Понад 30% податкових надходжень до бюджету забезпечуються за рахунок примусового стягнення податкової заборгованості, повідомив у понеділок заступник голови Державної податкової адміністрації України Ігор Кальніченко. За його словами, за 8 місяців поточного року завдяки примусовим заходам зведений бюджет поповнився на 6,53 млрд. грн. Структура найбільших надходжень має такий вигляд: списання коштів з рахунків платників податків склало 986 млн. грн., стягнення коштів із рахунків дебіторів боржників – 262,5 млн. грн., звернення стягнення на рухоме майно боржників, що перебуває у податковій заставі, – 1,34 млрд. грн.
Необхідність застосування примусового стягнення податківці пояснюють наявністю величезної кількості підприємств-боржників: минулого року їх налічувалося 130 тисяч, зараз – 115,1 тисячі. А от бажаючих добровільно розрахуватися з бюджетом серед них виявилося небагато: після подання позовів до арбітражних судів лише 582 підприємства самостійно сплатили до бюджету 26,9 млн. грн. У порівнянні із загальною сумою недоїмки, котра нині складає 12,3 млрд. грн., це, звичайно, крихти.
Щодо процедури банкрутства, яка також належить до примусових заходів, то вона поки не набула поширення: за 8 місяців порушено 2251 справу про банкрутство підприємств, з них 111 – через органи прокуратури – тобто ця неприємна процедура стосується менш ніж двох відсотків підприємств. Податківці наводять це як приклад свого «обережного» ставлення до збереження підприємств, хоча насправді це пояснюється недієздатністю механізму банкрутства.
Насамкінець І. Кальніченко назвав критичною ситуацію зі сплатою податків у паливно-енергетичному комплексі. Недоїмка, яка припадає на ПЕК, зараз дорівнює майже 12 млрд. грн. «Несплата податків до бюджету є для ПЕК нормою», – прокоментував цей прикрий факт І. Кальніченко.