Майбутній рік — рік Собаки. У всі часи собака був не тільки другом людини, а й певною мірою відображенням характеру господаря, недарма вважається, що собака з господарем зазвичай схожі навіть зовні. Катерина Велика прихильно ставилася до левреток. Людвігу XVI подобалися доги. У Толстого Лева Миколайовича була дивна пристрасть до мордиків — нащадків молоських псів Стародавньої Греції. Потім настали інші часи, інші звичаї й інші собаки. Мордики розчинилися в історії, як камзоли, але одне правило залишилося незмінним: ваш домашній улюбленець — не лише друг, а й аксесуар. І, вимахуючи хвостом, він свідчить, як і належить аксесуару, про ваш смак, дохід, соціальний статус і спосіб життя. Мода на собак і собача мода також мінлива, як і людська. Якою вона буде в рік Вогненного Собаки?
МІНІ, МІДІ, МАКСІ
На собак, а точніше, на їхні породи існує своя мода. За словами фахівців, залишилася в минулому мода на бійцівські породи собак. Нині попитом користуються мастифи, мастино неаполітано, лабрадори, ердельтер'єри та вже зовсім нова порода — кане корсо. «Шалено популярні в 90-х вівчарки трохи знизилися в рейтингу, — пояснює прес-секретар Кінологічного союзу України Олена Сергєєва. — Зараз люди переважно заводять м'яких, поступливих і врівноважених домашніх улюбленців».
Активним і спортивним підійде лабрадор. Він чудово почувається в квартирах, навіть зовсім маленьких. Лабрадор любить усіх членів сім'ї, навіть кота. Виключно слухняний — гратиметься з вами, якщо ви маєте відповідний настрій. Якщо ні — просто посидить рядом. Солідним і серйозним кінологи радять завести бордоського дога. Це собака-атлет, сильний і кремезний. Безмежно хоробрий, але без агресії. Він надзвичайно відданий господарю. Для витончених кокеток оригінальним аксесуаром і приятелем стане китайський чубатий собака. Він зручного розміру, чистенький, не має запаху та не линяє. Милий, пильний, дуже розумний та ласкавий. Рідко потребує ветеринарної допомоги. Він може пристосуватися і до холодного, і до спекотного клімату, оскільки температура тіла в нього на 2,2°С вища, ніж у людини. У цього собачки є чарівна звичка — обіймати господаря обома лапками, зовсім по-людськи.
Ціни на породистих друзів людства прямо залежать від «рейтингу» породи і від того, наскільки промовистий у них родовід. У середньому в розплідниках ердельтер'єрів продають за 300 доларів, йорків — за 500, а лабрадорів — приблизно за 600. А зовсім новомодні собаки на зразок кане корсо оцінюються не нижче, ніж у півтори тисячі доларів.
ЯК СОБАКУ НАЗВЕТЕ, ТАК ВІН І ЗАЖИВЕ
Кличка собаки, на кшталт людського імені, є закодованою інформацією про характер її носія. Імена, які дають щенятам, впливають на поведінку дорослих собак, і кличка — зовсім не випадковий і порожній набір звуків, а сума генетичних фонем, які спонукають собаку поводитися певним чином. Даючи ім'я щеняті, ви визначаєте його характер, його подальшу долю. У радянські часи всі собаки були Бобиками, Шариками, Жучками та Мухтарами. «Тепер модними стають вишукані імена з кількох слів, іноді навіть цілі фрази, — розповідає О. Сергєєва. — Хоч удома Гренуари де Джейни та Матильди фон Переньї стають Грунями та Мотями. Тому зараз немає часто повторюваних кличок».
Також тепер дуже модно вибирати собі щеня за знаком зодіаку. Собачий зодіакальний календар і характеристики знака нічим не відрізняються від нашого аналога. Крім цього, вагоме значення має і пора року, коли собака з'явився на світ. Так, всі «зимові» собачки — більш рішучі, різкі, вольові, вперті, а «літні» — поступливі, хитрі, гнучкі та брехливі. «Осінні», як правило, слабші та поступливіші, аніж життєрадісні, легковажні та мінливі «весняні».
У НОГУ З ЛЮДИНОЮ
Собача мода в Україні — явище порівняно молоде. І все ж люди найрізноманітнішого достатку витрачають час і гроші, щоб екіпірувати своїх улюбленців на всі випадки життя та пори року. Фахівці-собаківники стверджують, що одяг для собак — не розкіш, а сувора необхідність. Найпопулярніший одяг для собак — комбінезони. У магазинах і на Пташиному ринку ціни на комбінезони варіюються від 50 до 200 грн.
Влітку тварину можна обрядити в трико, яке щільно обтягує все тіло від шиї до кінчиків лап. Не дуже красиво, зате в лісі пес не стане здобиччю кліщів. Утім, екстравагантному трико є альтернатива: сорочка та джинси, зшиті з урахуванням собачої анатомії. Ну й який же порядний собака вийде на вулицю без шапки? У зоомагазині для довговухих сетерів і спанієлів вам запропонують капор, для боксерів і бульдогів із квадратними мордами підійдуть кепки з великими козирками — влітку вони допоможуть їм уберегтися від теплового удару. Якщо гарненько пошукати, можна знайти і собаче взуття. Воно захищає лапи від порізів. Собачі черевики продають поштучно.
Економний господар віддасть перевагу власноручному пошиттю собаці одягу за викрійками, які можна знайти в інтернеті або в зоожурналах. А якщо фінанси дозволяють, тоді можна одягнутися в салоні в Тараса Краскіна. Він зможе однаково стильно одягнути господаря та собаку. До речі, дизайнери стверджують, що собача мода йде в ногу з людською. На жаль, в українських собак, на відміну від російських, поки що немає бутика, де продавали б Гуччі та Фенді. Але новомодну зачіску можна прикрасити й «людською» шпилькою від Версаче.
Невід'ємною частиною собачого модного життя є похід у салон краси. Стрижка, маски, манікюр... Такий похід обійдеться не менше ніж у 100 доларів. Для країни, де середня зарплата порівнянна з вартістю сеансу, дорогувато, але дешево ніхто й не обіцяв — як-не-як, VIP-категорія! Крихітні болонки терплять знущання над собою, щоб знов стати білими та пухнастими. «Останній «гав» собачої моди — африканські кіски, — розповідають собачі перукарі одного зі столичних салонів краси. — Така зачіска коштує сто доларів».
Але традиційним манікюром-педикюром собача мода не обмежується. Вельми відповідальним моментом наведення лоску вважається підбір парфумів. Ось, наприклад, спеціальний італійський парфум. Можна з ароматом кокоса, можна — яблука або огірка. Парфумерам довелося постаратися, щоб духи не дратували вельми тонкого нюху тварин.
У модних господинь після спільного «собачого» шопінгу та зоосалону краси очі блищать, як стрази від Сваровськи на нашийниках їхніх зачесаних й одягнутих улюбленців. А ось кінологи вважають, що часто численні прикраси й аксесуари можуть заподіяти шкоду тварині. І застерігають: зайві косметичні процедури або надмірна кількість одягу є для собак психологічною травмою. Дуже важливо не забувати, що собака — це все-таки насамперед друг. А яка в нього «вдяганка» — справа маловажна.