Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Старий Луцьк і сучасна забудова

Будинок, у якому мешкала родина Косачів, потребує термінової реконструкції
30 жовтня, 2012 - 00:00
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

Про те, що приміщення дирекції історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» руйнується, взагалі, відомо давно. Одразу можна помітити і тріщини на стінах, і те, що дім просідає, бо збудований був на місці оборонного рову Луцького замку. Рів засипали, але ґрунтові води і розгалужені підземелля, якими посноване старе місто, свою справу роблять.

Причиною ж для певного роду паніки стало звернення нещодавно призначеного директора заповідника. Павло Рудецький звертається до обласної держадміністрації з проханням «створити комісію для обстеження будівлі» і надання рекомендацій стосовно проведення відновних робіт. Крім дирекції заповідника в будинку за адресою вул. Драгоманова, 28, діє також музей Лесі Українки, адже в одній із квартир цієї будівлі родина Косачів мешкала в Луцьку в 1890 — 1891 роках. Саме в нашому місті маленька Леся застудилася під час Водохреща, спостерігаючи обряд хрещення води на річці Стир, що тече неподалік замку, в Луцьку ж вона написала і свій перший вірш «Надія». Найгіршим же нині є те, що руйнується підтримкова стіна на першому поверсі, і якщо не вжити термінових рятувальних заходів, то будинок може просто завалитися.

Старе місто в Луцьку ще, на жаль, не стало для місцевої влади навіть тією «куркою», котра несла б золоті яйця. Адже і середньовічний замок став одним із семи чудес України, і підземелля під костелом Святих Петра й Павла вражають уяву екскурсантів з усього світу, натомість ця територія перебуває у своєрідній ролі нелюбої падчерки. Вражає забудова території заповідника спорудами, які абсолютно не пасують до стилю старого міста. Воно виглядає доволі занедбаним. Ось і неподалік дирекції заповідника (і водночас дому Косачів) на ділянці за адресою вул. Кафедральна, 13, після довготривалих баталій депутати міської влади дозволили спорудити торгово-житловий комплекс на три поверхи. Начебто з метою відновити колишню забудову... Вже сім років споруджують неподалік і великий дім незрозумілого призначення, в якому спочатку було заплановано два поверхи, а виявилося більше... Нинішня міська влада вважає, що Старе місто таки потрібно забудовувати, аби воно було окрасою Луцька. Та не встиг забудовник розпочати відповідні роботи в самому центрі заповідника за адресою вул. Кафедральна, 13, як тут виявили залишки об’єктів XVII століття і роботи зупинили для проведення подальших розкопок.

Директор державного підприємства «Волинські старожитності» Олексій Златогорський зізнається, що, з іншого боку, його ці розкопки мало втішають. Завершити їх до настання холодів з дощами та снігом він фізично й фінансово не в змозі, та й роботи археологам тут вистачить років на двадцять, насправді! Адже в Луцьку, каже він, ніколи не здійснювалося розкопок на такій великій площі й до кінця. Його підприємство може стати першим, власне, дослідником Луцька, але своє «его» Златогорський радий легко зламати, бо усвідомлює: ці розкопки можуть стати і Помпеєю для багатьох довколишніх пам’яток. А тим паче, такою Помпеєю може стати і забудова в центрі заповідника... Власне, ще більше, ніж дім Косачів, руйнується і будинок по сусідству з ним.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: