Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Стрес без кордонів

Захворювання серцево-судинної системи «зрівнюють» місто і село
7 грудня, 1999 - 00:00

— Дедалі частіше на серцево-судинні захворювання страждають зовсім молоді люди. Приміром, декілька років тому до нас надійшов з інфарктом 18-річний юнак. Сьогодні, на жаль, дуже багато наших пацієнтів, що називається, «в розквіті літ». Тридцять-сорок років — це той вік, коли стреси відчуваються особливо сильно. Небезпека втратити роботу, складні стосунки в сім'ї, необхідність платити за навчання дітей, страх перед завтрашнім днем — усе це, на жаль, типові для нашого суспільства проблеми, які ведуть до стресів, а вже від них один крок до серцево-судинних захворювань. Однак було б неправильно вважати, що стреси — це лише захворювання бідних. Чимало процвітаючих чиновників і бізнесменів також схильні до цих недуг. Їх підстерігає й ще одна досить небезпечна хвороба — синдром хронічної втоми. У нас заведено до нього ставитися досить зневажливо. І даремно. Внаслідок перенапруження та хронічної втоми може мати місце навіть імунодефіцит. Усі ці захворювання, загалом, часто й призводять до інфарктів і інсультів. Їхня кількість зростає в усьому світі. Ще років десять тому серцево-судинні захворювання були переважно «міськими», сільське населення хворіло на них набагато менше. Зараз особливої різниці вже немає.

Не можна сказати, що до такої ситуації наша медицина виявилася зовсім не готовою. Створено та впроваджено вельми ефективні системи лікування серцево-судинних захворювань. Є дуже непогані препарати провідних фірм світу, які допомагають лікувати найтяжчі різновиди захворювань. Нині є можливість провести більшість операцій на місці й не посилати хворих у столицю. Наприклад, на базі Рівненської обласної лікарні вже найближчим часом почне свою роботу центр серцево-судинної хірургії, в якому можна буде проводити багатофункціональні детальні дослідження судин серця, головного мозку, проводити різного роду операції.

Однак усе це коштує, на жаль, дуже недешево. У середньому лікування інфаркту обходиться хворому та його родичам в 1,5-2 тис. грн., трохи дешевше — «поставити на ноги» людину після інсульту. Подібні суми самі по собі можуть викликати стрес у пацієнтів. Проблема лікування малозабезпечених громадян, а таких сьогодні більшість, є дуже актуальною. Хоча багато говориться про страхову медицину, але коли вона реально буде створена і як багато наших співвітчизників зможуть нею користуватися — не зрозуміло. Поки ж інфаркт і інсульт стають справжнім випробуванням для хворого і його близьких. Я не кажу про операції на серці, які дуже дорогі. Де тільки не шукають гроші хворі. Іноді операції частково сплачують місцеві власті, фірми, релігійні конфесії.

Для того, щоб, наскільки це можливо, зменшити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, необхідно якомога менше нервувати, стежити за своїм здоров'ям, зокрема час від часу контролювати свій артеріальний тиск і рівень холестерину в крові. Іншими словами, вчасно звертатися до лікарів...

Володимир КОНЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: