Нещодавно у Києві вирішили оголосити курінню в громадських місцях справжній бій. 18 вересня Київська міська рада ухвалила рішення про впорядкування місць для тютюнокуріння у столиці, яке накладає табу на куріння у зонах дитячого та громадського відпочинку, а також у місцях постійного скупчення людей. За нього проголосували 113 із 120 депутатів Київради.
Загальний перелік місць, в яких буде суворо заборонено куріння, дуже об’ємний. «Територіями без диму» відтепер стануть дитячі майданчики і місця дитячого відпочинку, включно з ігротеками, комп’ютерними клубами, кінотеатрами та прилеглими до них територіями. Окрім того, курити не можна буде на зупинках громадського транспорту та в 50-метровій зоні навколо них, в ліфтах, на будинкових сходах в під’їздах багатоповерхових житлових будинків, у гуртожитках, підземних переходах і таксофонах. Під табу на куріння підпадають також церкви і 50-метрові зони навколо них, заклади освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури та спорту, парки, пляжі, сквери, літні майданчики, спортивні споруди, робочі місця.
Частково заборонене вживання тютюну в офісних приміщеннях, закладах торгівлі, включаючи ринки та кіоски, а також в ресторанах, нічних клубах та на дискотеках, в будівлях, які займають органи державної влади та місцевого самоврядування. Всі ці об’єкти мають бути облаштовані спеціально ізольованими місцями для куріння. Про наявність таких місць попереджатимуть інформаційні таблички. Там же має бути розміщена інформація про шкідливість вдихання тютюнового диму. На все це депутати Київради відвели власникам офісних приміщень та підприємцям три місяці.
Автор рішення про впорядкування куріння у Києві — голова комісії Київради з питань охорони здоров’я та соціального захисту Алла Шлапак. За її словами, сигарета, викурена у забороненому місці, обходитиметься курцю у суму від 17 до 85 гривень під час складання першого адміністративного протоколу та у 85—200 гривень, якщо курець попався на гарячому вдруге, а розмір штрафів можуть збільшити удвічі...
Трохи раніше з ініціативами заборонити куріння у громадських місцях виступили регіони. Наприклад, ще з 9 червня 2008 року куріння заборонене в усіх приміщеннях адміністративного будинку Львівської міської ради, в тому числі у туалетних кімнатах. Натомість місце для куріння облаштовується у внутрішньому подвір’ї Ратуші. Окрім того, львівська влада жорстко взялася за екологію міського транспорту. Сувора заборона куріння стосується у першу чергу водіїв, причому порушники можуть навіть залишитися без роботи: минулого року за куріння у салонах було звільнено 16 водіїв.
У Донецьку територіями без тютюну оголошено зелені зони. Згідно з недавнім рішення міської ради, на 23-х вулицях, бульварах, площах, скверах, парках, а також на територіях усіх об’єктів охорони здоров’я, навчальних закладів, дитячих та спортивних майданчиків курити заборонено. Більшість таких зон позначені спеціальними табличками, які повідомляють про заборону куріння. Проблему тримає на контролі донецький мер особисто.
А 10 червня поточного року перелік місць, заборонених для куріння, затвердила й Луганська міська рада. До цього переліку традиційно увійшли території лікарень, навчальних закладів, стадіонів, ліфтів та таксофонів, а також дитячих майданчиків.
Триває боротьба з курінням і в Харкові. Цікаво, що там влада планує накласти повну заборону на куріння в освітніх та медичних закладах. Із відповідною ініціативою виступив керівник Харківської міської комісії з техногенно-екологічних питань та надзвичайних ситуацій Олександр Кривцов. Окрім того, у Харкові вже зараз працює проект «Харків — найздоровіше місто Європи». Його активісти обіцяють вдатися і до резонансних дій — наприклад, ініціювати створення «поліції моралі», яка разом з правоохоронцями буде патрулювати громадські місця і нагадувати курцям про заборони у цьому секторі.
«Першість у боротьбі з курінням зараз тримають Черкаси та Луцьк, добре просунулись у цьому напрямку Ужгород, Херсон та Донецьк. У цих містах міські ради ухвалили відповідні рішення, якими заборонили куріння не тільки у приміщеннях, а й у громадських місцях, — розповів голова Коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» Сергій Гончар. — Найбільший перелік таких місць в Ужгороді: «територією без сигарет» там оголошені зупинки транспорту (в радіусі 50 метрів), дитячі майданчики, усі заклади торгівлі, сквери, пляжі. Окрім того, в Ужгороді не можна курити в десятиметровій зоні навколо будинків. А Черкаси і Кіровоград прийняли рішення про утримання території міста, яке надає право складати протоколи щодо власників тих закладів, які переступають через заборону куріння. Таке ж рішення зараз готується у Луцьку. Якщо ж брати Херсон, то там ініціативою охоплене не тільки місто, а й районні центри. Приємно констатувати, що з кожним місяцем до такої ініціативи приєднуються нові українські міста і селища».
За словами Сергія Гончара, фактично рішення про заборону куріння приймаються на допомогу тим людям, які не курять, щоб вони «відчули моральне право підійти до курця, наприклад, на зупинці, і попросити відійти в сторону або загасити сигарету», — каже він.
Нагадаємо, згідно з соціологічними даними, близько 80% українців вважають куріння соціальною проблемою і виступають за обмеження куріння у громадських місцях. Громадяни підтримують повну заборону на тютюнопаління у літаках (75,5%), на робочих місцях (69,2%) і заборону реклами тютюнових виробів на носіях зовнішньої реклами (75%).