Україна готується до святкування 1021 річниці хрещення України-Русі, яке урочисто пройде 27 — 28 липня в Києві й по всій державі, адже торік Віктор Ющенко підписав указ, який зобов’язує в ці дні вшановувати пам’ять князя київського Володимира, котрий хрестив Русь. Того ж дня до України з візитом прилітає Московський патріарх Кирило — голова Російської православної церкви, який перебуватиме у нас до 5 серпня. Якщо про річницю хрещення України-Русі нині згадують мало, то до візиту високого російського гостя готуються давно: вже кілька тижнів, як з’явилася зовнішня реклама з фото патріарха Кирила, візит рекламується на телеканалах, обговорюється в пресі, громадські, церковні та політичні діячі висловлюють свою позицію з приводу його відвідин України, громадські організації пікетують посольство Росії, а міліція готується до посиленого патрулювання вулиць.
— Візит патріарха Кирила, за рівнем охорони, обслуговується більше ніж минулорічний візит патріарха Варфоломія та усіх гостей разом взятих. За нашими даними, лише перевдягнених у церковне вбрання охоронців буде понад 300 чоловік. Слід зазначити, що патріарх Кирило знаходиться в списку охоронюваних осіб як один із провідників Росії. Його охороняє Федеральна служба охорони РФ, — сказав голова інформаційного-видавничого управління Київської патріархії, єпископ Васильківський Євстратій (Зоря).
Кілька днів тому Українська автокефальна православна церква закликала священство з розумінням та толерантністю поставитися до візиту в Україну патріарха Кирила. «Будьмо гостинними! Утримаймося від будь-яких дій, що зможуть порушити крихкий конфесійний мир в Україні!», — попросив предстоятель УАПЦ та закликав Руську православну церкву та російське суспільство до діалогу та поваги до українського культурного, церковного та державного суверенітету. В цілому з такою позицією згідні представники Української православної церкви київського патріархату.
— Ми з розумінням ставимося до позиції УАПЦ і теж говоримо про толерантність і спокій. Як я зрозумів, вони зробили це звернення не тільки з пошани до самого Кирила, скільки з пошани до митрополита Володимира — предстоятеля УПЦ Московського патріархату, з якою перебувають у більш-менш дружніх стосунках... Разом з тим було б дуже дивно, якби ми закликали українців з радістю зустрічати московського патріарха. Чого б ми мали захищати його позиції чи підтримувати? — сказав єпископ Васильківський Євстратій (Зоря).
Він розповів, що 27 та 28 липня до Києва з’їдеться багато священників і весь єпископат Української православної церкви Київського патріархату буде брати участь у богослужінні у Володимирському соборі. 28 серпня, о 12 години, вірні хресним ходом попрямують на Володимирську гірку до пам’ятника князю Володимиру щоб взяти участь у молебені (патріарх Кирило відслужить там літургію 27 липня).
— Ми знаємо, що громадські організації будуть висловлювати свою незгоду з позицією патріарха Кирила. Ми, як церква, брати участь у цьому не будемо. Також ми знаємо, що, на жаль, готується провокація: є інформація, що у форму УНА—УНСО хочуть зодягнути певну кількість людей, щоб від їхнього імені спровокувати бійку чи щось інше. Тому ми закликаємо тих, хто буде протестувати, не піддаватися на провокації і дотримуватися поведінки в рамках закону й християнської моралі, — закликав владика Євстратій. (Про мирні акції протесту вже заявила громадська організація «Українська православне братство», які пікетуватимуть Український дім та Києво-Печерську лавру два дні).
— Після обрання патріарха Кирила, патріарх Філарет направив йому поздоровлення, в якому висловив пропозиції зустрітися, але вони були проігноровані. Ми не маємо прямого каналу зв’язку з Московською патріархією і тому через ЗМІ звертаємося до патріарха Кирила з пропозицією провести зустріч. Якщо нам буде відмовлено, тоді ми свою позицію знову оприлюднимо через ЗМІ, — сказав владика Євстратій. — Ми будемо дуже раді, якщо під час візиту патріарх Кирило буде виявляти не позірну, а справжню повагу до української незалежності та України як до держави. Нам потрібно перебувати в братських взаємовідносинах, але в державі ці взаємовідносини отруюються політичними моментами і ми спокійно, без образ говоримо про свою позицію, щоб патріарх Кирило і його оточення це врахувало.
Насамкінець хочеться додати, що в рекламі візиту патріарха Кирила, яка подається на телеканалі «Інтер», говориться, що найбільшою мудрістю людини є відрізнити зло від добра й триматися того добра. Очевидно, що йдеться про непохитну істину: церков багато, а Бог — один. Тож триматися потрібно християнських заповідей. Але ще до християнства, в V—VI століттях до н.е. про цю істину говорив Конфуцій. В інтерв’ю «Дню» (21 липня 2009 року) професор Сергій Кримський згадує, що коли в Конфуція запитували: чи можна знайти одне слово, яке б виражало позитивне значення всіх філософій та релігій, мислитель відповідав: «Це слово — взаємність».