Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Стороннім» вхід заборонено?

Мораторій на перевірку підприємств — одна із причин погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації в Україні й, зокрема, випадків ботулізму
14 червня, 2017 - 11:00

Випадки інфікування громадян важкою інфекцією ботулізм схвилювали всю країну. За даними Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, продовж останніх тижнів у країні продовжують реєструватися випадки захворювання на ботулізм, причиною яких, очевидно, є вживання рибної продукції. Нагадаємо, ботулізм — це гостре токсико-інфекційне захворювання, яке зумовлює токсин Clostridium botulinum, що може призвести до смерті. Як пише Вікіпедія, «півлітрової банки ботулізму вистачить, щоб вбити все населення планети». 

Літо — сезон, коли випадки отруєння стають частішими, ситуація із поширенням кишково-шлункових захворювань загострюється. Левова частка відповідальності на виробниках продукції, які нехтують технологічними та санітарними правилами. Останній випадок захворювання на ботулізм зареєстрували в Полтавській області. Коли фахівці здійснили санітарно-епідеміологічне розслідування та перевірили підприємство, продукцією якого, імовірно, людина отруїлася, то виявили низку грубих порушень як санітарних норм, так і ведення документації (відсутність експлуатаційного дозволу, незадовільний санітарно-технічний та санітарно-гігієнічний стан виробництва, недотримання поточності технологічних процесів, відсутність відомчого лабораторного контролю та ін.).

Основною причиною недобросовісності виробників епідеміологи називають нові норми законодавства, згідно з якими про перевірку вони мають повідомляти підприємство за 10 діб. Фахівці кажуть, що це унеможливлює якісну та оперативну роботу (за конкретним випадком), не кажучи вже про заходи з попередження. До того ж, за останні два роки значно скоротилася й сама кількість перевірок: якщо раніше більша частина підприємств перевірялася щорічно,то тепер — один раз на 3—5 років.

Тому епідеміологи закликають громадян бути обачними, самим потурбуватися про свою безпеку. Держпродспоживслужба запросила до співпраці й Національну поліцію, зокрема у Києві, аби не допускати несанкціонованої торгівлі з рук продуктами харчування, оскільки, де-факто, у наших містах поширена масова така несанкціонована торгівля, у тому числі в’яленою рибою. У випадку ж отруєння — відразу звертатися до лікарів, а не займатися самолікуванням.

Андрій ЖУК, перший заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів:

— Погіршення епідемічної ситуації в країні щодо збільшення кількості спалахів гострих кишкових інфекцій та випадків ботулізму, вірогідно, пов’язані із визначеними законодавством особливостями здійснення державного нагляду та контролю у сфері господарської діяльності, котрі унеможливлюють здійснення Держпродспоживслужбою державного санітарно-епідеміологічного нагляду та контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства, як того потребує ситуація — оперативно та в необхідному обсязі. Мораторій на проведення перевірок в поточному році, який введено відповідно до Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», фактично взагалі не дає можливості своєчасно проводити необхідні спостереження та протиепідемічні заходи на об’єктах.

У ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що планові заходи державного нагляду здійснюється органом державного нагляду за діяльністю суб’єктів господарювання, яка віднесена до високого ступеня ризику — не частіше одного разу на два роки, до середнього — не частіше одного разу на три роки, до незначного — не частіше одного разу на п’ять років. У зв’язку з цим більша частина підприємців відчула безконтрольність... Як показує практика, навіть після передачі справ до правоохоронних органів, підприємці не несуть покарання, яке б відповідало розмірам завданої шкоди здоров’ю населення та матеріальним затратам на лікування постраждалих.

З кінця травня 2017 року в країні реєструються випадки захворювання на ботулізм серед населення, які, ймовірно, пов’язані із вживанням в’яленої риби, придбаної в торговельній мережі. З метою встановлення причин та умов виникнення випадків захворювання на ботулізм, які потерпілі пов’язують із вживанням рибної продукції промислового виробництва, спеціалістами Держпродспоживслужби проведено санітарно-епідеміологічне обстеження даних підприємств, постачальників продукції та сировини. Підприємство ФОП Меркулов А.М., з продукцією якого декілька хворих пов’язують своє захворювання, до закінчення розслідування призупинило виробництво. Виробником та постачальником продукції здійснюють заходи щодо відкликання продукції з торговельної мережі.

ТИМ ЧАСОМ

Нові випадки захворювання на ботулізм зафіксовані в Запоріжжі. Три мешканки міста 1977, 1987 та 1964 року народження станом на 12.06.2017 року перебували у важкому стані. «Фахівцями ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» при епідеміологічному розслідуванні даних випадків захворювання на ботулізм встановлено, що всі жінки вживали рибу — лящ в’ялений, придбану в торговельній мережі міста Запоріжжя», зазначено на сайті установи www.oblses.zp.ua.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: