Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Трухлявість фундаменту чи законів?

Як владі реагувати на пожежі у двох історичних будинках Києва
12 грудня, 2017 - 10:29
БУДИНОК НА ВОЛОСЬКІЙ, 5/14 ЗБУДОВАНИЙ У 1874—1875 РОКАХ І Є ПАМ’ЯТКОЮ АРХІТЕКТУРИ. ВІН ДАВНО ПУСТУЄ, ОГОЛОШЕННЯ ПРО ПРОДАЖ ВИСІТЬ ПОНАД П’ЯТЬ РОКІВ

Попри снігопад, розгоряються пристрасті навколо двох столичних пам’яток — у прямому сенсі цього слова. Ввечері 7 грудня горів будинок 1870-х років на вулиці Волоській, 5/14. А 10 грудня сталась пожежа у будинку неподалік, на вулиці Межигірській, 33/19. Обидва будинки багато об’єднує: це пам’ятки, які давно відселені і руйнуються, а ще мають, по суті, одного власника.

З причинами та наслідками пожеж розбираються міська влада і правоохоронці. Так, для з’ясування детальних наслідків пожежі на Волоській, 5 департамент культури КМДА направив запити до головного управління ДСНС та Управління з питань надзвичайних ситуацій департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища. Але у будь-якому випадку історичні будинки знищуються не тільки і не стільки через трухлявість стін і фундаменту, скільки через «трухлявість» законів. Через кволість, свідому чи ні, правоохоронних органів, які дозволяють доводити пам’ятки до занепаду.

«ДИВНА ТРАДИЦІЯ»

Київська влада одразу прокоментувала ситуацію з будинком на Волоській. На сайті Київської міської держадміністрації цитували заступника голови КМДА Олексія Резнікова: «У власника будівлі на Волоській вже якась дивна традиція. Ця ж компанія — «ВКП «Поділ-Бізнес» — також є власником ще однієї вже скандальної, на жаль, будівлі на вулиці Щекавицькій, 19/33 (власне, це і є будинок, який горів у неділю. — Авт.). Тобто вже не вперше, на моє судження, ця компанія доводить пам’ятки до руйнації. Власник ухиляється від укладання охоронних договорів із управлінням охорони культурної спадщини, і об’єкти утримуються в неналежному стані та доводяться до аварійного. Ми звернулися з відповідними клопотаннями про умисність підпалу до правоохоронних органів і сподіваємось на оперативну реакцію».


ЦЕ БУДИНОК НА МЕЖИГІРСЬКІЙ, 33/19. ЗВЕДЕНИЙ НАПРИКІНЦІ ХІХ СТОЛІТТЯ, ВІН МАЄ СТАТУС ЩОЙНО ВИЯВЛЕНОГО ОБ’ЄКТА КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ І ВЖЕ ПЕРЕЖИВ НИЗКУ ПОЖЕЖ

Також на сайті КМДА зазначають, що протягом 2008—2017 років власнику будівлі на Волоській, 5 направляли приписи, а відповідні зібрані матеріали — до правоохоронних органів. 30 січня цього року Господарський суд міста Києва прийняв рішення зобов’язати ТОВ «ВКП «Поділ-Бізнес» укласти охоронний договір на пам’ятку. На момент пожежі рішення суду не було виконане, про що департамент культури повідомив київській прокуратурі та Державній виконавчій службі у Подільському районі столиці з проханням вжити заходи примусового виконання згаданого рішення суду.

Крім цього, департамент культури направив заяву про вчинення кримінального правопорушення до Національної поліції, в копії — Головному управлінню СБУ у місті Києві та Київської області, з проханням розпочати досудове розслідування відносно посадових осіб компанії «Поділ-Бізнес» за вчинення дій, які мають ознаки складу злочину, передбаченого статтями 190 і 298 Кримінального кодексу України. Стаття 190 стосується шахрайства, стаття 298 — нищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури.

КРУГОВА ПОРУКА

Як повідомила у «Фейсбуці» громадська діячка та екс-депутатка Київради Олена Терещенко (Єскіна), нині власником будинку на Межигірській, 33 є Павло Сахно. «Це особа, пов’язана з Мірзаєвим (Валерій Мірзаєв Неріман Огли є власником компанії «Поділ-Бізнес». — Авт.). Вони разом є засновниками низки підприємств. Зрозуміло, що переоформлення власності на іншу особу здійснено з метою уникнення кримінальної відповідальності за свідоме пошкодження/знищення об’єкта культурної спадщини відповідно до статті 298 ККУ та неможливості відчуження протиправно виведеного з нашої власності майна», — пише активістка.

«Мірзаєв тривалий час ухилявся від кримінальної відповідальності за статтею 298, — розповідає Олена Терещенко (Єскіна) «Дню». — Охоронні договори щодо Межигірської, 33 були укладені у 2012 році, щодо Волоської, 5 — у 2006 та 2008 роках. Чому вони не виконувались — величезне питання як до департаменту культури КМДА, так і до правоохоронних органів. У нас є світлини 2006 року, на яких будинок на Межигірській виглядає дуже гарно. Будинок на Волоській, 5, коли його отримав недобросовісний власник, теж був у нормальному стані».

СПРАВА ЧЕСТІ ДЛЯ КИЄВА

На думку Олени Терещенко (Єскіної), горілі будинки на Подолі можна відреставрувати. Іронія долі: до пожежі їх стан був настільки поганий, що вогонь не надто погіршив ситуацію. «Будинки мають бути відчужені до державної або комунальної власності з подальшою реставрацією і відновленням. Недобросовісний власник має компенсувати те, що не сплачував, оскільки відповідно до законодавства він мусив підтримувати будинки у належному стані, — продовжує Олена. — Ці будинки повинні бути відреставровані з відновленням втрачених елементів. Є їх проекти, думаю, при бажанні це можна зробити. Питання — чи буде для цього політична воля. Я вважаю, що для Києва це — справа честі».

Активістка розповіла, що 29 листопада передала особисто генеральному прокурору України Юрію Луценку перелік з 50 об’єктів, які нищаться. Це й охоронні зони, і споруди, серед них — два будинки, що горіли. «Генеральний прокурор був вражений масштабами, — каже Олена Терещенко (Єскіна). — Домовилися, що буде проведена відповідна нарада, залучать прокурора Києва і розбиратимуться по кожному об’єкту. Сподіваюсь, хоча б по частині тих об’єктів кримінальні справи доведуть до логічного завершення».

Згадана стаття 298 на практиці майже не застосовується. Зрозуміло, що така безкарність «надихає» нечесних власників пам’яток доводити історичні будинки до руїни, щоб потім зводити на їх місці торговельні центри і багатоповерхівки.

У Міністерстві культури 2018-й хочуть оголосити роком збереження культурної спадщини. Хороша ініціатива. І було б чудово, якби, скажімо, у рамках підготовки до цього в Києві навели лад хоча б з кількома проблемними точками.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: