Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Софії Київської з’явилася опікунська рада

4 липня, 2006 - 00:00

Не дивує той факт, що майже всі історико-культурні пам’ятки України не лише державного, а й світового значення перебувають у вкрай незадовільному стані й потребують негайного ремонту. Держава не завжди йде на зустріч щодо вирішення цих проблем, тому сподіватися, перш за все, треба безпосередньо на громадськість, яка не повинна бути байдужою до історичної спадщини. На днях відбувся прес-брифінг, присвячений створенню опікунської ради Національного заповідника «Софія Київська», основними завданнями якої будуть вироблення стратегії розвитку заповідника, допомога у вирішенні різнопланових проблем, а також пошук потрібних грошових ресурсів. Ініціатором проекту виступив Анатолій Заболотний — директор Благодійного фонду «Розвиток України». Безумовно, його ідеї підтримало керівництво заповідника на чолі з Неонілою Куковальською, а також дуже відомі громадські діячі України, які вирішили прийняти запрошення до роботи в опікунській раді. До її складу увійшли 19 представників, головою обрано народного депутата України, голову Національної ради з питань культури й духовності, директора Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України Миколу Жулинського. Це рішення було прийняте на першому засіданні опікунської ради, яке відбулося 30 червня 2006 року на території заповідника. До її складу увійшли також Анатолій Кінах, Юрій Белоконь, Маркіян Лубківський, Петро Толочко та ін.

Досить оптимістично налаштована генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неоніла Куковальська. «Я впевнена, що все ми зробимо, — сказала вона. — На виконання указу Президента України щодо реставрації Софії Київської ми розробили план робіт на три роки».

Ще директор сказала, що радує також ритмічне фінансування. Перша частина коштів уже залучена в реставрацію Будинку Митрополита, 15 мільйонів з яких надані Анатолієм Заболотним, друга частина коштів піде на оздоблювальні роботи, позолоту тощо. Керівництво запланувало запросити реставраторів із Греції, Італії, однак для цього потрібні великі кошти. Пані Куковальська значною мірою сподівається на допомогу Київської міської ради та різних впливових організацій. Крім того, існують ще інші проблеми, пов’язані з негативним впливом фітнес-центру, а також із проведенням інженерних робіт та перенесенням газопроводу, який проходить через територію заповідника. Для реалізації цього трирічного плану потрібно 105 мільйонів гривень. Для держави це, порівняно, невелика сума, але вона чомусь не в змозі профінансувати.

Якщо такого роду проекти щодо створення опікунської ради, який є в Україні першим, будуть дієвими, то це може стати яскравим прикладом вирішення актуальних проблем за допомогою суспільства, яке не байдуже до своєї історії, до свого минулого, яке водночас є теперішнім і може стати майбутнім.

Олексій КОСТЮЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: