкритому листі, який, зокрема, підписали Дмитро Павличко, Іван Дзюба, Ігор Юхновський, Левко Лук’яненко, Мирослав Попович, Микола Жулинський, Юрій Щербак, Богдан Горинь, Валерій Шевчук, Юрій Андрухович, Юрій Мушкетик, Василь Овсієнко, Олександр Скіпальський. Збір підписів на захист Юлії Тимошенко триває.

ЄВРОПА ВБАЧАЄ В ПЕРЕСЛІДУВАННІ ТИМОШЕНКО ПОЛІТИЧНІ МОТИВИ

Справа, порушена проти Тимошенко, викликала шок і занепокоєння долею демократії в Україні у багатьох європейських політиків та структур. В Європейській комісії наголошують, що «ЄС дуже уважно стежить за розвитком подій у Києві щодо кримінальної справи проти колишнього прем’єра Тимошенко й обмежень на її переміщення» і закликають «не використовувати кримінального законодавства в політичних цілях».

«Кримінальна справа, порушена проти лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, має яскраво виражений політичний відтінок», — заявив депутат Європарламенту від Європейської народної партії Елмар Брок. Він наголосив, що «зроблено це було за день до того, як лідер опозиції мала зустрітися з лідерами Європейського Союзу». Брок переконаний, що Віктор Янукович так і не зрозумів, «що односторонні дії проти опозиції є неприйнятними і не відповідають законам демократії».

Припинити залякування політичних конкурентів закликала у своєму листі до Президента Віктора Януковича екс-доповідач ПАРЄ по Україні Ханне Северінсен. Віктор Янукович, який «неодноразово обіцяв дотримуватися європейських стандартів», має повернутися в правове і демократичне поле — переконана вона.

Президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс повідомив, що в ЄНП засуджують «зростання агресивних, політично вмотивованих дій української влади проти опозиції та її лідера Юлії Тимошенко» і застерігають: «недемократична поведінка влади може поставити під загрозу європейське майбутнє України».

ЕКСПЕРТИ: «ВЛАДА БОЇТЬСЯ, ЩО ТИМОШЕНКО ОЧОЛИТЬ ПРОТЕСТИ ЛЮДЕЙ»

Переслідування Тимошенко має суто політичний характер, бо «вона є персональним ворогом групи Фірташа, яка може серйозно впливати на Генпрокуратуру», — вважає народний депутат, колишній «регіонал» Тарас Чорновіл. Політолог і науковець Олексій Гарань також наголошує, що «те, що відбувається щодо Тимошенко — не що інше, як політичне переслідування. Це логічний крок, що витікає з тих справ, які було порушено проти її соратників та членів колишнього уряду».

Порушення кримінальної справи проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко «виглядає абсолютно цинічно на тлі дій влади, за якої корупція набула всеохоплюючих масштабів», — стверджує президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов. У свою чергу, політолог Вадим Карасьов переконаний: влада боїться, що Юлія Тимошенко може очолити неминучі протести громадян проти непопулярних реформ — тому і вдається до кримінального переслідування лідера партії «Батьківщина».

Тетяна ШВЕЦЬ
Газета: 
Рубрика: