«КЛАСИКИ»
Постійний представник Президента України в Верховній Раді Роман БЕЗСМЕРТНИЙ, якщо чимось зайнятий або задумався про що-небудь, то, з його слів, і бровою не поведе, нехай хоч (не дай Бог) поряд вибухне снаряд. Цю здатність відключатися першою помітила його дружина. Вона може задавати запитання — і сама змушена на нього відповісти. Коли державний діяч працює на комп’ютері, то обов’язково включає саундбластер, надягає навушники і насолоджується. Коли важко, Роману Петровичу ближче до душі Бах. Від органної музики він «підживлюється» енергією. Якщо настрій ліричний, незамінний Бетховен. Любить слухати «Часи року» П. Чайковського, особливо композицію «Літо». Нехай музикознавці й стверджують, що вона менш за все відповідає назві. «Після музики Бородіна легко думається й швидко складається звіт Президенту» — ділиться секретом Безсмертний. Отож, дуже утилітарний підхід! Щоб не відставати від 10-річної доньки, він часом включає її касети з сучасною естрадою. Але це більше інформація до відома, ніж для душі.
Депутат Верховної Ради Євген МАРЧУК вважає себе аматором, хоч уміє — і досить добре — грати на різних музичних інструментах (піаніно, баян і гітара). Вчився самостійно. По вихідних на «побивку» додому з Одеської консерваторії приїжджав двоюрідний брат і всі неясності пояснював. Євген Кирилович любить слухати різножанровую музику. Багато років збирає аудіозаписи. Зібралася пристойна колекція у виконанні різних оркестрів і вокалістів. Є твори, які він часто слухає, незалежно від настрою. Це — всі опери, альбоми й фортепіанні концерти П. Чайковського, третя й п’ята симфонії, сонати Л. Бетховена. Відрізняє індивідуальний «почерк» не тільки музикантів, але й диригентів. До сучасних стилізацій ставиться більш прохолодно. Після концерту в Палаці «Україна» розрекламованої скрипальки Ванесси Мей залишився дещо розчарованим. Її студійні записи виявилися значно сильніші, ніж фонограмний концерт, продемонстрований у Києві. Однак подібне шоу не відкидає, а просто не любить. Адже, скажімо, на думку Євгена Кириловича, деякі з безлічі стилізацій 40 симфоній Моцарта цілком пристойні. Непоганими популістами класики називає Ласта й Моріа.
У нього багато записів української народної музики. Верстовського вважає неперевершеним у хоральних творах. А для душі слухає церковні співи.
У перелік улюблених авторів входять Ліст, Бах, Моцарт, Вагнер, Шопен, Верді, Рахманінов. Декілька років Є. Марчук шукав лазерний диск із записом «Реквієму» Д. Верді. В особистій фонотеці депутата є платівка, на якій грають музиканти Київського оперного театру під керуванням уже покійного диригента Стефана Турчака. Твір складний, адже, крім оркестру, там задіяні хор і чотири солісти. Він досить рідко виконується. Але саме «Реквієм» Євген Кирилович слухає, щоб заспокоїтися. Музика Дебюсі підвищує настрій. А ранками настроїтися на роботу допомагають сучасні ритми, традиційна естрада.
Лідер «Руху-1» В’ячеслав ЧОРНОВІЛ також віддає перевагу серйозній музиці: Бетховена, Гайдна й Моцарта. Від нинішніх естрадних ритмів не отримує такого задоволення. Вважає, що має дуже мало часу, і витрачати його на «ширпотреб» не хоче. Хоча хорошого голосу не має, однак любить співати. Іноді дружині доводиться його зупиняти.
Народний депутат Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО обожнює органну музику. Згадує, як був у відрядженні в Німеччині і почув там Баха. Концерт проходив у костелі, музиканти грали на тому самому інструменті, на якому колись грав сам композитор. Не помітив, як пробігли дві години. Передати, що відбувалося в його душі, він не може словами. По дорозі до готелю придбав кілька касет і всю ніч просидів у навушниках, слухаючи божественну музику.
Член-кореспондент Української Аграрної академії наук Віктор СИТНИК незадоволений великою кількістю тієї музики, яка бурхливим потоком обрушується на голови слухачів. На ТБ і радіо «загодовують» естрадою. Немає жодного культурного каналу. Своїми улюбленими композиторами вважає Паганіні, Чайковського та Шопена. Його дратують сучасні рок, рэп, поп. Від їхнього драйва тільки головний біль з’являється. Хоча Віктор Петрович не проти подібної музики, але нехай її слухають ті, кому вона подобається. Він же захоплено ділиться враженнями від співу Валентини Степової. Особливо її нещодавньої програми класичних шлягерів.
