Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українська політична еліта потребує «зміни» статі,

переконані засновники школи жіночого лідерства «ПоДія»
27 вересня, 2000 - 00:00

Минулого тижня в «Українському домі» відбулася презентація Української школи жіночого громадсько-політичного лідерства «ПоДія». Цю школу створено в рамках нового проекту Всеукраїнського народно-демократичного об’єднання «Дія». До речі, народилась «Дія» 1997 року як неприбуткова громадська організація для соціального захисту, а сьогодні до її складу входить понад 20 000 жінок з усіх регіонів України. Діяльність організації націлена на зростання ролі жінки в Українській державі, захист її громадянських, політичних та соціально-економічних прав, сприяння розвиткові українського суспільства. В Україні високий освітній рівень жіноцтва мало використовується в громадсько-політичному житті, кількість жінок в органах державної влади та органах місцевого самоврядування залишається незначною і участь їх у сфері політичної діяльності є недостатньою. Відкриття школи жіночого громадсько- політичного лідерства як довгострокового проекту — це невідкладна вимога нашого часу, реальний крок до втілення засад гендерної демократії в Українській державі.

У навчальних програмах школи зроблено акцент на політичних темах — основах демократії, багатопартійності, основах конституційного права, політичному менеджменті та політичному маркетингу, політичній психології, соціальній психології та етиці ділових стосунків, основах PRу тощо. Викладачі школи — висококваліфіковані українські та зарубіжні фахівці, відомі політики та громадські діячі, журналісти, вчені провідних наукових закладів. Програма будується за принципом інтерактивних форм: тренінги, ділові ігри, зустрічі. Слухачками стануть активістки громадських рухів та політичних партій без будь-яких ідеологічних обмежень. Навчання у школі розраховане на 10 місяців по 4 дні на тиждень. Планується створення постійно діючої установи багаторівневої підготовки жіночої політичної еліти з подальшою реалізацією через дистанційну форму навчання.

Під час презентації численні гості вітали створення школи й бажали успіхів у її роботі. Пані Слава Стецько, зокрема, зауважила: «Наші жінки дуже інтелігентні, розумні. Вони не повинні займатися, як казали німці, тільки кухнею, дітьми та церквою. Наші жінки повинні йти в політику — і тоді, напевно, менше буде сварок між політичними партіями. Жіноцтво має тенденцію до злагоди, до порозуміння, до співпраці. Знаю із практики, там, де жінки мали щось до сказання, — там гармонія і скоординована співпраця. Коли більше жінок буде брати участь у політиці, тоді й у Верховній Раді буде більше жінок, і працювати вона буде більш конструктивно».

Від політичної еліти Канади виступила пані Мері Колінз, яка 9 років працювала в парламенті Канади, з них 5 років була міністром Кабінету Міністрів, а також працювала міністром із соціальних справ жінок, помічником міністра оборони, помічником міністра охорони здоров’я, нині займається бізнесом, а також є керівником школи підготовки жінок до виборів у парламент. Пані Мері готова поділитися своїм досвідом зі слухачками школи й робитиме це з превеликим задоволенням. Вона вважає, що жінки теж мають право приймати важливі рішення для країни.

Чоловіки, присутні на святі, цю ідею визнавали цікавою. Однак попередили, що хоч би скільки з високих трибун казали, що жінок хотіли би бачити і в парламенті, і мерами, і губернаторами, ніхто із чоловіків не поступиться своїм кріслом добровільно. Вони закликали жінок виборювати свої права, бо жінок дуже не вистачає на всіх рівнях влади.

А жінки висловлювали такі міркування: якщо в такий скрутний час жінка може дати раду у своїй родині, то вона і на державному рівні справиться, що настав час чоловікам побачити проблеми й жіночими очима.

Фундаторка і голова Всеукраїнського народно-демократичного жіночого об’єднання «Дія» пані Тетяна Кондратюк упевнена, що саме жінка має займатися і політикою, і громадською діяльністю. Різновекторне мислення жінки дозволяє їй думати зразу про велику кількість речей, які чоловік навіть не помічає. Кожного громадянина жінка підсвідомо сприймає як члена своєї сім’ї, про якого потрібно піклуватися. А ще пані Тетяна підкреслила, що хотіла би бачити в майбутньому біля керма держави жінку, можливо, й випускницю новоствореної школи.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: