Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тернопільська «веселка»

«Анну королеву Франції» можна побачити... на виставці ірисів
3 червня, 2016 - 12:34

Уже ХVІІІ Виставку «Ірида-2016» відкрили в Тернополі. Традиційно тернопільський селекціонер ірисів Ігор Хорош, який добре відомий і в Україні, й за кордоном, влаштовує її у своїй галереї квітів. Як завжди, представляє кращі сорти світової селекції, серед котрих, звісно, й власні. Адже за 25 років роботи він вже зареєстрував їх 120. Багато на виставці й новинок, зокрема Ігоря Хороша. «Перший — «Анна королева Франції» (Anna Queen of France), «Мелодії Скорика» (Melody of  Skoryk), «Український танець» (Ukrainian Dance), «Українська велич» (Ukrainian Grace), «Українська пісня» (Ukrainian Song). «Міс Україна» (Miss Ukraine) буде представлена пізніше. Цією квіткою передано красу наших українських дівчат», — розповідає «Дню» Ігор Хорош.

Як вже писав «День», 2010 року тернопільський селекціонер до ювілею Ліни Костенко вивів сорт ірису, котрий назвав на честь геніальної української поетеси, творчістю якої захоплюється з дитинства. Згодом вишукані квіти жовто-білого кольору зацвіли на алеї ірисів історико-культурного комплексу «Замок Радомисль», котру започаткувала з Ігорем Хорошем засновник і фундатор комплексу Ольга Богомолець.

Над сортами селекціонер працює по сім-десять років. Упевнений — кожен новий повинен бути кращим від попередніх. «Це означає, що має бути краща квітка, краще суцвіття. Якщо поглянути на сорти 1950 — 1960-х років і теперішні щорічні новинки, можемо бачити, наскільки форми змінилися. Це означає великий прогрес у селекції. Іриси поступово стають поліплоїдами. Зараз не тільки колір має значення, бо, як кажуть, на нього немає друзів, а форма квітки, текстура пелюсток, гофрована вона чи мереживна... Оце вже нові тенденції. Ми, селекціонери, не знаємо, що нас очікує попереду, адже є багато цікавих загадок генетики», — розповідає Ігор Хорош.

Понад два тижні тому в Кіровограді відбувся з’їзд членів Української спілки ірисівників, де кращими визнали сорти селекції Ігоря Хороша. «2013-го я приймав з’їзд в Тернополі. До мене приїхали всі відомі ірисівники. Наступного року він був у Полтаві, торік — у Чернігові. 2017 року збираємося подивитися сади київських ірисівників. На цьогорічному з’їзді в Кіровограді мені вручили два дипломи — перемогу за кращі сорти ірисів 2014-го. «Дельфін і Русалка», що займає зараз почесні місця в рейтингах ірисів світової селекції у Польщі та Франції, і сорт 2015-го — «Вечори на хуторі». Відбувається спеціальне голосування між членами спілки, а потім судейська комісія визначає, котрий сорт найбільше набирає балів протягом п’яти — шести років. Тобто це триває не один рік. Оскільки наша спілка існує сьомий рік, то визначили переможців уперше», — каже Ігор Хорош.

«УКРАЇНСЬКА ПІСНЯ» В США

А три роки тому панові Ігорю запропонували надіслати кілька сортів для перевірки в США, і вже цього року його «Українську пісню» інтродукували на американському континенті, що стало проривом в українській галузі селекції ірисів. (Інтродукція — вирощування завезеної рослини в нових для неї кліматичних умовах. — Авт.). «Звісно, це були сорти достатньо красиві, достатньо витривалі, стійкі, й цілком слушно, що я назвав їх українськими іменами, але англійською мовою: «Український танець» (Ukrainian Dance), «Українська велич» (Ukrainian Grace), «Українська пісня» (Ukrainian Song). Два роки тому я відправив «Мелодії Скорика» (Melody of  Skoryk), цього року — сорт, присвячений доньці нашого Ярослава Мудрого — «Анна королева Франції» (Anna Queen of France). Ось так сорти і поширюються, — розповідає Ігор Хорош. — Цього року в саду відомого американського селекціонера Філа Вільямсона вперше в історії України у США інтродуковано мій сорт  «Українська пісня» (Ukrainian song). Він отримуватиме всі рейтинги і нагороди американської спілки ірисівників, а вже з наступного року маю право його поширювати в нас. Є таке міжнародне правило між континентами. Скажімо, дехто з американських селекціонерів теж може інтродукувати вперше свій сорт в Україні, й тоді він претендуватиме на наші нагороди. Але тільки через рік селекціонер має право його поширювати в себе у США. Мені дуже цікаво, наскільки мої іриси будуть конкурентоспроможні у світі».

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль. Фото Михайла УРБАНСЬКОГО та з архіву Ігоря ХОРОША
Газета: 
Рубрика: