Дійсно, хто захоче нести штрафні санкції за те, що недбайливий сусід iз тих чи інших причин не заплатив за гарячу воду та тепло. Одночасно не викликає сумнівів той факт, що підписання індивідуальних договорів могло б звести нанівець багато проблем, які виникають при «з’ясуванні відносин» між юридичною особою — жеком та фізичними особами — мешканцями. Адже зрозуміло, що за нинішніх реалій колективна відповідальність може привести тільки до безвідповідальності, що, проте, й сталося, адже за останніми даними АК «Київенерго» борг населення за споживання теплоенергії становить 310407 гривень.
Для того, щоб прояснити ситуацію, «День» звернувся за коментарями до генерального директора АК «Київенерго» Івана Плачкова. З його слів, колективна оплата за спожиту теплоенергію діє в усьому світі, тобто енергопостачальна організація укладає договір безпосередньо з власником будинку, а якщо це житловий будинок, то у цьому випадку власником буде вважатися жек, який і вирішує, яким чином він буде збирати з мешканців плату — щомісяця чи щоквартально. «Це пов’язано з тим, що при всій доцільності індивідуальної оплати на практиці її реалізувати практично неможливо. Технічно нереально встановити лічильники у квартирах на теплоенергію, як електричні. Тепловий лічильник — це дуже складний прилад. Адже для того, щоб виміряти споживання теплоенергії кожною квартирою нарізно, необхідно біля кожного стояка, (а їх у квартирах як мінімум три) встановити лічильник. Крім того, для того, щоб визначити кількість спожитої енергії, необхідно, щоб температура була зафіксована на вході, виході, а також прорахована різниця між ними та витрата води. Зрозуміло, що це робить пристрій надто складним та дорогим, — говорить І.Плачков. — Зараз розрахунок спожитої теплоенергії проводиться за складною формулою за допомогою комп’ютера». Зі слів генерального директора АК «Київенерго» ще існує також проблема ментальності, адже зараз дуже мало кого цікавить те, що відбувається за дверима власної квартири. А платити ж також треба й за тепло у під’їздах, підвалах та інших нежилих приміщеннях будинку.
Але все ж, незважаючи на таку категоричну відповідь, у головному управлінні житлового господарства Київської міськадміністрації змогли все-таки дати надію. Там також дотримуються думки, що індивідуальна оплата за спожиту теплоенергію була б більш вигідною і самим мешканцям, і АК «Київенерго», оскільки це могло б істотно скоротити наявні борги та запобігти появі нових. У будинках, що будуються нині, вже у самому проекті передбачене зменшення кількості стояків, що дозволить відразу ж здавати новобудови з лічильниками спожитої теплоенергії. Як бачите, таке рішення дозволить застосовувати штрафні санкції щодо безпосереднього порушника, а не загрожувати відсутністю теплоенергії всьому будинку. Крім цього, це дасть можливість вилучати додаткову оплату з мешканців, які самостійно збільшують об’єми батарей. Адже на даний момент «усереднений» тариф за теплоенергію діє як для мешканців зі стандартним об’ємом батарей, так і для тих, хто самовільно їх «доварює».
Щодо інших наболілих питань, пов’язаних iз теплоенергією, то АК «Київенерго» обіцяє, що цього року опалювальний сезон розпочнеться вчасно. Із запланованих ремонтних робіт на суму 52 мільйона гривень, на 81,8% їх уже виконано. Правда, із забезпеченням паливом поки ще виникають труднощі. Із необхідних 180 тисяч тонн мазуту в розпорядженні АК «Київенерго» на сьогоднішній день тільки 159,3 тисячі тонн, але, зі слів генерального директора АК «Київенерго», найближчим часом ця проблема повинна бути вирішена.