Уп’яте в Чернівцях відзначили День вишиванки. На відміну від минулого року, коли чернівчани потрапили до Книги рекордів Гіннесса, оскільки на центральній площі міста одночасно зібралося понад чотири тисячі людей у вишитих сорочках, цьогоріч масштабних заходів не було. Це пов’язано з тим, що, за словами організаторів, День вишиванки став по-справжньому загальноміським. Городяни більше не потребують спонукання: без закликів цього дня одягають вишиті сорочки вихованці дитсадків, чиновники, студенти, банкіри, таксисти, словом, усе місто. Цьогорічною окрасою стало вручення вишиванок новонародженим. Двом діткам — хлопчику та дівчинці, які народилися першими у ювілейний День вишиванки — просто у пологовому будинку організатори подарували вишиті сорочки (на виріст). «Вишиванка буде моєму новонародженому сину не лише оберегом, а й своєрідним свідоцтвом про народження», — радіє приємному подарунку Аріна Танас. «Наскільки дитина сприйнятлива до цього красивого символу українства, переконався на власному сину, якому лише трохи більше року. Торік на святі вишиванки він був наймолодшим учасником у вишитій сорочечці. Тепер їх у нього аж чотири. Одягати вишиту сорочку Устимко дуже любить, ходив би у ній повсякчас», — ділиться Михайло Павлюк. «Якщо дитину привчати до традицій з найменшого віку, то не доведеться потім у дорослому пояснювати, що таке вишиванка, чому це важливо, красиво й по-українськи, — каже член оргкомітету Дня вишиванки Леся Воронюк. — Зрушення свідомості чернівчан таки відбулося. П’ять років тому нас було лише десятеро (студентів історичного факультету Чернівецького національного університету, звідки, власне, взяло старт це красиве свято. — Авт.), потім чотири тисячі, тепер це просто акція, коли ніхто не питає, одягати чи не одягати сорочку! Люди одягають і відчувають, що це — їхнє. Навіть більше. Колишні чернівецькі студенти, які тепер мешкають у Києві й інших містах, цього дня також одягають вишиванки. Хтозна, може у такий спосіб наше свято стане загальноукраїнським».
Наразі ж у Чернівцях у вишиванках навіть пам’ятники. Пам’ятник невідомому чернівчанину Анатоля Федірка одягли у вишиту сорочку членкині Союзу українок. «Упевнені, що це спонукатиме кожного українця, незалежно від соціального статусу, віку й місця роботи, згадати про своє коріння», — каже член Союзу українок Ганна Глібка.
ДО РЕЧІ
Черкаський парад вишиванок удався!
У Черкасах цими вихідними вперше провели парад вишиванок. Близько сотні людей у вишиванках ішли через усе місто центральним бульваром Шевченка та співали українські народні пісні. Урочиста хода завершилася у Ювілейному парку (учасники подолали аж 5 кілометрів!) виконанням Гімну України. Як розповів «Дню» один із організаторів дійства Данило Майоров, парад вишиванок став своєрідним анонсом, промо-акцією етнофестивалю «Трипільські зорі», який уже п’ятий рік поспіль організовують у Черкасах. Цьогоріч фест відбудеться 26—27 травня в Долині троянд. І оскільки усіх охочих послухати виступи українських гуртів та взяти участь у численних майстер-класах теж спонукають одягати вишиванки, то нинішня акція стала свого роду репетицією. Найменшому учасникові параду було півтора року. Хлопчик спав у візочку. Тоді як найстаршій учасниці дійства пані Валентині уже за 70. Вона не мала змоги швидко йти містом, тому під’їхала до Ювілейного парку на тролейбусі. Там приєдналася до молоді, читала свої вірші і демонструвала вишиті рушники. Справді, організатори підтвердили, що поширювали інформацію про парад вишиванок лише через соціальні мережі. Проте захід удався, адже всі, хто одягнув вишиванку і взяв участь у ході, зробили це за покликом серця, повідомляє Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси.