Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стихія...

Несанкціонована торгівля продовжує отруювати донеччан
28 вересня, 2004 - 00:00
ПРОБЛЕМА СТИХІЙНИХ РИНКІВ АКТУАЛЬНА І ДЛЯ КИЄВА. НЕЗВАЖАЮЧИ НА ТЕ, ЩО СТОЛИЧНА ВЛАДА ПООБІЦЯЛА ДО 15 ВЕРЕСНЯ «ПРИБРАТИ ТОРГОВІ І СОЦІАЛЬНО- ПОБУТОВІ ОБ’ЄКТИ НА СТАНЦІЯХ МЕТРО І З ПРИЛЕГЛИХ ДО НИХ ПІДЗЕМНИХ ПЕРЕХОДІВ», ТАМ ПРОДОВЖУЮТЬ ТОРГУВАТИ НА АСФАЛЬТІ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

Понад шістсот випадків отруєнь виявлено за півроку в Донецьку. При цьому деякі з них виявилися для людей смертельними або призвели до дуже тяжких наслідків. Такі дані було озвучено на черговому засіданні міської комісії щодо безпеки життєдіяльності населення, яке нещодавно пройшло в приміщенні Донецької міської ради.

На думку фахівців, проблема отруєнь бере свій початок в одному з досить яскравих соціальних зол сучасного Донецька — незаконній стихійній торгівлі, яка, незважаючи на всі зусилля місцевої влади, поки ще бурхливо процвітає і в шахтарській столиці, і за її межами. Неякісні продукти, які не пройшли необхідних перевірок, сприяють виникненню і поширенню збудників інфекційних захворювань та отруєнь. При цьому особливим чинником ризику є спиртне. Так, серед зареєстрованих випадків отруєння левова частка припала саме на алкогольні напої — 389 випадків. Крім того, 23 рази жителі Донецька труїлися продуктами харчування та різними соками, а 35 разів — наркотичними засобами.

Боротися з цією проблемою місцева влада намагається комплексно. Наприклад, у Донецькій області діє спеціальна програма, яка передбачає виявлення та запобігання фальсифікації спиртного, а також низку програм, що передбачають боротьбу з торгівлею у невстановлених місцях.

Сьогодні торговельну мережу Донецька складають понад 2300 підприємств торгівлі з торговельною площею понад 400 тисяч квадратних метрів. При цьому в місті функціонує понад 1100 підприємств громадського харчування на 59 тисяч місць, більшість яких займається реалізацією алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Усі ці заклади регулярно перевіряються, фахівці санепідслужби контролюють наявність у них супровідної документації, підтверджуючої якість та безпеку харчових продуктів, які реалізовуються. За 5 місяців поточного року, наприклад, досліджено 2604 проби харчових продуктів, і при цьому 302 з них не відповідали вимогам нормативної документації щодо мікробіологічних показників. Більш того, як показала перевірка, більше половини об’єктів торгівлі та громадського харчування, що перевіряються, порушують чинне законодавство.

За перше півріччя співробітники міського управління міліції здійснили понад 500 рейдів по ринках та місцях стихійної торгівлі. За різні порушення було покарано 1075 чоловік. Регулярно проводиться перевірка місць стихійної торгівлі, внаслідок яких ліквідовано 23 таких місця. Крім того, виявлено 278 фактів незаконної реалізації, транспортування алкогольних виробів. При цьому вилучено продукції на суму понад 200 тисяч гривень. Відносно правопорушників порушено 35 кримінальних справ за статтею 204 КК України «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів».

І все-таки поки особливих змін непомітно. Проблема полягає в кількох аспектах відразу. Наприклад, штраф за торгівлю у невстановленому місці дуже невеликий, і багато «приватних підприємців» відкрито віддають перевагу тому, аби сплатити його і торгувати в цьому місці й далі. По-друге, відсутня повноцінна альтернатива стихійним ринкам, хоч у регіоні вже з’явилися маленькі риночки для пільгових категорій продавців (наприклад, бабусь та дідусів, які продають власну сільськогосподарську продукцію). Та, напевно, найголовнішою проблемою у цій сфері є невичерпний інтерес покупців до такого роду товарів. Поки є попит на продукцію стихійних ринків, безсумнівно буде й пропозиція, яку не зможуть подолати ніякі штрафи та заборони.

Ганна ХРИПУНКОВА, Донецьк
Газета: 
Рубрика: