Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уроки примирення

Знімки рукостискання й обіймів ветеранів Червоної армії та УПА облетіли всі ЗМІ та соцмережі. «День» поспілкувався з одним із героїв фото – 97-річним Іваном Залужним
13 травня, 2015 - 11:11
Іван Залужний
ФОТО З ВІДКРИТИХ ДЖЕРЕЛ

У непростий для України рік 70-річчя перемоги над нацистською Німеччиною суспільство вперше відзначало День пам’яті та примирення, відмовившись від пишних урочистостей. Героєм цього дня та, мабуть, одним із найпопулярніших ветеранів став 97-річний капітан I рангу морської піхоти ВМФ СРСР Іван Залужний із Запоріжжя, життя якого тісно пов’язане не лише із Другою світовою, а й із нинішньою війною українців проти загарбників. Адже влітку минулого року Іван Залужний втратив свого єдиного онука – лейтенанта Національної гвардії Івана Гутника-Залужного, який героїчно загинув на Донбасі у перестрілці із бойовиками.

«Коли почалась війна 1941 року, я був молодим офіцером, – пригадує Іван Залужний. – Я і мої товариші були впевнені у нашій перемозі, однак я й гадки не мав, через що нам доведеться пройти задля досягнення цієї мети. За цю перемогу ми віддали дуже високу ціну. Для нас, ветеранів, День Перемоги є найдорожчим днем усього життя, тому що на нього ми чекали 1418 днів та ночей. Ми будемо завжди пам’ятати про ті страшні часи».

На думку Івана Залужного, в умовах нової війни цей день є найкращим приводом для того, щоб, насамперед, засвоїти уроки з тих подій для сьогодення. «У сучасній Україні виникло дуже багато розбіжностей і суперечок, що лише грає на користь нашим ворогам: ми сваримось між собою, депутати у Верховній Раді б’ються, а ворог потішається… не треба так. Ми маємо об’єднуватися перед обличчям загрози, і я вважаю правильним те, що цього року ми відзначали День пам’яті і примирення», – наголошує ветеран.

Кажучи про необхідність єднання, Іван Залужний згадує, як напередодні 8 травня він відвідав Київ, де став учасником без перебільшення знаменної події, що назавжди увійде до вітчизняної історії. На урочистих заходах з нагоди Дня пам’яті та примирення він став першим червоноармійцем, що потиснув руку ветерану Української повстанської армії. «Коли я був у Києві, ми разом із представником УПА обіймалися і тиснули один одному руки. Ми забули про суперечності та продемонстрували, що таке єдність», – каже Іван Залужний, додаючи, що вони обидва боролися за свою землю.

Ветеран впевнений, що перемогу можна досягти лише тоді, коли всі жителі країни будуть із повагою ставитись одне до одного. «Для майбутньої звитяги ми маємо стати сильними, а сила – у єдності і взаємодопомозі. Простіше кажучи, українці, як на заході, так і на сході мають дружити. У цьому запорука нашого успіху», – завершив він розмову з кореспондентом «Дня».

Андрій ВАСИЛЮК, Запоріжжя
Рубрика: