Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Свідомо приймати життєві рішення»

Абітурієнти Донецького національного університету імені Василя Стуса писали творчі роботи про проекти газети «День»
25 липня, 2017 - 17:25
ВІННИЦЯ. 22 ЛИПНЯ 2017 РОКУ. ПОНАД СОТНЯ ОХОЧИХ ВСТУПИТИ ДО ДОНЕЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТУСА НА СПЕЦІАЛЬНІСТЬ «ЖУРНАЛІСТИКА» ПИШУТЬ ТВОРЧІ РОБОТИ ПРО ПРОЕКТИ «ДНЯ» / ФОТО АВТОРА

Суботнього ранку, 22 липня, понад сотня охочих вступити до Донецького національного університету імені Василя Стуса на спеціальність «Журналістика» зібралися у актовій залі для складання творчого конкурсу. Відбувався він у формі прес-конференції, під час якої я, як позаштатний кореспондент газети «День» у Вінницькій області, розповідала абітурієнтам про конвергентну редакцію «Дня», яка стала холдингом інтелектуальних ініціатив. Під час спілкування не раз цитувала головного редактора газети «День» Ларису Івшину, завдяки якій в Україні створено унікальну платформу для об’єднання інтелектуалів та патріотів.

«Тема прес-конференції «Газета «День» — холдинг інтелектуальних ініціатив» відобразила головний меседж, який ми намагалися донести до абітурієнтів, підкреслюючи те завдання, яке вже 20 років крок за кроком газета успішно вирішує — формування зі своїх читачів інтелектуальної еліти українського суспільства, людей, які знають і цінують свою історію, вдумливо сприймають і аналізують інформацію, свідомо приймають життєві рішення, нерозривно пов’язуючи особисте життя з долею України, — коментує завідувачка кафедри журналістики ДонНУ ім. В. Стуса Олена ТАРАНЕНКО. — Напередодні виступу ми з пані Олесею довго відбирали цитати Лариси Олексіївни Івшиної, які хотіли б навести абітурієнтам, бо краще за головного редактора ніхто не скаже про суть, мету і концепцію того конвергентного «холдингу інтелектуальних ініціатив», у який виросла газета за ці 20 років. Не скаже краще про величезну кількість сучасних інструментів, що їх виробив «День» для того, щоб обробляти «ґрунт», «саджати» і «доглядати» за ним. Дуже багато хотілося цитувати, і до виступу ми включили наші улюблені цитати з виступів Лариси Олексіївни — «В Україні має бути так: я — українець, я люблю своє, українське, і я його пропагую. Але нам дуже часто прищеплювали, що треба приховувати, що насправді в тебе на душі, й видавати себе за когось іншого. Це перекручена система цінностей, яка потребує змін. Треба бути собою. Треба любити своє»; і мою улюблену про місію «Дня»: «Країна газети «День» — це невеликий острів, який мріє стати материком. Сподіваюсь, колись так станеться... Ми створили соціальний капітал, яким суспільство може розпорядитися».

Тож як було приємно бачити з робіт абітурієнтів, що вони почули і відгукнулися на ці меседжі! Це видно навіть по заголовках їхніх звітів з прес-конференції. Мабуть, найбільш популярними були «Любіть Україну так, як її любить газета «День!» і цитатні заголовки «Газета «День» — невеликий острів, який мріє стати материком» та «Я — українець, я люблю своє, українське, і я його пропагую». Багато заголовків були зосереджені на ідеї україноцентризму: «Україна в центрі мого Всесвіту», «Культ українського життя», «Батьківщина в серці — головне для сучасного журналіста», «Газета «День» — острів патріотизму», «Люби Україну попри все!». Одна абітурієнтка винесла в заголовок власний поетичний рядок: «Вона як невмируще джерело, як тихий шепіт вітру...», поєднавши країну і газету в єдиний образ.

Звісно, багато хто зробив провідною ідею журналістики правди, що є важливою для редакції «Дня». Про це свідчать заголовки робіт «Майбутнє української журналістики», «Газета «День» — зразок якісної преси», «З перших вуст: журналістика направду», і навіть — «День» задає тон і темп на тисячоліття». Мені дуже сподобалися два заголовки з цієї тематики: «День — інформаційний велетень» та «Відкрий «День» — відкрий правду!».

Були й дуже оригінальні роботи. В одній, наприклад, було використано метафору пророщення зерна правди і образу Дерева газети «День», яке з сайта демонструвала пані Олеся. Робота під заголовком «Рецепт успішного вирощення дерева правди» описувала інгредієнти такого «рецепту правди» за принципами «Дня». Робота іншого абітурієнта в заголовку і тексті поєднала газету «День» і Донецький національний університет імені Василя Стуса під девізом нашої альма матер «Nome nest omen», цілком слушно зауваживши величезну відповідальність імені, що зобов’язує. Ну і, звісно, дуже приємно було читати роботи під заголовками, що не приховували щирого захоплення тим, що дізналися цього дня абітурієнти: «Зустріч з майбутнім», «День» у день!», «Зустріч, яка змінила моє життя», «Чудовий «День!»... Так, це саме був чудовий день, дуже важливий у житті майбутніх журналістів, і таким його  багато в чому зробила особлива газета особливих людей — газета «День»!»

Загалом цього року на журналістику подали понад дві сотні заяв. Конкурс на держзамовлення шалений: 44 особи. Адже держава виділила лише 5 бюджетних місць (і це під час інформаційної війни в країні). Серед вступників чимала кількість дітей вінницьких переселенців з Луганська і Донецька. Також творчий іспит складали двоє учасників спеціальної програми вступу «Донбас — Україна», що створена для абітурієнтів з територій Донецької і Луганської областей, які тимчасово непідконтрольні українській владі, за спрощеною процедурою.

Зважаючи на якість запитань, які ставили абітурієнти, написані роботи і високі результати, опубліковані на сайті вишу, набір-2017 на журналістику Стусівського університету буде амбітним, допитливим та вимогливим.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця
Газета: 
Рубрика: