Щороку в Україні збільшується кількість передчасних пологів, в наслідок яких на світ з’являються недоношені діти. Торік в Україні народилося понад 460 тисяч немовлят, з них 27 тисяч — недоношених. Це на п’ять тисяч більше, ніж 2010 року. Найскладнішими випадками є народження дітей із діагнозом «глибока недоношеність» — вагою менше 1,5 кілограма. Після їхньої появи на світ батьки стикаються з безліччю проблем: оскільки системи організму недорозвинуті, потрібне серйозне лікування (в залежності від ваги та патологій). Як правило, лікування та тривалого догляду вимагають усі системи дитячого організму, — дихальна, травна, нервова, кісткова тощо. Зазвичай ці діти мають проблеми з інфікуванням, у них нерозвинуті органи зору та слуху. Наприклад, якщо недоношеній дитині вчасно не пролікувати зір, то вона може залишитися сліпою. На щастя, в Україні й у світі рівень медичних офтальмологічних технологій дозволяє попереджати та лікувати патології зору. Головне — вчасно виявити їх.
— Найважливішим завданням нині є огляд усіх немовлят, схильних до розвитку РН ( ретинопатія — важке захворювання, яке вражає незрілу судинну сітківку. — Авт.). У 70 — 98% випадків своєчасне лазерне втручання дає змогу попередити прогресування патологічного процесу та розвитку сліпоти, — вважає кандидат медичних наук, завідувач поліклініки Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України Сергій Кацан.
У цьому інституті створено ініціативну групу, яка надає офтальмологічну допомогу недоношеним дітям Одеської, Миколаївської, Херсонської областей, а також АР Крим. Протягом 10-річної роботи лікарям вдалося розробити систему заходів зі скринінгу та лікування немовлят з РН. При необхідності оперативного лікування всіх немовлят госпіталізують до обласних лікарень, а після виписки продовжують спостерігати за станом їхнього здоров’я ще один-два тижні. За інформацією прес-служби Академії медичних наук України, позитивного результату лікування вдалося досягти у 97% випадків.