Мало кому відомо, що на території України є унікальні родовища дорогоцінних самоцвітів. Кияни та гості столиці одержали унікальну можливість відвідати виставку коштовних каменів «Українські самоцвіти» (яка цими днями проходить у Національному заповіднику Софія Київська) і «поринути» в захоплюючий світ каменів, які вже не одне століття захоплюють своєю пишністю.
Тим часом, за словами одного з організаторів виставки, комерційного директора ТОВ «Глорія» Олени Швайдак, «самоцвіти Волинського родовища Житомирської області за своїми характеристиками абсолютно не поступаються аналогічним каменям найвідоміших дорогоцінних родовищ усього світу». «А чудова робота українських ювелірів надає найчистішим топазам і берилам неповторної краси», — підкреслила вона. Справді, прекрасні ювелірні вироби та оброблені камені, представлені на виставці, не можуть не викликати захоплення. Чого варте одне зображення на коштовному камені з винного топазу Діви Марії з немовлям (на фото)! Або, наприклад, дорогоцінне яйце «Великдень». Вагою в 504,90 карата, цей шедевр ювелірного мистецтва має понад 1000 граней і, безперечно, є одним з найцінніших експонатів як у плані своїх якісних характеристик, так і щодо майстерності обробки.
Проте, як відзначила одна з відвідувачок виставки, «оброблені камені, безперечно, чудові. Однак мені набагато більше подобається та частина експозиції, в якій представлені самоцвіти у своєму натуральному вигляді. Саме їхня природна чистота і чарівний блиск, на мій погляд, розкривають суть коштовних каменів».
Водночас варто зазначити, що багато які з каменів мають свою «біографію», що додає їм нових, ще більше захоплюючих «відтінків». Цікаво, що історія коштовних каменів бере свій початок ще в глибокій давнині. На думку фахівців, приблизний вік, зокрема, волинських топазів, становить 1 мільярд 780 тисяч років! Мабуть, немає у світі такого народу, історія якого так чи інакше не переплітається з історією самоцвітів. Про це та про багато інші, не менш цікаві речі відвідувачам виставки «Українські самоцвіти» розкажуть кваліфіковані екскурсоводи.
Наприклад, досить цікава сама історія відкриття Волинського родовища самоцвітів. Згідно з переказами, перший топаз у Житомирській області в середині 30-х років минулого сторіччя знайшов батрак Олесь, який мріяв одружитися з донькою свого роботодавця. Не підозрюючи про вартість каменя, він віддав камінь «куркулю», який зовсім не розумівся на коштовних каменях і не тільки не погодився віддати доньку за свого найманця, але й вигнав його втришия. Зрозуміти справжнє значення цієї «знахідки» вдалося лише після того, як внаслідок пожежі, під впливом тепла непоказний, на перший погляд, камінь повернув собі первинну чарівну красу.