Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Польщі ентузіасти знімають фільм про Голодомор

У основу лягла історія про 33 години з життя українки
22 лютого, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Свого часу молода польська письменниця та журналістка Маріка Крайнєвська, записуючи спогади дідуся-українця, створила оповідання «Мати-вар’ятка» про Голодомор в Україні 1932—1933 років, яке ввійшло до збірки її 18-ти оповідань про людські долі під назвою «П’ять». Нині, загорівшись ідеєю екранізувати розповідь, авторка переробила оповідання на сценарій під назвою «33». Підготовку до зйомок короткометражного фабулярного фільму вже розпочато в Торунському етнографічному музеї імені Марії Знаменовської-Прюфферової. Історія починається від 3 березня 1933 року й розповідає про 33 години з життя головної героїні Віри. Вона — мати двох маленьких дітей, яка бачить їхню повільну смерть. Віра у трагічній безвиході намагається врятувати їх від загибелі. Фільм показує, які метаморфози відбуваються у свідомості матері у стані розпачу.

«Перед зйомками дякую всім за допомогу й прошу: будь ласка, підтримайте нас. Ця ініціатива стала можливою завдяки людям доброї волі та співтовариства Торуні, де ми знайшли підтримку. Зараз розпочинаємо знімати плани на вулиці, взимку, в лісі поблизу Варшави. Втілювати складні образи головних героїв будуть відомі польські актори: Евеліна Дубчик, Матеуш Дамєнцкі, Маріуш Островскі, Пьотр Ґловацкі, Ванда Слензак, Ян Дравнел», — розповіла Маріка Крайнєвська.

У нещодавньому інтерв’ю для польської інформаційної радіомережі «TOK FM» Маріка Крайнєвська зауважила: «Я маю стосунок до Росії (народилася у Санкт-Петербурзі. — Авт.). У моїх спогадах це країна веселого, казкового дитинства. Але коли я ставала старшою, більше читала, дізнавалася про історію — почав наростати гнів. Як радянський уряд міг так чинити з людьми? Раптом я зіштовхнулася з тим, що Росія в цілому не є такою кришталево чистою. Ця боротьба поміж гнівом, а водночас і патріотизмом, у моєму випадку виливається на папір».

Проект фільму «33» розробляється в рамках культурного фонду «Паперовий метелик», він має завершитися до кінця 2012 року. Його покажуть у кінотеатрах та на кінофестивалях — передусім у Польщі.

ДОВIДКА «Дня»

Маріка Крайнєвська народилася в Санкт-Петербурзі й має польсько-українсько-російське походження. В дитинстві щоліта на канікули приїжджала в Черкаси. У 12 років через складне становище в Росії разом із батьками переїхала до Торуня. За освітою — перекладачка, за вподобанням — журналістка й письменниця. Авторка книжок: «Паперовий метелик», «Ера жінок», «Запах малин», «За поворотом», «П’ять». Власниця видавництва і благодійного фонду «Паперовий метелик» (Papierowy motyl), що створений у співтоваристві з фотографом Тетяною Яхирою. Головною метою Фонду є забезпечення постійної активної участі дітей із дитячих будинків та шкіл у письменницьких , кіно- та фотомайстер-класах.

Христина ГРИЩУК, Варшава
Газета: 
Рубрика: