Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У фінансових пірамідах поховано віру в «народний капіталізм»

Обдурено понад 17 мільйонів громадян України
14 серпня, 1999 - 00:00

Відомо, що роки прем'єрства Леоніда Кучми супроводилися бурхливим розквітом довірчих товариств, інвестиційних компаній, трастів і інших фінансових пірамід. Одну з найбільш відомих у країні інвесткомпаній «Приватна справа» очолював Леонід Харченко. Його, як стверджувалося, «далекоглядна, досвідчена і високопрофесійна команда» залучила до справи приватизації тисячі акціонерів. Барвисті буклети з портретами натхненників інвестиційного бізнесу депутатів Верховної Ради В.Ланового та В.Пилипчука закликали разом будувати народний капіталізм, створювати заможне суспільство і гарантувати собі забезпечену старість.

«Як зараз з'ясувалося, — пише у «День» житель Ірпеня, пенсіонер, власник 451-ї акції АТ «Приватна справа» Володимир Страпак, — нічим, окрім збирання грошових сум, компанія не займалася. Замість обіцяних дивідендів «дорогі засновники» отримували листи-обіцянки з побажанням «Щасливого плавання разом із «Приватною справою». Грошики і цінні папери громадян дійсно «попливли» разом з тими, хто канув у Лету з мильними компаніями, а їхні непотоплювані капітани пересіли на інші «кораблі».

У пошуках справедливості Володимир Страпак звернувся до Управління розслідування порушень на ринку цінних паперів, де йому повідомили, що проти «Приватної справи» порушено кримінальну справу. Слідчий управління по Київській області Микола Бондаренко, який її вів, пояснив, що її припинено і, мабуть, буде закрито, оскільки всі відомості про діяльність і рахунки УІК передбачливо стерто з електронного банку даних.

«Таке слідство мене здивувало, — зізнався наш читач, — адже зібрати обдурених акціонерів, щоб відновити механізм пограбування десятків тисяч людей, правоохоронці зобов'язані. Інша річ, що нинішня корумпована влада не зацікавлена в цьому. Свого часу я продавав в електричках газети. Так от, ближче до осені знову піду в люди, але «День» роздаватиму безкоштовно, щоб відкрити людям очі. Проголосувавши не за того, працелюбний, але надмірно терплячий народ, знову ризикує помилитися. Вашу газету я передплачую другий рік, стежу за виступами кандидата у президенти Євгена Марчука. З ним пов'язую надії на те, що на зміну нинішній вакханалії прийде диктатура закону для всіх».

За словами начальника відділу захисту прав інвесторів Управління розслідування правопорушень на ринку цінних паперів Віктора Вертеби, у Держкомісію з цінних паперів і фондового ринку України (ДКЦП) щомісяця надходять мішки листів від обдурених акціонерів-інвесторів. Вісімдесят відсотків звернень пов'язано з приватизаційними сертифікатами: скаргами на невиплату дивідендів або зникнення емітентів. Лише товариство покупців «Приватна справа» з 1994 по 1996 рік залучило таких сертифікатів більше 40 тисяч і... «розчинилося».

Проблема, на його думку, в тому, що у країни не було досвіду роботи з цінними паперами, а законодавчі акти, прийняті на захист інвестора пізніше, зворотної сили не мають. З цієї причини за останні два роки управління передало до правоохоронних органів лише одну справу, а слідство не знаходить підстав для обвинувачення аферистів. Втім, не можна скидати з рахунків і ту обставину, що організатори грандіозних «приватних справ» — люди нині вельми впливові. А деякі, наприклад, відомий депутат ВР України, котрого часто згадують вкладники банку «Денді», і зовсім «недоторканні».

Права громадян України покликана захистити рідна держава. Торік держкомісія представила у ВР проект закону про створення фонду захисту інвесторів на фондовому ринку. Однак держбюджет не гумовий, і проект відхилили. Таким чином обдурені інвестори залишилися при своїх інтересах.

«Найбільше число скарг надходить зараз на діяльність ЗАТ ЗІФ «Перший український фонд приватизації», ВАТ «Народна фінансово-страхова компанія», ЗАТ ІФ «Київська Русь — МДС», ЗАТ ІК «Нафтоенергоінвест», ДТ «Різноекспорт», — доповнила керівник прес-центру ДКЦП Людмила Шишкіна. — І що цікаво, не всі з цих товариств «згоріли». Багато хто «злиняв», змінивши рід занять, прописку і вивіску. Незламна віра у швидке і казкове збагачення досі не покидає людей, і під уламками пірамід гинуть останні ілюзії. Три роки тому держкомісія планувала розвернути освітньо-просвітницьку програму, але грошей під неї не дали».

КОМЕНТАР

Голова громадської правозахисної організації «Інвестор» Володимир Капустович повідомив «Дню», що «довірчими товариствами» і фінансовими посередниками обдурено більше 17 млн. громадян України, потерпілих більш аніж на 3 млрд. грн., не рахуючи валютних інвестицій.

За даними «Інвестора», які підтвердила потім спеціально створена Держкомісія, внаслідок прийняття Кабміном 17 березня 1993 року декрету про довірчі товариства (його підписали Лобов і Кучма) вже 1996 року в Україні «працювали» 4861 товариство, які обдурили близько 4 млн. вкладників. Тоді ж з'ясувалося, що лише 320 з них приймали «ваучери», а інші — готівку. У всіх без винятку виявлено порушення у фінансово-господарській діяльності і нормативно-методичній документації. Справжнім «титаніком» став «Український дім Селенга» — більше 1,2 млн. вкладників і 896 тисяч потерпілих.

Велику кількість компаній, як вважає В.Капустович, було закрито незаконно: усунувши недоліки, їх можна було б зберегти в інтересах вкладників. Цікаво, що проект декрету передбачав жорсткі заходи контролю за діяльністю довірчих товариств з боку Мінфіну, Нацбанку та Фонду держмайна, але в остаточному варіанті закону вони чомусь були упущені, а до думки Верховної Ради та СБУ, котрі попереджали про можливі наслідки, Кабмін тоді не прислухався.

Завдяки правозахисній організації «Інвестор», лише більше восьми тисяч вкладників повернули свої гроші. У Верховному cуді є дані про загальну кількість арештованого майна і грошових коштів всього на суму 4— 5 млн. грн.

В.Капустович наголосив, що проблеми обдурених вкладників добре відомі голові парламентського Комітету з питань соціальної політики та праці, кандидату у президенти України Євгену Марчуку. Саме на нього, за словами В.Капустовича, покладають свої надії обдурені інвестори.

ДО РЕЧІ

Чергова класична «фінансова піраміда» — так звана культурно-освітня громадська організація «Константа» — знешкоджена співробітниками УСБУ у Києві. За повідомленням агентства УНІАН, сотні киян-вкладників платили внесок у розмірі $1900, а за кожного новозалученого учасника гри «Константа» обіцяла премію — $300. Під час операції в Будинку кіно, де шахраї орендували приміщення, у них вилучено валюти на суму $100 тисяч. Затримано вісім чоловік, шість з яких — громадяни Росії. Відомо, що філіали «піраміди» знаходилися і в інших містах України, але ні в Дніпропетровській, ні в Сумській областях затримати їхніх організаторів не вдалося.

Поки шосткинський «Інваспорт», про діяльність якого «День» розповідав у номері за 6 серпня, небезуспішно будував свою фінансову піраміду, на теренах області у променях його слави встигли покупатися й деякі інші аферисти. Зокрема, у Сумах, повідомляє кореспондент ЦГЗ обласного УМВС, троє жінок, працівниць місцевого АТЗТ «Молодіжна мода», видаючи себе за співробітників згаданої вище структури, розгорнули власне виробництво по викачуванню грошей з громадян. Вони також клеїли оголошення в людних місцях, забезпечували людей надомною роботою по розрізанню квитків і брали з них під заставу гроші. Про те, що довірливість і наївність мешканців обласного центру була приблизно ж на такому рівні, як і в постраждалих від «Інваспорту» з інших регіонів області, засвідчує розмір суми, яка пройшла через руки махінаторів: протягом червня і липня вони встигли зібрати з сумчан близько... 90 тисяч гривень. Хай цим коштам і далеко до тих мільйонів, які канули в небуття у Шостці, вони теж можуть служити непоганим мірилом мистецтва вішати ближньому лапшу на вуха. Втім, найближчим часом підвищувати свою кваліфікацію у цьому напрямку аферисти не матимуть змоги: на початку цього тижня їх затримала міліція, і зараз вони розповідають правоохоронцям про своє «ноу- хау», повідомляє кореспондент «Дня» Сергій ХАНІН .

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: