У нашу суцільно індустріальну епоху чимало городян прагнуть з міста вибратися. Головне — жити подалі від заводських труб, автомобільних заторів та іншого цивілізаційного сміття. Отож, вихід один — затишний заміський будиночок. Крім того, природне прагнення до краси примушує людину будувати не просто дачу, а ще розбивати поруч справжній диво-сад з фонтанами, каскадами, альпійськими гірками.
Про тенденції ландшафтної моди, стилі вітчизняних садів і принципи роботи ландшафтних архітекторів «День» попросив розповісти директора Українського центру ландшафтної майстерності «Флорахауз», дизайнера Наталю Муричеву.
— Наталіє Юріївно, якими видами ландшафтних робіт ви займаєтеся?
— Ми виконуємо комплексні роботи, адже в поняття гарного саду архітектор вкладає передусім композиційну довершеність ділянки, певний стиль саду. Але головний принцип — це індивідуальний підхід до кожної ділянки й відсутність штампів у створенні образу.
— Чи залежить передбачуваний стиль від природних параметрів ділянки?
— Безумовно. Адже хоч би як старався дизайнер, у лісовому районі, серед сосен і ялин створити ландшафт, наприклад, в італійському стилі, буде дуже складно. Тобто теоретично це можливо. Але в той же час італійський ландшафт, який вимагає відкритих просторів, просто буде недоречним серед соснової хащі.
— Які стилі ландшафтного дизайну нині в моді?
— Слід зазначити, що найбільш поширеними зараз є європейські стилі: англійський з чітко розпланованими доріжками з гравію, італійський з мармуровими колонами, терасами, фонтанами. Фінський стиль передбачає гриль-будиночки, в яких приємно зустрічати гостей взимку. Для територій, прилеглих до лісу, буде актуальним так званий природний стиль, максимально наближений до природного ландшафту.
— Чи замовляють клієнти щось у народному українському стилі? Наприклад, з розписною глиняною піччю на ділянці, водоймою з качками?
— Таких замовлень нам поки не доводилося виконувати. Українці, на жаль, більше сьогодні орієнтуються на закордонні зразки. Проте багато наших співвітчизників бажають мати на своїй ділянці плодовий сад, що, на мій погляд, характерно саме для української ментальності. Але плодові сади ми рекомендуємо висаджувати збоку від ділянки, на якій висаджені клумби з декоративними рослинами. Це пов’язано з деякими складностями спільного існування плодових садів і квітників.
— З якими ділянками працювати складніше — з великими чи маленькими?
— Безумовно, з маленькими ділянками працювати складніше. Часто клієнти хочуть на території в 6 соток розмістити і фонтан, і альпійську гірку, і невелику водойму. Тому композиція на мінімальній території має бути збалансованою. Головне, щоб ділянка не виглядала переповненою. Щоб уникнути такого дисбалансу, ми ділимо територію на зони. Всі ці нюанси повинні закладатися ще в проекті майбутньої ділянки.
— А яка була найбільша ділянка, з якою доводилося працювати?
Одне задоволення — робота з територіями в декілька гектарів. По-перше, великий простір для фантазії. По- друге, на таких ділянках можна застосувати декілька стилів.
— Тобто стилі можна змішувати, нині в моді еклектика?
— В жодному разі! Стильний сад — це передусім «розумне» співіснування стилів, їхня гармонія, але аж ніяк не мікс.
— Напевно, мало створити гарний ландшафт. Треба ще й навчити клієнта доглядати за ним. Який догляд за садом ви б порадили?
— На мій погляд, найкраще доглядати за садом зможе та людина, яка його створила. У поняття догляду ми вкладаємо полив ділянки, обрізання дерев, сапання. Догляд залежить також від пори року.
— Наталіє Юріївно, розкажіть, будь ласка, про новинки в садово-парковому мистецтві.
— Мабуть, одна з найцікавіших — «зелені кабінети», тобто справжні робочі кабінети, в яких замість стін — живопліт. Цікаві в ландшафтному дизайні й дитячі споруди, що зводяться прямо на території ділянки. Взимку малюки затишно почуваються в будиночку з обігрівом.
— Які сьогодні ціни на «ландшафтному» ринку України?
— У середньому ціна 1 сотки — від $500. Але якщо ділянка проблемна, то клієнт може заплатити навіть удвічі більше. У будь-якому разі краще зробити дорого один раз, ніж кожного року конструктивно втручатися в дизайн ділянки.