Ця подія днями трапилася в селі Розсудів: на місці колишньої військової частини з’явився гуртожиток для 200 іноземців, де вони, нічого не роблячи, можуть жити до півроку. З часом його хочуть навіть розширити — аби мати змогу приймати 500 шукачів кращого життя. Ціна Розсудівського пункту тимчасового перебування нелегальних мігрантів — два мільйони євро. А умови проживання такі: якщо за шість місяців мігранти не зможуть знайти постійної роботи в Україні або добровільно не поїдуть самі, то будуть змушені покинути країну примусово.
— За це півріччя ми дали дозвіл десяти тисячам іноземців на постійне проживання в Україні, з них п’ять тисяч — це ті, хто одружився на громадянках України, і більше чотирьох тисяч — ті, хто три роки проживає на території України і має постійну роботу, — сказав на відкритті пункту міністр МВС України Юрій Луценко. — Однією з проблем є практика підробки довідок з місця роботи та незаконної співпраці з представниками МВС для отримання відповідних дозволів. На жаль, наразі ніхто не може викорінити цю корупційну «пухлину».
Нині тут живуть 18 мігрантів-нелегалів з африканських країн та країн Азії (хтось їхав на пошуки щастя саме в Україні, хтось — в країнах, що західніше нас). До їх послуг — зручні житлові кімнати, кімнати для відпочинку, кімнати для перекладачів, навіть — для підігріву їжі, а на подвір’ї для мігрантів облаштували спортивний майданчик. До речі, в їдальні годують не гірше, ніж у студентській.
— На обід сьогодні давали борщ, кашу з м’ясом, томатний сік. На день нам виділяють близько 10 гривень на кожного мігранта, — говорить пані Лариса, працівник їдальні.
Мігранти з Індії та Пакистану розповіли, що життя нелегалів — не така проста справа.
— Ми їхали в Україну, переховуючись в коробках близько 17 годин. Сиділи, не маючи змоги, навіть поворухнутись. За такі «зручності» заплатили 500 доларів і зараз ось в Україні. Ми приїхали, щоб працювати. Я приміром дуже добре знаю комп’ютери, — говорить Джатінер, мігрант з Індії, сподіваючись влаштуватися у нас на роботу.
Як на таку невелику кількість клієнтів притулку для мігрантів, тут працює рекордно велика кількість людей: близько 170 осіб, з яких 30 — в погонах. Самі ж мігранти поки що не залучені ні до якої роботи. Вони мають тільки дотримуватись порядку.
— Наразі ми не залучаємо їх до роботи. У них є розпорядок дня, якого вони мають дотримуватись. Звичайно, на добровільних засадах вони можуть прибирати територію пункту, але примушувати їх ніхто не має права. Надалі ми плануємо влаштовувати їх на підприємства. Проте нині такої програми ще не існує, — говорить Тетяна Гринь, інспектор групи документування.
В Україні нині діє тільки один пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, профінансованого Європейською комісією. Європейський Союз, відповідно до Договору про реадмісію, вже виділив близько 30 мільйонів євро на відкриття й інших таких же закладів. Так, восени цього року планують відкрити пункт для нелегалів у Волинській області, а наступного — на півдні та сході країни.