Він об’єднав у собі День рятувальника і День працівника пожежної охорони. Українські ліквідатори, пожежники, рятівники, медики відомі не лише в нашій країні — аварійно- рятувальні підрозділи МНС надавали допомогу при ліквідації наслідків повеней в Польщі, Угорщині, землетрусів у Туреччині, Індії, Ірані. При цьому їм доводиться боротися не лише зі стихією та смертю, а й із банальним для будь-якої бюджетної організації дефіцитом коштів.
Через відсутність необхідних бюджетних коштів «старіє» парк пожежних автомобілів. Із 4251 «сталевих коней», які знаходяться на озброєнні гарнізонів, давно час здати на металобрухт 3781, тобто 88,9 відсотків. Із них 2789 (88,8%) пожежних автоцистерн, 295 (96,4%) пожежних автосходів, 41 (95,3%) автопідйомників, 54 (92,8%) автонасосів. 30% автомобілів «пенсійного віку» відпрацювали 20 і більше років.
Майже відсутні технічні засоби для гасіння пожеж і порятунку людей із висотних будинків, якими визнано споруди, що мають понад 10 поверхів. Таких у нашій країні нараховується близько 4 тисяч, і майже в половини з них системи протипожежної безпеки в неробочому стані. Також несправними в Україні залишаються понад 7,5 тисячі пожежних гідрантів, близько 3,5 тисячі пожежних водоймищ і понад 1,3 тисячі водонапірних веж. А техніка для гасіння пожеж на об’єктах нафтопереробної, хімічної, енергетичної промисловості та лісових масивів узагалі відсутня в наших пожежно-рятувальних підрозділах.
Крім того, існує й кадрова проблема. На сьогодні створено лише 52% підрозділів із необхідних і запланованих. Потреба територіальних органів управління та підрозділів у фахівцях з освітою «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» набагато перевищує наявну суму коштів, передбачених у держбюджеті для МНС на підготовку таких кадрів.
Попри всі ці труднощі, надзвичайних ситуацій в Україні протягом першого півріччя 2004 сталося на 13% менше, ніж за аналогічний період 2003 року. На 20,8% поменшала кількість надзвичайних ситуацій техногенного характеру, на 16,4% — природного. Навпаки, збільшилася кількість ситуацій соціального характеру, таких як аварія на складах боєприпасів у Новобогданівці в Запорізькій області, нещасні випадки з людьми на воді та на льоду, виявлення старих боєприпасів.
Узагалі останнім часом найпоширенішими надзвичайними ситуаціями стали катастрофи на автомобільному транспорті, пожежі, вибухи в будинках, отруєння людей неякісними продуктами, токсичними й іншими речовинами. Виникненню надзвичайних ситуацій, особливо техногенного характеру, значно «сприяють» і людський чинник, і зношеність комунікацій. За статистикою, причиною виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру в половині випадків стають технічні неполадки, зумовлені значною фізичною зношеністю виробничих фондів, у 48% випадків — «людські» причини, такі як низька дисципліна чи свідоме ігнорування заходів безпеки, в 2% — природні причини.
Наприклад, у Криму, передає кореспондент «Дня» Микита КАСЬЯНЕНКО, нещасні випадки «косять» людей не гірше за фронтові битви. Як повідомив начальник Головного управління МНС України в Криму Микола Разумовський на брифінгу в Сімферополі, з початку поточного року в Автономній Республіці Крим унаслідок надзвичайних випадків і нещасних випадків загинули 1626 чоловік і травмовано 2203 людини. Нескладно підрахувати, що річні втрати населення автономії за таких темпів становлять 0,2—0,3 відсотка.
В автономії цього року сталося 432 нещасні випадки, які призвели до людських жертв або тілесних пошкоджень. Основним «убивцею», як і по всій Україні, є авто. У середньому за день у Криму реєструється від кількох десятків до кількох сотень випадків на дорогах, у яких гинуть люди. Причому, люди гинуть й отримують каліцтва не тільки під час руху гірськими дорогами на великій швидкості. Багато нещасних випадків узагалі не мають розумного пояснення: так нещодавно в Ялті з вантажного автомобіля ЗІЛ на ходу випав пасажир. Як повідомила Державтоінспекція Криму, водій вантажівки, ялтинець, так круто повернув, що з кабіни випав пасажир. «Можливо, двері в автомобілі були нещільно зачинені, — допускає ДАІ. — Не останню роль зіграло й те, що пасажир перебував у стані алкогольного сп’яніння». Унаслідок падіння чоловік отримав закриту черепно-мозкову травму та струс головного мозку.
Немало нещасть трапляється в горах. За даними МНС, із початку поточного року кримські рятувальники провели в гірничо-лісовій місцевості 74 аварійно-рятувальні та пошуково-рятувальні операції. Крім того, з початку поточного року в Криму було зареєстровано 945 пожеж, унаслідок яких загинуло 98 чоловік, у тому числі 2 дитини. Як каже Микола Разумовський, «щодня на території Автономної Республіки Крим відбувається в середньому 3 пожежі, на кожній 10-ій гине людина». За його інформацією, цього року в Криму зареєстровано на 512 пожеж менше, ніж за аналогічний період 2003 року, зниження становило 38 відсотків. Вогонь знищив або пошкодив 107 будов і споруд, 23 одиниці техніки. Але головні жертви — люди.
Гинуть у вогні не лише необережні громадяни, а й самі пожежники. За 8 місяців поточного року не повернулися з виконання службових обов’язків троє рятувальників. Один із них — 24-літній Роман Черненко, загинув зовсім нещодавно. Пожежа виникла на восьмому поверсі житлового будинку. Ланка газодимозахисної служби вивела трьох людей, коли стало відомо, що в одній із квартир знаходиться 12-річна дівчинка. Роман Черненко, який до того неодноразово, ризикуючи життям, рятував людей, кинувся на допомогу. Дівчинку знайшов в одній із кімнат і відвів її у безпечне місце на балкон. Коли ж сам почав пробиратися через задимлений коридор під’їзду, доторкнувся до оголених проводів й отримав удар струмом. Лікарі «швидкої» намагалися повернути Романа до життя, але їм це не вдалося. Через два тижні в нього мало бути весілля...
Звісно, професія вогнеборця не дарма оспівана, як вельми романтична — бувають у ній історії і з щасливим кінцем. Пожежники люблять розповідати про те, як один відважний рятувальник пообіцяв одружитися із першою особою жіночої статі, яку він врятує з вогню. Перший раз йому не пощастило — «погорілою» виявилася 82-річна пані, яка до того ж любила випити. Удруге він урятував свиню на ім’я Машка, а вже потім — незвичайну красуню, яка згодом і стала його законною дружиною.
ДО РЕЧІ
Учора всіх працівників цивільного захисту з їхнім професійним святом поздоровили Президент України Леонід Кучма, прем’єр- міністр України Віктор Янукович і міністр України з питань надзвичайних ситуацій Григорій Рева. «Це свято сильних і відважних професіоналів, готових завжди прийти на допомогу тим, хто чекає захисту від розбурханих стихій вогню, води, шквального вітру та інших природних чи техногенних бід», — сказав Григорій Рева. Леонід Кучма побажав нашим рятівникам міцного здоров’я, добробуту та успіхів у служінні Україні й зазначив, що в нашій державі «створено потужну структуру протидії сучасним природним і техногенним викликам та захисту населення. Аварійно-рятувальні підрозділи демонструють відвагу, самовідданість і професіоналізм під час надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків аварій і катастроф на території нашої держави й далеко за її межами». «В умовах сьогодення, коли, на жаль, природні катаклізми, аварії чи катастрофи техногенного характеру — не така вже й рідкість, на вас покладається особлива відповідальність: спасіння й захист людей.
Від вашої мужності, професійної підготовки та фізичного гарту нерідко залежать долі наших громадян. Приємно відзначити, що всі ці високі якості притаманні українським працівникам цивільного захисту. Вони зміцнюють ваш авторитет, добре знаний як в Україні, так і далеко за її межами», — сказав Віктор Янукович.