В Україні провели п’яту хвилю соціологічного дослідження в межах проекту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків» ESPAD, у якому взяли участь 36 країн Європи (попередні проводилися у 1995, 1999, 2003, 2007 та 2011 роках). Якщо дослідження, які провели раніше, вказували на те, що ми обійшли всю Європу по кількості дітей, що вживають алкоголь, то цього року, як говорять соціологи, «немає показників, за якими українські підлітки займали позиції лідерів». Все — в межах «норми». Яка ж норма?
Так, серед українських підлітків віком 15-17 років (дослідження проводилися серед учнів шкіл та учнів ПТНЗ, а також студентів ВНЗ I-II та III-IV рівнів акредитації) досвід вживання алкоголю становить 86% (середній показник по Європі — 87%). Щодо паління, то, як говориться в дослідженні, на запитання «Ви палили протягом останніх 30 днів?» ствердно відповіли 29% підлітків (в Європі — 28%). Приблизно такі ж результати зі вживанням наркотиків: середній показник — 25%. При цьому, якщо цього року чверть підлітків сказали, що вживали заборонені речовини, то 2003-го таких було 41%.
— Отримані дані щодо тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків хоча й свідчать про деяке зниження рівня поширення цих шкідливих звичок порівняно з попередньою хвилею, та все ж потребують постійного проведення профілактичної роботи у навчальних закладах незалежно від їх типів, — вважає представник Дитячого Фонду ООН в Україні ЮНІСЕФ Юкіе Мокуо.
Якщо ж розібратися в нюансах поширення алкоголю, то можна помітити негативні тенденції. Наприклад, протягом останніх років зросла популярність слабоалкогольних напоїв, які є не менш шкідливими для дитячого організму та призводять до формування залежності. Як показують дослідження, ними захоплюються дівчата (а також шампанським і вином), хлопці ж надають перевагу горілці й іншим міцним напоям. В Україні заборонено продавати напої, які містять алкоголь, неповнолітнім, проте більшість підлітків стверджує, що дістати пляшку горілки чи пива їм легко: так сказали 68% опитаних про салабоалкогольні напої, і 61% — про пиво. При цьому 10% підлітків визнали, що внаслідок сп’яніння з ними стався нещасний випадок. Загалом, якщо взяти всі погані звички та залежності, то з алкоголем у нас ситуація найгірша.
Позитивні тенденції, хоч і не дуже великі, спостерігаються й серед бажаючих затягнутися цигаркою. Якщо 2003 року на запитання «Чи ви палили протягом останніх 30 днів?» позитивно відповідали 51% українських хлопців 15-16 років та 28% дівчат того ж віку, то тепер, відповідно, 35% і 24%. Одна з причин — те ж, що і з алкоголем: доступність. Майже половина підлітків каже, що легко дістати сигарети.
Наркотики, на щастя, не так легко роздобути. Тільки 11% підлітків (із 25%, які сказали, що вживали) визнають, що легко можуть їх дістати. Як зауважують соціологи Українського інституту соціальних досліджень ім. Олександра Яременка, які проводили дослідження, основними місцями, де можна придбати маріхуану та гашиш (найпопулярніші наркотики серед українських підлітків), є дискотеки та бари, на другому місці — «точки» на вулицях чи в парках, на третьому — на квартирах у торговців, далі — через Інтернет, і на п’ятому місці — навчальні заклади (протягом останніх 10 років кількість підлітків, які вживають наркотики, зменшилася на 15%).
Експерти й дослідники проблеми акцентують увагу на тому, що найкращою профілактикою поширення поганих звичок є не пояснення підліткам, як це шкідливо для їхнього організму, а альтернатива — спорт, культура, мистецтво. Все, що дає підлітку самовиразитися, є найбільш важливим у період формування власної особистості.