Упродовж березня-квітня тривала ребальзамація тіла видатного хірурга Микола Пирогова, що зберігається у Вінниці. Вперше процедуру проводили не російські спеціалісти, а науковці Вінницького національного медичного університету. Ребальзамування відбувалося у спеціально облаштованій лабораторії, що діє на території музею-садиби.
Попри ризики та перестороги, якими лякали науковців, експеримент вдався, каже генеральний директор Національного музею-садиби Миколи Пирогова Петро ГУНЬКО. Тіло вченого після процедури відбілилося і має цілком пристойний вигляд. Тому з 20 квітня туристам відкрили доступ до усипальниці видатного хірурга.
«Десята ювілейна ребальзамація пройшла успішно. У її основу була покладена методика професора Виводцева, який вперше набальзамував Пирогова ще 1881 року. Тоді тіло вченого зберігалося упродовж 60 років, і лише 1945 року провели перше ребальзамування. Друге відбулося 1956 року, третє — 1973-го. Два наступних проходили у Москві. А от кілька останніх — у Вінниці, для цього ми створили при музеї функціональну лабораторію з усім необхідним обладнанням.
Тема, яку порушила Уляна Супрун, сказавши, що 200 тисяч гривень, які ми просили на проведення ребальзамації, можна витратити для хворих лейкозом дітей, була незрозумілою. Адже 200 тисяч — це вартість курсу лікування однієї дитини. Але ми ні на кого не ображаємося. Окремо хочу подякувати нашому прем’єру, який швидко зреагував і дав команду виділити необхідну суму коштів, взявши це питання під особистий контроль.
Процедура тривала рівно місяць, точно по канонах. 14 березня науковці Вінницького національного медичного університету занурили тіло Пирогова у спеціальний ребальзамуючий розчин, а вже 20 квітня перемістили його на місце вічного спочинку у церкві-некрополі. Тобто ребальзамація тривала чотири тижні. Займалася процедурою спеціально створена робоча група під головуванням професора медуніверситету Юрія Гумінського. Залучалися також молоді вчені, щоб вони мали можливість навчитися методу ребальзамації на майбутнє і у нас більше не виникало подібних проблем з проведенням цієї процедури. Загалом працювали шість фахівців. І їм вдалося зламати той стереотип, що тільки Москва робить ребальзамацію, бо, відверто, буди різні перестороги і вислови, що ми не впораємося, але «очі бояться, а руки роблять». Результатами ребальзамації задоволені. Можна навіть сказати, що процедура була проведена на високому рівні. Тіло Пирогова виглядає значно краще, ніж решта набальзамованих тіл, які зберігаються у світі. У найгіршому стані, за нашими даними, тіло Леніна в Москві, але то вже не наші справи.
Вдячний науковій медичній спільноті, які підтримали музей-садибу Миколи Пирогова. Дзвінки були з усієї країни. Кошти надходили звідусіль і всі вони, обіцяю, будуть витрачені на розвиток закладу. Особливі слова подяки висловлюю на адресу вінницьких спеціалістів, які провели процедуру ребальзамації тіла Пирогова безкоштовно, тобто без оплати праці. Цей вчинок гідний поваги. Це гарний знак вдячності видатному хірургу за його вчення».
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Питання необхідної ребальзамації тіла Микола Пирогова «День» тримав на контролі ще з минулого року. Нагадаємо, 31 січня 2018 року в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун запитала українців у Facebook, куди краще витратити 200 тисяч гривень: на ліки чи ребaльзaмaцію тіла Пирогова у Вінниці («День» писав про це в матеріалі «Пирогов: «Зберегти не можна «закопати» №18—19 за 2—3 лютого ц. р. ). Така заява викликала обурення у громадськості, чи не найбільше серед вінничан. Міський голова Сергій Моргунов запевнив Уляну Супрун, що гроші на процедуру обов’язково знайдуть. Згодом у соцмережі чиновниця написала, що підтримує ініціативу місцевої влади. Врешті, кошти на проведення ребальзамації тіла Миколи Пирогова вже 15 лютого надійшли на рахунок Національного музею-садиби. Науковий експеримент власними силами вдався.