Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Треба цінувати єдність, яку здобули для нас предки»

У Запоріжжі історики, волонтери та учасники АТО говорили про уроки історії УНР
21 січня, 2015 - 10:59

До Дня Соборності України в Запорізькому обласному військкоматі відбувся день інформування «Соборність України: погляд в історію, уроки та висновки». Захід насамперед спрямований на обговорення проблеми втрати Україною незалежності у період «Визвольних змагань» (1919 — 1921 рр.) та проведення аналогій між подіями тих часів і непростим сьогоденням, з яким стикнулася наша країна.

Перед особовим складом обласного військкомату, журналістами, волонтерами та учасниками АТО виступив заступник військового комісара з роботи з особовим складом та громадськістю полковник Михайло Логвінов, який нагадав, що 22 січня Україна святкуватиме 96-ту річницю Злуки ЗУНР і УНР. Він зазначив, що сьогодні ця дата є як ніколи важливою для всього українського суспільства, яке прагне до єдності та миру. «Акт Злуки став символом соборності, єдності, здатності українців до консолідації, до праці і боротьби за власну державу. Соборність, про яку мріяло багато поколінь українського народу, стала реальністю», — відзначив Михайло Логвінов.

Основною внутрішньою причиною поразки УНР та втрати Україною самостійності, як наголосив офіцер, є відсутність належної уваги тодішніх українських політиків до формування боєздатної армії. Зрештою і сучасні події в нашій країні підтверджують тезу про те, що головним гарантом незалежності є Збройні сили, наголосив Михайло Логвінов. З другого боку, факт співробітництва УНР із Німеччиною і Австро-Угорщиною наприкінці Першої світової війни створив привід для поширення антиукраїнських настроїв серед країн Антанти, які фактично малювали карту післявоєнної Європи. Міжнародне несприйняття УНР та окупація більшовиками її земель після Першої світової війни не дозволила Україні скласти компанію новим європейським країнам — Польщі, Чехословаччині, Угорщині.

Директор Запорізького обласного краєзнавчого музею, доктор історичних наук Георгій Шаповалов у своєму виступі наголосив, що прагнення українців до єднання були настільки сильними, що навіть тривала історична роз’єднаність Західної України і Наддніпрянщини не змогла завадити народу знайти спільну мову і об’єднатись. «На руїнах імперій виникли дві абсолютно різні ментальності, але це не створювало протиріч на шляху до консолідації українського народу», — зауважив науковець.

Зараз Україна, як і 96 років тому, знову опинилася перед обличчям російської агресії, що в черговий раз ставить під загрозу державну самостійність. Війна на сході згуртувала український народ, який протягом останніх 23 років не знав ціну незалежності і тепер докладає зусиль для боротьби із окупантами.

Волонтери вважають, що обов’язково переможемо, якщо українці засвоять головний урок своєї історії — треба цінувати єдність, яку здобули для них предки.

Андрій ВАСИЛЮК, Запоріжжя
Газета: 
Рубрика: