Позавчора в Києві відбулася прес-конференція, на якій йшлося про стан здоров’я українських миротворців, що прибули з Сьєрра- Леоне. Зрозуміло, що незвичний для наших організмів клімат тропічних лісів і низька санітарна культура (проблема водопостачання там, як ніде, актуальна) є основними причинами захворювань. Останні ж, за словами начальника головного медичного управління Міністерства оборони України генерал-лейтенанта Володимира Бєлого, в Сьєрра-Леоне найрізноманітніші: й інфекційні (дизентерія, черевневий тиф), і вірусні (гепатит А і В), і паразитарні (туберкульоз, венеричні, СНІД).
У зв’язку з цим перед від’їздом до «гарячої точки» миротворцям були зроблені всі необхідні щеплення, а також була проведена роз’яснювальна робота. Крім цього, загін супроводився бригадою лікарів з 29 чоловік, у складі якої були навіть стоматологи. Подібна обережність, треба сказати, принесла свої плоди, оскільки результати медичного обстеження тих миротворців, які пройшли ротацію в період з 10 по 27 липня, обнадійливі: усього за час перебування в Сьєрра-Леоне за медичною допомогою звернулося лише 412 осіб, в основному ж причинами цього були ГРЗ, ангіни й травми, в той час як на дизентерію та гепатит захворіло всього лише по одній людині. Єдиною проблемою, за словами Володимира Бєлого, залишається малярія, оскільки на сьогоднішній момент досі не створено вакцини проти цього захворювання. Але в той же час і тут, як з’ясувалося, бити на сполох не варто: з 640 чоловік українського контингенту лише 96 захворіло на малярію, а з 32 госпіталізованих лише один продовжує лікування стаціонарно.
Щодо самої малярії та її поширення на території України учасники прес-конференції висловили певну стурбованість. Після довгих років, коли вітчизняні лікарі вивчали малярію лише за підручниками, ця хвороба стала з’являтися і на рідних просторах. Звичайно, кількість хворих не можна порівняти з довоєнним періодом в СРСР, коли щорічно фіксувалося як мінімум 6—12 мільйонів чоловік, хворих на малярію (в основному в республіках Закавказзя, Середній Азії та на півдні України.) Але все ж виїзд наших співвітчизників до екзотичних країн, де малярія вільно «розгулює», призводить до того, що все частіше й частіше вона стала з’являтися і в Україні. За даними Міністерства охорони здоров’я, за минулий рік в Україні було зареєстровано 75 випадків захворювання на малярію. Крім цього, глобальні зміни клімату, тобто потепління, котре з кожним роком стає все більш відчутним, за словами учасників прес-конференції, може призвести до того, що комарі — переносники малярії з’являться й у нас.