Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Табір має бути поза містом

Система оздоровлення дітей вимагає кардинальних змін
16 січня, 2007 - 00:00
«ДИТИНСТВО ТАРАСА» / ФОТО ОЛЕКСАНДР РОМАНЧУК, Київ

Сани краще готувати влітку, твердить народна мудрість. Українські урядовці прислухаються до цих рекомендацій і починають планувати дитячий літній відпочинок взимку. Так, темою одного із перших цього року Днів уряду стали дитячий відпочинок і оздоровлення у минулому і прийдешньому роках. За словами міністра молоді, сім’ї та спорту Віктора Коржа, цього літа відпочити й оздоровитися вдалося тільки 47 % дітей шкільного віку, а сама сфера відпочинку й оздоровлення залишається такою ж проблемною, суперечливою і неоднозначною, як і раніше.

У більш як 20 тисячах українських шкіл на сьогодні навчаються майже 5 мільйонів дітей. У принципі, кожен школяр має право на оздоровчий літній відпочинок, але загалом літо-2006 пройшло в українських дітей не надто весело. Для них, за офіційною статистикою, відкрилися близько 18 тисяч оздоровчих закладів. Але 16 тисяч із них — заклади з денним перебуванням. Загалом у дитячих оздоровчих таборах побувало близько двох мільйонів дітей, ще близько півмільйона школярів відпочили у дитячих санаторно-курортних закладах, зазначив у звіті перед Верховною Радою міністр В. Корж. «На жаль, на сьогоднішній день ми не можемо відмовитися від організації таборів на базі навчальних закладів, закладів позашкільної освіти та санаторіїв, — відзначив міністр. — Наявна оздоровча база стаціонарних позаміських закладів не може забезпечити потреби оздоровлення дітей. Це пов’язано з недостатністю оздоровчих закладів в Україні в цілому та відсутностю фінансування на відновлення та розвиток цієї мережі».

Влітку-2006 відпочити вдалося менш як трьом мільйонам учнів. Ця тенденція простежується в українських дитячих літніх закладах із року в рік — матеріальна база позаміських дитячих і санатарно-оздоровчих закладів у 2005 році дозволила оздоровити близько 60 % дітей віком від 7 до 16 років. Збереження і розвиток мережі дитячих закладів досягається здебільшого за рахунок закладів денного перебування, їхня потужність із року на рік зменшується, тоді як нових стаціонарних таборів в Україні ніхто не будує.

Більшість закладів літнього відпочинку для дітей, як і раніше, знаходяться в межах міста, здебільшого це — пришкільні табори, розраховані на одну, червневу, зміну. Це зручно й недорого для батьків, однак діти надають перевагу позаміським закладам відпочинку. Минулого року в Міністерстві молоді, сім’ї та спорту відзначали, що, незважаючи на всі намагання, кардинально змінити систему оздоровлення дітей не вдалося: відхилення у здоров’ї мали близько 95% школярів, і потребували, відповідно, не просто оздоровлення, а повноцінного санаторно-курортного лікування. У 2005 році термін перебування дітей на відпочинку збільшився аж на чотири дні — до 18 діб за межами міста. Минулого літа термін оздоровчого відпочинку збільшився ще на три дні. Однак у 2007 році збільшення терміну зміни вже не передбачається.

Цьогорічний відпочинок дітей пройшов не без скандалів. За словами Віктора Коржа, санітарно- епідеміологічна служба винесла 352 попереджувальні постанови, але, не зважаючи на це, 25 закладів все-таки почали обслуговувати дітей. «У більш як сотні закладів по всій Україні і в 70% перевірених таборів та санаторіїв було виявлено низку порушень: недовкладення сировини у страви, відпуск порцій меншої ваги, порушення технології приготування їжі, низка якість продукції. — сказав міністр. — У Київській області подібні порушення виявлені у 90% закладів оздоровлення дітей».

У сфері дитячого відпочинку якість прямо залежить від кількості вкладених грошей. «Загальні обсяги фінансування оздоровлення та відпочинку дітей влітку 2006 року із бюджетів різних рівнів коштів фонду соцстраху та залучених коштів склали 720 мільйонів гривень, — повідомив у доповіді Віктор Корж. — Є позитивна тенденція до збільшення обсягів цього фінансування, насамперед з місцевих бюджетів, яка склала збільшення на 37 відсотків у 2006 році». За словами міністра, така тенденція очікується і в нинішньому році, а кошти, передбачені держбюджетом України на ці цілі, профінансовані стовідсотково. Тим не менше, однією з найбільших проблем дитячого відпочинку залишається висока вартість оздоровчих путівок. На вартість відпочинку значно впливає не стільки загальний стан закладу, скільки наявність біля табору рекреаційних ресурсів — водойми чи лісу. Так, за три тижні табірної зміни батьки сплачують за дитину близько тисячі гривень. Для обдарованих дітей, відмінників, сиріт відпочинок залишається безкоштовним, фінансується державними підприємствами і міністерствами. Батьки таких дітей можуть звертатися до обласних чи районних управлінь у справах сім’ї, молоді та спорту чи безпосередньо до міністерства — але можливості держави в цьому питанні так само не безмежні.

Причинами, які не дозволяють українським дітям нормально відпочивати й оздоровлюватися, міністр молоді, сім’ї та спорту назвав законодавчу неунормованість галузі та недостатні заходи з боку місцевих органів виконавчої влади щодо збереження мережі дитячих, юнацьких оздоровчих закладів. Під час відпочинку дітям не вистачає кваліфікованих викладачів чи лікарів, а саме оздоровлення відбувається без належного змістовного виховного компоненту. І вирішення саме цих проблем забезпечить, передусім, більшу кількість дітей оздоровчими послугами. Про те, яким чином міністерство збирається вирішувати ці питання, В. Корж у доповіді не зазначив. Сподіватимемося, що до початку сезону відпочинку урядовці зможуть не тільки скаржитися на недоліки, а хоча б як слід розробити план дій.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: 
Рубрика: