Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ті, що пройшли «Чумацьким Шляхом»

На Донеччині втретє влаштовують особливе наметове містечко
29 серпня, 2012 - 00:00

Третій «Чумацький Шлях» (національно-патріотичне наметове містечко, в якому вже традиційно відзначають День Незалежності на Донеччині) відбувся у Юр’ївці, на узбережжі Азовського моря. Організований управлінням у справах сім’ї та молоді захід зібрав близько 80 молодих людей із Донецької області, для багатьох із них чотири таборові дні, проведені в щирій національно орієнтованій атмосфері, стали справжнім одкровенням. Зазвичай розмитий в умовах русифікованих міст, у містечку дух українства постав у щільному й сконденсованому вигляді, давши учасникам яскравий і потужний взірець українського світу — світлого, молодого, захопливого й сучасного, готового до експансії (у найкращому розумінні цього слова) назовні.

«У наметовому містечку почуваєшся важливою частинкою України, її історії і традицій, а разом зі всіма учасниками переживаєш глибоку єдність. Це ніби маленька копія українського народу», — ділиться враженнями студентка першого курсу філологічного факультету ДонНУ Марія Сурженко.

Порядок денний містечка був надзвичайно насиченим і різноманітним. Долучитися до української традиції й при цьому задовольнити індивідуальні уподобання мав змогу кожен із мешканців табору. Так, інтелектуальну частину програми становив «Історичний брейн-ринг», у якому учасники перевірили свої знання з історії України, а також запеклі змагання у красномовстві в рамках дебатів на тему «Роки незалежності: втрати чи здобутки?» До освітнього блоку потрібно віднести інформаційні повідомлення про історію Державного Гімну України, якому цієї осені мине 150 років, і постать Пилипа Орлика (340 років від дня народження). Спортивною частиною програми були скаутські змагання, а також усілякі національні ігрища й танок довкола ватри.

На День Прапора України таборяни змагалися в театралізованих виступах. Запам’яталася сценка з філософсько-міфологічним акцентом, поставлена гуртком «ТХПЧШ» («ТойХтоПройшовЧумацькимШляхом»). Історія розповідала про руйнацію й повторне відновлення України. Гармонійний національний світ, символічним вираженням якого стали два кольори українського прапора — жовтий і синій, однієї лихої години був поглинений Хаосом. Перемішавши і сплутавши барви, Мана обернулася на пожадливого міфічного Змія, що відразу проковтнув Україну. Тоді на сцені з’явився український герой — козак-характерник, який, пройшовши низку випробувань, зійшовся зі Змієм віч-на-віч і відновив єдність Українського світу. Прикметно, що ввечері задану гуртком тематику «викликання героя» (вислів Оксани Забужко в її рецензії на фільм Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь») продовжив... показ названої стрічки, яка справила вельми приємне враження на учасників табору.

Святковий вечірній концерт до Дня Незалежності, який дав змогу кожному продемонструвати свої таланти, було завершено літературним вечором українською мовою, на якому пролунала поезія Т. Шевченка, В. Симоненка, Л. Костенко, І. Драча тощо, а також авторські вірші мешканців табору. Останнього дня «чумаків» потішив своїм проникливим виступом молодий донецький гурт NoFame, що грає у стилі gospel folk. Закінчила програму дня грандіозна святкова ватра, рухаючись довкола якої в магічному танку і споглядаючи за яскравими спалахами, які відлітають у глибоке-глибоке зоряне небо, важко було не піддатися екстатичному почуттю єдності із природою і країною.

«Хотіла дібрати одне слово, яким можна описати враження від форуму, і зрозуміла, що це неможливо! — розповідає учасниця всіх трьох «Чумацьких Шляхів», студентка економіко-правового факультету ДонНУ Анастасія Остапенко. — «Чумацький Шлях» — це феєричний, динамічний і в той же час дуже душевний, рідний захід. Я дуже вдячна організаторам за нагоду долучитися до природи, поспілкуватися з чудовими людьми й так яскраво відчути мою щиру й глибоку любов до своєї Батьківщини!»

Сергій СТУКАНОВ, Донецьк
Газета: 
Рубрика: