Кам’янець на Поділлі — місто старого каміння на високих берегах річки Смотрич, що бентежить уяву витворами природи, рук і хисту незабутніх предків. «Змусити охочого до мандрів, аби приїхав саме до Кам’янця-Подільського і залишив тут гроші, — наша заповітна мрія», — говорить міський голова Олександр Мазурчак про прагматичні підходи влади до 174 збережених або дбайливо відреставрованих об’єктів історичної спадщини. На шляху до «блакитної» мрії «батьки» міста зробили ще один крок — влаштували масштабні заходи під назвою «Відкриття туристичного сезону-2007».
Ясна річ, мова — про те, що пропонують гостям у Кам’янці- Подільському. Тобто про туристичну інфраструктуру — готелі, ресторани, центри розваг, пізнавально-екскурсійні проекти тощо. Хроніка знайомства з далекою і близькою минувшиною на тлі сучасності справляє враження. У 2001-му місто зустріло 95 тисяч туристів, у 2002-му — 125 тисяч, у 2003 му — 132 тисячі, у 2004-му — 166 тисяч, у 2005 роцi — 200 тисяч...
Той, хто вдався до другої поїздки у Кам’янець років через два-три після першої, віддає належне приватній ініціативі громадян, переважно місцевих. Нарешті, є де зупинитися і, залежно від фінансових можливостей, винайняти в одному з готелів апартаменти за 1100 гривень або, наприклад, номер економ-класу за 214,5 гривні. Звісно ж, на одну добу. Відтак сповниться незабутніх вражень від інтер’єрів і високих стандартів ресторанного обслуговування. Можливо, не обмине нагоди, аби з оглядового майданчика готелю помилуватися краєвидами сучасного і стародавнього міста.
Воно ж, місто, наче на долоні. Ось мури Старої фортеці. Там — Старий замок. Башти, одна з яких, споруджена у 1503— 1513 роках, називалася Папською, бо кошти на спорудження давали римські папи Юлій II і Лев Х. Коли у ХIХ столітті фортеця була перетворена на тюрму, тут було ув’язнено подільського опришка Устима Кармалюка. У 1823 році він організував втечу з башти Папської, то й башту перейменували на Кармалюкову. А це — площа Польський ринок, де височить будівля Ратуші. Ген там — Замковий міст. А ще далi — Тріумфальна арка, Петропавлівський кафедральний костел...
Оглянувши ці й інші пам’ятки «з висоти пташиного польоту», гість міста тут-таки сповниться непереборним бажанням подивитися на них зблизька, перейнятися довколишньою атмосферою, поринути в історію, зайнятися ідентифікацією чи самоідентифікацією, почути розповідь екскурсовода. Той розкаже, зокрема, що найдавніший опис Старої фортеці походить від 1494 року, що з міста до замку можна було потрапити через браму, яка охоронялася баштою. То — п’ятибока Нова Східна башта, що виходить за лінію стін на розі. На одній з її стін є плита з присвятою: «1544, Боже, Тобі Єдиному слава. Іон Претвич, архітектор»...
Одначе раніше ніж задовольнити своє непереборне бажання, гість міста повернеться з оглядового майданчика до своїх апартаментів. І визначиться із порядком одержання новітніх послуг. Знову ж таки, відповідно до своїх фінансових можливостей і культурних потреб.
У програмі «Відкриття туристичного сезону-2007» ці заходи були серед основних — ознайомлення із туристичною інфраструктурою міста. Отож учасники почули від власників готелів: пишуться перші рядки історії закладів. Той хвалиться, що тут зупинявся Віктор Ющенко, коли ще тільки-но йшов у президенти. Його завзятий конкурент натхненно розповість, як справляв найкращі враження на іноземного дипломата. Конкурентка ж згадає, як у стінах її закладу відбувалися зйомки художнього фільму, в якому вона грала провідну роль.Свої світлі спомини і в отого ресторатора або в рестораторки. Про те, що саме хтось із відомих п’є, як і чим закушує... Й усі хвалять «батьків» міста за те, що ухвалили і виконують пункт за пунктом план, за яким Кам’янець, активно використовуючи свою історичну спадщину, має стати туристичною Меккою.
Отож у відкритті сезону взяли участь поважні представники міст Заверче, Перемишль, Ченстохов (Польща), Віллясана де Мена (Іспанія), Понте Ламбро (Італія). У своїх виступах на науково-практичній конференції «Замки і фортеці як туристичні об’єкти: практика, досвід, перспективи» розповіли про свою історичну спадщину і про те, як організовано цей бізнес у їхніх містах.
— Аналіз зарубіжної практики переконує, що для Кам’янця-Подільського найбільш доступний і прийнятний польський досвід. І не лише тому, що нас єднає спільна історія. Вони, як і ми, лише на початку шляху, хоча й на крок попереду, — говорить заступник міського голови Олег Демчук.
Наздоганяючи сусідів, Кам’янець творчо застосовує їхній досвід. От у них став популярним «Вечір із духами» — нічне відвідування руїн замку під супроводом палаючих смолоскипів. А у програмі «Відкриття туристичного сезону-2007» була презентація нічної екскурсії по Старому замку. Така собі, сказати б, інтерпретація по-кам’янецьки польського туристичного продукту. На наступному етапі запозичень — прогулянка епохами, імпрези.
Нарешті, у цій справі вгадуються професійні підходи. Бо аматорським підходам поклали край. Якщо, як розповів мер Понте Ламбро Андреа Каттанео, у його місті розвитком туризму опікується асоціація, то у Кам’янці створили фестивальну агенцію «Ратуша». На посаду директора мали претензії вісім кандидатів. Правління на конкурсній основі обрало директором «Ратуші» Дмитра Назаренка.
У першому доробку асоціації — угода про обмін волонтерами з Іспанією. Вже влітку до цієї країни поїдуть 20 представників міста над Смотричем. Вивчатимуть досвід організації фестивалів.
Що стосується фестивалів, то відеофільми про авторалі, барбекю, повітроплавання і «Terra Heroika» переглядають там-таки, в Іспанії. Ще — у США, Польщі, Італії. Ці велелюдні заходи вже відбулися у Кам’янці. Попереду — нові. Вже на квітень планується масштабний захід «Технопарк кам’яного періоду». Відбуватимуться вони не без участі ще одного, дванадцятого, міста-побратима — Заверче (Польща). Підписання угоди про співпрацю із Заверче відбулося у дні «Відкриття туристичного сезону- 2007».
Факт: історична спадщина, сказати б, працює на Кам’янець. «Підприємці обслуговують туристів, створюють нові робочі місця, відраховують податки», — пояснює міський голова Олександр Мазурчак. Мовляв, отака вона, логіка організації життя у стародавньому місті, де свого часу заснули вічним сном гіганти соціндустрії. Малий і середній бізнес дають місту понад третину бюджетних надходжень.
Однак підприємці, облаштовуючи свої заклади за євростандартами, далеко не завжди зважають на те, що, сказати б, дiється за порогами їхніх зіркових готелів, ресторанів, гостинних домів. На жаль, де-не-де проглядається довкола і «совковий» Кам’янець. Вибоїнами на дорогах, нерiвними бордюрами, сміттям на тротуарах, неохайними сусідніми будівлями, похиленими тинами... Вклавши великі гроші у свої заклади, могли б, мабуть, не обминути увагою і довколишній простір. Таки була б певна віддача…
Нічого не вдієш, труднощі росту. На цьому етапі зроблено більше, ніж не зроблено.