Ініціатива стосується пралісів, недоторканних лісів, які існують століттями і не зазнали впливу людини. Минулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат» (№ 4480), днями його вже підписали 15 народних депутатів.
Проект закону підготували: Київський еколого-культурний центр, Українське товариство охорони птахів та Всесвітній фонд природи WWF в Україні за участю Міністерства екології та природних ресурсів.
На сьогодні в Українських Карпатах виявили майже 48 тисяч гектарів пралісів, і ще близько 35 тисяч гектарів ділянок перевірятимуть як потенційні праліси чи старовікові ліси. Дві третини виявлених пралісів перебувають у межах природно-заповідних об’єктів та охороняються законом, решта — окремими острівцями розпорошені серед експлуатаційних лісів.
Розробку законопроекту ініціювали в рамках природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів». Ця ініціатива показала, зокрема, темпи знищення залишків первісних лісів у господарській зоні Українських Карпат. За словами Ольги Яремченко з Українського товариства охорони птахів, керівника проекту «Збереження Карпатських пралісів», експерти встановили, що на серпень 2014 року з 16 тисяч гектарів ділянок потенційних пралісів і старовікових лісів третину вже зруйнували. За таких темпів ми можемо втратити праліси за п’ять-шість років.
«Сьогодні поняття пралісу в українському нормативному полі просто не існує, — наголошує Роман Волосянчук, спеціаліст з питань лісів WWF в Україні. — При цьому Україна понад десять років тому підписала Карпатську конвенцію (тобто Рамкову конвенцію про охорону та сталий розвиток Карпат. — Авт.), до якої розроблено так званий лісовий протокол, що зобов’язує охороняти та зберігати праліси. Тож є два аспекти, чому наш законопроект важливий. По-перше, самі по собі залишки пралісів є цінними, це — ліси з доісторичних часів. Вони дуже стійкі, добре регулюють водний режим, вбирають опади, у них живе багато рідкісної звірини. А з другого боку, новий законопроект дозволить імплементувати Карпатську конвенцію, яку Україна ратифікувала і якої мусить дотримуватися».
Законопроект пропонує визначення терміну «праліс» і забороняє вирубування такого лісу, зокрема санітарно-оздоровче. За порушення норм закону передбачено штрафи — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.
«Так, може бути опір бізнесу і політиків у прийнятті закону. Але, з другого боку, праліси залишилися тільки завдяки тому, що до них важко дістатися. І наразі вони не є вкрай цінним ресурсом для тих, хто експлуатує ліс, — стверджує Роман Волосянчук. — Утім, те саме Державне агентство лісових ресурсів зараз успішно впроваджує будівництво лісових доріг. З’являються шляхи до глухих районів, де потім можуть рубати дерева. Починають добиратися й до пралісів».
Активісти сподіваються, що парламент якомога швидше ухвалить законопроект. Один із його авторів, народний депутат Ігор Луценко, акцентує, що «кожна година затримки — це гектар вирубки лісу». Тож часу на захист унікальної природи залишилось не так багато.