Останніми днями вітчизняні екологічні організації розгорнули інформаційну кампанію, спрямовану на унеможливлення прийняття Верховною Радою закону «Про державну систему біобезпеки під час здійснення генетично-інженерної діяльності». Власне не Закону взагалі, а в тій редакції, що ледве не була прийнята парламентом 18 січня цього року. Безумовна важливість цієї теми для суспільства помножується ще й на відсутність будь- якої достовірної інформації у широкого загалу. Особливо це актуально за келейних методів прийняття рішень на державному рівні. Ситуацію навколо Закону, та перспектив його зміни коментує член комітету з питань екологічної політики Верховної Ради, депутат (фракція ПЗУ) Віктор ХАЗАН:
— Чим викликаний сплеск уваги до генетично модифікаційних продуктів?
— Справа в тому, що до останнього часу ситуація щодо генетично-модифікованих (ГМ) продуктів була контрольованою. Їх дуже мало завозилося та Мінекології встигав за цим наглядати. Потім, в 1998 році пішла активна робота відомої іноземної фірми з експериментального вирощування картоплі в Україні. Наступного року, ще не в якості народного депутата я дізнався про підготовку якогось законопроекту з генетично змінених продуктів, проте після мого запиту ніякої інформації я не отримав. До речі, коли я в 2000 році прийшов в парламент, то навіть на офіційне звернення до керівництва ВР, надійшла відповідь про відсутність будь-якої інформації з цього приводу.
— Наскільки відомо, розгляд законопроекту планувався на 20 січня. Чому було змінено дату розгляду?
— Ми знали, що проект принесено на розгляд в п’ятницю, проте, абсолютно неочікувано дату було перенесено на середу. Я не знаю жодного випадку, коли б розгляд переносили на попередній термін. Зазвичай, існує практика перенесення на віддалений строк. Виходячи з такої терміновості, я зробив висновок, що під закон вже готові масові надходження — офіційні (!), ГМ- матеріалів. Я майже повністю впевнений що готується масова «агресія» посадкового матеріалу. Потім, усі просто будуть прив’язані до нього. Ініцiаторами розгляду все було завчасно прораховано, в іншому випадку не було б такої біганини.
— Проте, проект закону зараз не пройшов. Чи існує вiрогідність того, що його буде проголосовано іншим разом?
— Це був тільки випадок, що закон не пройшов. Адже, окрім фракції зелених, за прийняття не проголосувала тільки «Батьківщина». Проте вона не голосує взагалі, а в разі участі цієї фракції в засіданнях парламенту результат може бути іншим, адже для прийняття закону не вистачило декількох голосів. І це не дивлячись на те, що ми роздали усім депутатам інформацію про ГМ-матеріали, умовляли їх все ще раз зважити...
Генетично змінених продуктів харчування в Україну завозяться десятки тисяч тон — точні дані відсутні. Проте, ось лише невеликий приклад. В США різниця у вартості ГМ та «чистого» продукту в 3 — 4 рази. А в Україні продають дешевший товар...
— Проте чи на стільки страшний закон? А якщо він загрожує населенню, то хто може вплинути на розвиток ситуації?
— Закон Україні потрібен. Але не в такому вигляді, в якому його було внесено на обговорення, адже якщо його прийняти таким, то не буде навіть формального бар’єру для масового ввезення ГМ матеріалів та продуктів. Якщо б не було закону, то можна було б апелювати до існуючих міжнародних конвенцій. В разі прийняття Закону в нинішньому вигляді зацікавлені структури зможуть офіційно ввозити потрібну продукцію. Що ж до впливу, то нажаль, ані фракція зелених, ані екологічний комітет ВР не взмозі прямо вплинути на ситуацію. Реальний вплив поки що має Мінекології, та ще громадськість та преса.