Аж ніяк не завжди роботодавці, набираючи співробітників, керуються виключно раціональними методами. Намагаючись визначити кращих, компанії звертаються до графологів, вивчають гороскопи та діагностують ауру кандидатів і працівників. На думку фахівців, деякі прийоми можуть мати обмежену ефективність, але найчастіше такі методи просто безглузді. Їх використовують, щоб заспокоїти керівника при прийнятті відповідальних рішень, і їх застосування свідчить про те, що роботодавець сам не знає точно, які саме співробітники йому потрібні, пише NEWSru.com із посиланням на газету «Ведомости». В одній із міжнародних компаній харчового сектору, «Чупа Чупс Рус», щозаймається торгівлею однойменними льодяниками, рішення про те, чи відповідає людина посаді, або про те, чи достойна вона висунення на більш значущу позицію, ухвалюють, спираючись на висновки графолога — фахівця, який уміє визначати характер людини, вивчивши її почерк.
За словами HR-менеджерів компанії, це є вимогою материнської компанії з Іспанії, а методика застосовується вже понад 10 років. На кінцевих етапах прийняття рішення про підвищення консультант, із яким співпрацює компанія, виносить своє рішення. Послуги фахівця-графолога, який живе в Іспанії, обходяться недешево, але в компанії вважають, що в 70% випадків думка графолога відповідає істині.
У деяких компаніях керівники часто звертаються по допомогу до астрологів, які складають на всіх кандидатів на працевлаштування або підвищення персональні гороскопи.
Деякі роботодавці в пошуках нестандартних методів оцінок ідуть далі. Наприклад, використовують техніку «зчитування людської аури». Саме таким способом свого часу добирав претендентів керівник одного з підрозділів швейцарського хімічного концерну. Після інтерв’ю начальник сідав у крісло кандидата, кілька хвилин «занурювався» у його світ, а потім виносив рішення — підходить людина компанії чи ні.
На думку фахівців, такі дивні, на перший погляд, прийоми не завжди помилкові. Якщо керівник упевнений у своїй інтуїції й умінні «розкусити» людину за її поведінкою, зовнішнім виглядом, обличчям, то таким способом можна отримати цінну інформацію. Фізіономіка, тобто оцінка характеру людини за її обличчям, часто може стати чудовою підмогою при ухваленні важливих рішень.
А ось використання потойбічних прийомів, як, приміром, звертання до магів і астрологів, навряд чи ефективне. Це справді може допомогти, але в тому разi, якщо керівник не готовий узяти на себе всю повноту відповідальності за прийняті рішення і хоче розділити її із кимсь ще. При цьому цілком зрозуміло, що на якість ухвалених рішень це ніяк не впливає.
«Якби астрологія, хіромантія й інші навколонаукові теорії давали суперрезультат, решта підходів давно б вичерпали себе. У тому числі й професія кадрового консультанта», — зазначають фахівці з добору персоналу. А якщо роботодавець намагається вводити в процедуру пошуку й оцінювання кандидатів «потойбічні» методи, то це, швидше за все, свідчить, що роботодавець намагається компенсувати неясність власного бачення посадових обов’язків кандидата.
Тому в більшості компаній такі методики розглядають як екзотичні та вважають правильним оцінювати ефективність роботи своїх співробітників, впроваджуючи найсучасніші системи, розроблені консалтинговими та кадровими компаніями. Щоправда, для звичайних співробітників ці системи не більш зрозумілі, ніж аура або астрологічний прогноз, кажуть фахівці.