Через судову тяганину гальмується фінансування хворих на туберкульоз та ВІЛ-інфікованих.
Для профілактики та лікування туберкульозу та ВІЛ/СНІДУ в рамках проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні» у 2004 році Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) виділив Україні пільгову кредитну лінію на 60 мільйонів гривень. Відповідно до цього рішення Міністерство охорони здоров’я України провело тендер на доставку обладнання для українських лікарень та клінік за програмою МБРР. За даними МОЗ, у торгах брали участь як міжнародні виробники, так і вітчизняні компанії. Після завершення торгів Тендерний комітет МОЗ оголосив переможцем шведський концерн Geting — найбільшого світового виробника стерилізаційної техніки.
Як розповіли «Дню» представники цієї фірми, усе йшло добре, доки вітчизняне ЗАТ «Ганза» не подало позов на Міністерство охорони здоров’я з вимогою визнати рішення тендерного комітету недійсним. Компанія також брала участь у торгах, але запропонувала ціну на обладнання у два рази вищу, ніж Geting, тому програла тендер. Незважаючи на цю обставину та контроль із боку МБРР, Господарський суд Києва задовольнив позов.
На рішення суду не вплинуло, що через рік після торгів представники МБРР підтвердили перемогу Geting і зазначили, що концерн виступив із найвигіднішими ціновими пропозиціями та підтвердив відповідність обладнання технічним умовам тендеру. У травні 2007 року між шведською компанією та Міністерством охорони здоров’я України був підписаний міжнародний контракт, відповідно до якого лікування туберкульозу та СНІДУ в Україні мало вийти на новий рівень, а держава мала отримати більше можливостей для охорони здоров’я своїх громадян.
— Компанія Geting наразі вийшла в лідери у сфері стерилізації та дезінфекції, — коментує представник концерну Девід Розен. — Щодо судового рішення, то відзначу, що ніякі експертні комісії з України не зверталися до нас за інформацією, технічними характеристиками чи з додатковими запитаннями. А визнання нашої продукції невідповідною світовим стандартам просто абсурдне. Адже виробництво сертифіковане, а у штабі працюють найкращі спеціалісти в цій галузі. Обладнання нашого концерну встановлено у 108 країнах і зареєстровано в Україні.
На жаль, за таких обставин МБРР на деякий час призупинив пільгове кредитування для України на лікування і профілактику ВІЛ/СНІДУ (від чого потерпіли хворі люди), але після створення спеціальної робочої групи, яка надала МБРР достовірну інформацію про підсумки тендеру, кредитування від цієї організації було відновлено. Наразі судова тяганина триває, оскільки представники шведського концерну разом із МОЗ подали апеляцію до Господарського суду. Вони намагаються довести, що найбільше у цій ситуації страждають хворі люди, які ще й досі чекають на нове обладнання та початок лікування.
КОМЕНТАР
Валерія БАШИНСЬКА , прес-секретар концерну Geting:
— Після того як Господарський суд Києва звернувся до МОЗу з вимогою визнати недійсним тендер закупівлі медичного обладнання у рамках проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні», представництво концерну Geting в Україні подало до суду апеляцію. Вердикт поки що не винесений: закупівля медичного обладнання — дуже складна справа, тому розгляд нашої апеляції може затягнутися на тривалий час, як мінімум, до грудня. На користь Geting говорить те, що концерн має багаторічний досвід роботи на світовому ринку — понад 100 років. А твердження позивачів, що обладнання не відповідає міжнародним вимогам, нічим не обгрунтовані. Саме Geting запропонував найоптимальніший варіант поставок обладнання: відповідно до ліміту МОЗу на закупівлю нової техніки, придбати обладнання можна було б і за цінами інших компаній, але вони були у кілька разів вищими за ціни Geting.