Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українським соціалістам слід глибше дослідити біографію Бернарда Шоу

12 січня, 2001 - 00:00

Шоу прибув до Москви у липні 1931 року, а наприкінці його візиту його прийняв нарешті генералісимус Сталін. Одначе, як пише впорядник і редактор кореспонденції Шоу Дан Лоренс, не було обширних пресових репортажів про цю зустріч і сам Шоу мало згадував про неї.

У своєму виступі в залі Будинку профспілок у Москві 26 липня 1931 Шоу сказав, що мета його візиту — мати готову відповідь англійцям, які йому закидали, мовляв, він не бував у Радянському Союзі і отже не знає про терор, що там коїться. Тепер, за його словами, він може відповісти, що так, я бачив усі оті «терори» (лапки Шоу) і я страшенно задоволений ними. Далі він сказав, що йому соромно за Англію, що не вона, а Росія торує шлях до комунізму, і що він певен за успіх цього великого експерименту в Росії (!).

Таким чином, Шоу таки можна зарахувати до ряду тих інтелігентів (як політик Ерріо, журналіст Дуранті), які готові були замовчувати сталінські злочини, як штучний голодомор в Україні й деінде в Радянському Союзі.

Треба додати, що інформація про ці справи постiйно в наш час збільшується. У газеті «The Times Higher Eduction Supplement» за 1 грудня з’явилася рецензія на книжку «Inside Stalins Russia: The Diaries of Reader Bullard 1930—1934». Буллард був генеральним консулом у Москві і згадує в своєму щоденнику про таких наївних інтелігентів, як Бітріс і Сідней Уеб, які оглянули «потьомкінські села» і базували свої позитивні висновки про ситуацію в Радянському Союзі на цих «оглядинах». Є там і згадка про Шоу, який прийняв рішення суду над «саботажниками» як справедливе, бо, мовляв, підсудні «призналися». Також Шоу возили до трудово-виправної колонії малолітніх «злочинців» у Сибіру, звідки в’язні після закінчення свого вироку «не хотіли» повертатися (про це є згадка в його листах).

Отже, чи не варто було б українським соціалістам, згуртованим у рядах партії Всеукраїнського об’єднання лівих «Справедливість», зацікавитись цими подробицями біографії Шоу і провести, може, і власні, дослідження в архівах, щоб, наприклад, довести до відома загалу, що саме говорилося на аудієнції Сталіна, коли його відвідував Шоу?

Ярослав ВАСИЛЮК, Англія
Газета: 
Рубрика: