Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна зустріне нелегалів штрафами та кримінальною відповідальністю

Парламентарії законодавчо «підкорегували» ставлення до незаконної міграції
7 грудня, 1999 - 00:00

«Оскільки тільки впродовж поточного року кордон України незаконно перетнули 12 тисяч 174 особи, зміни в чинному законодавстві мають допомогти працівникам правоохоронних органів у боротьбі з незаконною міграцією, — сказав кореспонденту «Дня» помічник з правових питань представництва Управління верховного комісара ООН у справах біженців Дмитро Плечко. — Але не можна забувати й про те, що серед тих, хто незаконно перетинає кордон України, часто виявляються біженці з регіонів, де йде війна, а також ті, хто шукає притулку. Цю категорію людей, згідно з Конвенцією про права людини, необхідно виділити із загального числа «нелегалів» і надавати їм можливість офіційного визначення статусу».

Згідно з даними Координаційного комітету з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю, сьогодні на території України незаконно перебувають близько 800 тисяч іноземних громадян. Для тих з них, хто дійсно займається в нашій країні протизаконною діяльністю, внесення визначеної штрафом суми, очевидно, не буде великою проблемою. А тим, хто шукає в Україні притулку, але з якихось причин не змiг (або ще не отримав) одержати статусу біженця, сплата штрафів буде явно не по кишені.

«Сімейний прибуток більшості біженців з Афганістану часто не перевищує 100—120 гривень на місяць», — сказав «Дню» Міраб, який приїхав з Афганістану й офіційного статусу біженця ще не отримав. — Мені досі доводиться майже щотижня сплачувати штраф за незаконне перебування в Україні». Тепер, очевидно, він буде вимушений платити й за те, що перетнув наш кордон. До речі, за словами Міраба, досить часто представники міліції «не оформляють документи про сплату штрафу й просто забирають гроші».

Цікаво, що через відсутність договору про приймання та передання осіб через власні кордони з Росією та Білоруссю наша країна не має права відправити назад нелегальних мігрантів, котрi приїхали із цих країн. У той же час Україна не має матеріальної можливості депортувати нелегалів (квиток на літак тільки для одного нелегального мігранта обійдеться Україні мінімум в кілька сотень доларів).

У результаті іноземці, які приїхали в нашу країну, або будь-якими можливими способами виїжджають самі (більшість із них намагається потрапити через Україну в розвинені країни Європи), або осідають у нас, перетворюючись на «привидів» без прав і документів. До речі, з понад 12 тисяч нелегалів, зареєстрованих цього року на кордонах України, 8519 осіб уже намагалися незаконно покинути нашу країну й були затримані правоохоронними органами.

Очевидно, для того щоб захистити кордони України від нелегалів, а також дотримуватися міжнародних законів, що охороняють права біженців і шукачів притулку, нашим законодавцям доведеться прийняти ще не один законодавчий акт.

ДО РЕЧІ

Цього тижня прикордонниками пункту пропуску «Тиса» (Закарпатська область) було затримано численну групу нелегалів. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в прес-службі Прикордонних військ України, під час огляду рефрижератора DAF, що, згідно з документами, має кіпрську «прописку» і транспортує з України до Італії ящики та лотки для яєць, службова собака виявила в кузові... 67 громадян Бангладеш. Більшість з них не мали документів і практично не володіли іноземними мовами. Усього ж тільки за добу закарпатськими прикордонниками затримано 139 порушників.

Інна ЗОЛОТУХІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: