Восени 1998 року до президентського плану недобрано 112 чоловік.
За словами голови обласної призовної комісії, заступника глави облдержадміністрації Олександра Козуба, серед найбільш важливих причин провалу осіннього призову два — здоров’я й освіта. З 5434 юнаків призовного віку на службу призвано тільки 2012. Взимку з тих, хто отримав приписне свідоцтво 74% було придатних до термінової служби за станом здоров’я, а до осені їх залишилося тільки 55%.
За даними військового комісара Енергодара Віктора Василенка, тільки 10—15 відсотків хлопців призовного віку абсолютно здорові. Одна з найбільш поширених патологій — дефіцит маси тіла. 30—40% юнаків зростом до 180 сантиметрів важать усього по 50 кілограмів. На другому місці — захворювання кишкового тракту, потім — різні психологічні відхилення, захворювання сердечно-судинної системи, сколіоз, плоскостопість тощо.
Але є й інша, насторожуюча тенденція — це необ’єктивність медичних висновків. 82% призовників у Запорізькій області, котрі пройшли медичну комісію, були направлені на повторне обстеження. У результаті придатними до служби було визнано тільки 10%. Найбільш хворими виявляються діти із сімей з високим матеріальним достатком. Дуже часто за всім цим криється небажання йти в армію. Прокурор області Петро Зубков зауважив, що йому дедалі частіше доводиться займатися специфічними армійськими проблемами, зростає кількість кримінальних спроб ухилитися від служби. Щоб змінити становище на краще, довелося повністю змінити склад обласної призовної комісії, на 30% у середньому, оновлено і районні комісії.
Однак проблеми з призовниками і на цьому не закінчуються. Не могли бути призвані на службу 1330 чоловік, які мають судимості і 340 юнаків з освітою менше 8 класів. У вже згаданому Енергодарі, наприклад, зі 130 майбутніх захисників Батьківщини з вищою і середньою освітою тільки 50. У інших — неповна середня і навіть початкова. У області ж таких, що не пройшли навіть «восьмирічку» — 800 чоловік. Начальник облуправління освіти Олександр Вєрозубов вважає, що становище трохи можна виправити, якщо кожний навчальний заклад — з 700 загальноосвітніх шкіл і ПТУ області — візьме на себе хоча б по одному такому призовнику...
Прийнято спільне рішення глави облдержадміністрації, прокурора області й начальника облУВС, облвійськкома, яке створює правову базу для роботи по боротьбі з ухилянням громадян від призову на термінову військову службу. Видано розпорядження глави облдержадміністрації, котре гарантує порядок призову нинішнього року і визначає обов’язки всіх посадових осіб і організацій, залучених до призову. Знову спільними зусиллями, але з новою силою. Що з цього вийде — подивимося за підсумками — після 30 червня.