Днями відбулися загальні збори акціонерів Промінвестбанку України. Цей найпотужніший комерційний банк України є лідером вітчизняної фінансово-банківської системи, він входить до числа 500 найбільших банків Європи і займає престижне місце серед 2000 банків світу. Капітал банку в 2001 році досяг 1 млрд. грн., що свідчить про високу надійність та фінансову потужність банку. Клієнтура Промінвестбанку виробляє близько третини ВВП, 45% промислової продукції, формує понад 30% дохідної частини держбюджету. Через Промінвестбанк реалізується більше $5 млрд. зовнішньоекономічного обороту.
Протягом останніх двох років темпи нарощування Промінвестбанком обсягів кредитування вдвічі перевищують показники по банківській системі в цілому. За роки незалежності України Промінвестбанк вклав в економіку країни коштів більше, ніж усі міжнародні інституції разом узяті: загальний обсяг кредитних вкладень за 1992— 2000 рр. перевищив $22 млрд.
Саме кредитній політиці приділив багато уваги у своєму звіті про результати роботи Промінвестбанку за 2000 рік голова правління банку Володимир Матвієнко. За його словами, ресурсна база банку зросла у 2000 році з 2,5 млрд. грн. до 3,4 млрд. грн., тобто більше ніж на 36%. Відповідно банк спрямував в економіку 22,8 млрд. грн., перевищивши в 2,1 рази цей показник за 1999 рік, що досягнуто завдяки більш прискореному обігу капіталу. За рік коло позичальників збільшилося в 1,5 рази. При кредитуванні банк надавав перевагу позичальникам, що успішно працюють, які впливали на економічний розвиток регіону та мали стабільні ринки збуту своєї продукції. Серед великих клієнтів банку — ДАК «Хліб України», НАК «Нафтогаз України», донецький «Норд», Харківський тракторний завод, Кримський содовий завод, Харцизький трубний завод, «Криворіжсталь». Стабільний Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча, регулярно беручи кредити банку, забезпечив зростання обсягів реалізації продукції, а його прибуток у 2000 році зріс у порівнянні з 1999 роком у чотири рази. 96% кредитів банку у 2000 році були спрямовані у виробництво. Промінвестбанк активно фінансував агропромисловий сектор, спрямувавши на його потреби майже третину від всіх кредитів, наданих комерційними банками в цій сфері.
На фоні суттєвого зростання частки прострочених кредитів по банківській системі в цілому Промінвестбанк добився покращання якості активів. Питома вага прострочених кредитів у кредитному портфелі банку зменшилося за рік майже удвічі.
Однак сфера кредитних відносин визначається не тільки ефективністю діяльності банків, але й досконалістю правового поля, особливо в умовах приватизаційного процесу. І тут, на жаль, виникає чимало проблем. На думку В. Матвієнка, нові власники приватизованих підприємств, за потуранням Фонду держмайна, як правило, не визнають свою заборгованість перед вітчизняними банками, тоді як інтереси іноземних кредиторів завжди враховуються. За словами В. Матвієнка, приватизовані підприємства (62% з них — збиткові) в більшості випадків погіршують свій фінансовий стан і не спроможні сплачувати борги. В. Матвієнко вважає, що указ Президента про захист вітчизняних кредиторів насправді не виконується, тому «йде повна дискримінація українських банків».
Інша проблема в сфері кредитування — це застава. Найбільш ліквідне майно (на суму близько 8 млрд. грн.) знаходиться в заставі у податкових органів, тож, зазначає В. Матвієнко, комерційним банкам під кредитування залишається лише те, що недобрала ДПА.
Аналізуючи управління економічними процесами в країні, В. Матвієнко наголосив на тому, що ще й досі не оцінена належним чином роль банків як складової частини економічної системи в умовах перехідного періоду. За його словами, трикутник «влада — виробництво — банки» ще слабкий i можна стверджувати, що банки сьогодні фактично не захищені.