«НАРОДНИКИ»
Колишній спікер нашої Верховної Ради, нині рядовий депутат, член Народно-демократичної партії Іван ПЛЮЩ не любить великих компаній, застільних пісень і танців. Він — слухач у чистому вигляді. Віддає перевагу народній музиці. Якщо вибирається на концерт, то це, як правило, виступ хорових колективів.
Інший екс-спікер ВР, голова Соціалістичної партії України Олександр МОРОЗ також любить народну пісню без новомодних аранжувань. Впродовж десяти років співав у хорі. Брав участь у конкурсах і був лауреатом. Щоправда, під настрій включає класичну музику.
«ЕСТРАДНИКИ»
Віктор МЕДВЕДЧУК, заступник Голови Верховної Ради України — прихильник естради. Йому подобаються голоси Таї Повалій та Ані Лорак. Переживає, що громадянська пісня здала позиції. Йосип Кобзон — зайнявся політикою, а Лев Лещенко переключився на попсу. Він не розділяє виконавців на «наших» і «не наших». Критерій один: хороша, мелодійна пісня з текстом, що бере за душу. Можливо тому Юрія Рибчинського вважає не тільки кращим поетом-піснярем, але й неперевершеним виконавцем. «Його шарм — не вокальні дані, а щирість виконання», — вважає депутат.
Ярослава СТЕЦЬКО, голова Проводу ОУН, віддає перевагу традиційній українській естраді: Тарасу Петриненку, Оксані Білозір.
Перший заступник голови НДП Володимир ФІЛЕНКО добре співає сам. Свої вокальні дані не приховує. У студентські роки п’ять років співав в університетському хорі. Понад 10 років грав у вокально-інструментальному ансамблі. Майже вісім років виступав у драматичному театрі. Їздив з концертами в агітбригадах. Нині часто виступає на святах, організованих його партією. Нещодавно особливо приголомшив глядачів його вокаліз у складі групи «Піккардійська терція». «Якщо набридне займатися політикою, то на шматок хліба співом сповна зароблю». Любить музику різних жанрів. Але група «Бітлз» — залишається на першому місці. Шанувальник творчості Висоцького, Окуджави, Дольського. Чудово розбирається в усіх течіях української естради.
Депутат Сергій ТЕРЬОХІН (партія «Реформи — Центр») фанат джазу, а Віктор СУСЛОВ з Селянської партії віддає перевагу авторській пісні. Ще дошкільником намагався навчитися грати на акордеоні, але не вистачило посидючості. Не байдужий до бардівскої пісні й прогресивний соціаліст Володимир МАРЧЕНКО. Спів і гра на гітарі допомогли вилікуватися від заїкання, яким він страждав у дитинстві. Голова Комітету з питань бюджету Юлія ТИМОШЕНКО обожнює рок-н-рол. Не заперечує, щоб потанцювати в хорошій компанії.
Лідер Партії зелених Віталій КОНОНОВ у студентські роки не пропускав дискотек, грав на електрогітарi в ансамблі «Ті, що греблі рвуть». Як соліст отримав диплом на конкурсі «Золотий інтеграл». Вочевидь, саме тому віднайшов ключик до сердець українських виконавців. Взяв під патронат фестиваль «Таврійські ігри» — і його партія, що оспівується вітчизняними зірками, легко подолала 4-вiдсотковий рубіж. Це, так би мовити, інформація напередодні наступних виборів.
«ОРИГІНАЛИ»
Президент Союзу малих і середніх приватизованих підприємств Юрій ЄХАНУРОВ, викладач, доцент економічного факультету Нацiонального університету ім. Т. Г. Шевченка, пройшов різні періоди музичних захоплень. Був період класики. Не пропускав жодної прем’єри в оперному театрі, філармонії й консерваторії. А під час поїздки до Шотландії був зачарований звуками волинки. Купив декілька компакт-дисків і, коли втомлюється, вмикає. Юрій Іванович стверджує, що кращого способу зняття стресу ще не вигадали.
Словом, саме музика найчастіше сприяє доволі гармонійному співіснуванню політичної та людської депутатських іпостасей. І, напевно, нам — електорату — варто повчитися у своїх обранців саме таким чином абстрагуватися від реальних проблем, щоб не втратити залишки оптимізму. І хоч музичні переваги складно віднести до визначальних особистісних характеристик, усе ж втішно усвідомлювати, що багато з тих, які снують у коридорах сьогоднішньої влади, в музиканти все-таки годяться, незалежно від того, яку позу вони приймають i, яку позицiю займають.