Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У «Лесинiй вiтальнi» скромно і сумно. Чому?

Безцінний у історичному та архітектурному розумінні будинок може зникнути з карти міста
27 лютого, 2013 - 11:44
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Незважаючи на століття, які пронеслися над ним, і численні перебудови, цей двоповерховий будинок у самому серці старого Луцька і нині залишається однією з найгарніших споруд. Нині він має адресу: вулиця Драгоманова, 23, і в ньому розміщена дирекція Державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк». Проте саме цей безцінний в історичному та архітектурному плані будинок наразі може... зникнути з карти міста. Про те, що так званий будинок Косачів у Луцьку перебуває в аварійному стані, газета «День» писала 30 жовтня минулого року («Старий Луцьк і сучасна забудова»).

Споруджений на місці колишніх оборонних валів середньовічного Луцького замку, дім потерпає від постійних підтоплень, руйнується несуча стіна. Директор заповідника Павло Рудецький говорить, що ось, мовляв, і днями мали катастрофічну ситуацію, потрібно терміново міняти вентиль ще «польського» водогону. З підвалу будівлі доводиться постійно відкачувати воду. Свого часу в цьому будинку розміщувалося Луцьке бюро подорожей та екскурсій, курси при якому свого часу закінчувала й я. Нас навчали найкращі луцькі архітектори, наприклад, Ростислав Метельницький, який прикрасив місто багатьма цікавими в архітектурному плані спорудами, музейні працівники та інші знавці своєї справи. Старий Луцьк кілька десятиліть тому і тепер — це дві разючі картини. Ось пройшлася його вуличками до будинку Косачів, і стає моторошно. Забудова, стиль якої абсолютно не вписується у стиль старого міста, і руїни, руїни, руїни... А ще — засилля автомобілів на площі перед В’їзною вежею Луцького замку, несанкціонована стоянка сусіда-ринку.

Старе місто, незважаючи на статус державного заповідника, не стало для місцевої влади, образно кажучи, «куркою, яка несе золоті яйця». Саме у будинку Косачів розміщена так звана Лесина вітальня. Громадськість уже давно б’є на сполох, що це приміщення, яке могло б стати культурно-просвітницьким центром родини Косачів, стати одним із брендів Луцька, практично не використовується. Директор заповідника пояснює, що не має навіть фінансової змоги постійно тут утримувати людину, але інформація про екскурсію у вітальню є на сайті заповідника. Дерев’яними сходами піднімаємося з Павлом Рудецьким на другий поверх будинку, де, за спогадами, і була службова квартира Петра Косача, направленого на роботу в Луцьк. У двох залах — кілька фоторепродукцій на стінах, меблі тієї епохи із запасників заповідника. Скромно — і сумно.

— Не тільки «Лесина вітальня», а й музей родини Косачів доречні саме у Старому місті, — говорить головний хранитель Волинського обласного краєзнавчого музею Наталія Пушкар. — Цей будинок — єдиний, підтверджений спогадами і документами, який засвідчує перебування тут родини Косачів та їхньої дочки, яка згодом стала всесвітньо відомою Лесею Українкою.

Виявляється, що у Луцьку Леся Українка бувала тричі. Спочатку Косачі, розказує Наталія Юхимівна, мешкали у так званому костьольному будинку (тепер тут училище). Пушкар навчалася у 9-й школі, яка розміщувалася в одному зі старих приміщень на Замковій площі (нині воно передане католицькій громаді). А в костьольному будинку жило немало однокласників. Квартири, що збереглися ще з XIX століття, були великі, Наталія Юхимівна тут бувала, але в якій саме зупинялися Косачі, невідомо. Потім родина Лесі Українки мешкала у «садибі над самою річкою», як писала Ольга Косач-Кривинюк. Річка тут одна — Стир, але від самої садиби немає й сліду. У 1890—1891 роках Косачі проживали в будинку, де тепер дирекція заповідника. Його зображення є на старих картинах Луцька 1866 року. На першому поверсі кам’яниці (Косачі жили на другому) розміщувалося «военное присутствие». Маленька Леся, яка бачила, як побиваються за своїми синами, побритими у рекрути, матері, описала пізніше це у своєму оповіданні «Одинак». Є й рисунок квартири, виконаний Ольгою Косач-Кривинюк. Що й казати, місце історичне, пам’ятне. І при іншому ставленні місцевої влади «Лесина вітальня» могла би стати гарним музеєм, в якому завжди були б відкриті двері.

На останньому брифінгу голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук запевнив журналістів, що розбереться з ситуацією навколо «будинку Косачів». Адже він не тільки руйнується, постійно крутяться чутки, що у приміщенні буде відновлено ресторанчик, який тут діяв за попереднього директора заповідника й який у місті мав неоднозначну репутацію. Не всіх влаштовує, що Фонд держмайна пропонує в оренду одне з приміщень будинку Косачів. Мовляв, тут місце не офісам, а тим, хто розвиватиме туристичну привабливість Старого Луцька. Директор заповідника показав кімнатку площею 19 квадратних метрів, яку пропонують в оренду. Вона навіть без вікон... Питань багато, а відповідь одна: історичну спадщину в Луцьку ще не цінують достойно. Наразі концепцію розвитку Старого міста мають розробляти студенти історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, яку замовив їм благодійний фонд Ігоря Палиці «Новий Луцьк».

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: