Велика комунікативна сила Iнтернету залучає до всесвітньої павутини людей різного віку й професій. При цьому там, як ніде більш, стираються рамки соціальної приналежності користувача. У чатах можна зустріти як малолітніх любителів нецензурної лексики, так і цілком респектабельних людей, мета яких — знайти не лише випадкового цікавого співрозмовника, а й, хто знає, можливо, навіть людину, з якою можна пов’язати своє подальше життя. Взагалі, багато чого з того, що раніше і уявити собі не можна було у віртуальному форматі, тепер користується великим успіхом не тільки у натасканих на опівнічні пильнування хакерів, а й у людей, далеких від програмування і веб-лихоманкою не уражених. Особливо показовими з цього погляду є всілякі он-лайн-ігри, яких на віртуальних просторах СНД останнім часом просто безліч.
ВИХОВАВ БІЙЦЯ — ПРОДАЙ ЙОГО
Почуття азарту, властиве практично кожному homo-sapiens’у, тепер задовольняється творцями різноманітних ігрових сайтів. Проте азарт без грошей — все одно що для українців «Мілан» без Шевченка. Абсолютно не ті емоції. Різноманітні міні-ігри в стилі «Сапера» й «Шибениці» лише підтверджують цю точку зору. Коли на кону тільки можливість згаяти час, ігри великим попитом не користуються. Інша річ, коли разом з можливістю грати у вас з’являється і можливість підзаробити...
Однією з перших ігор у подібному форматі став «Бійцівський клуб», що полюбився багатьом. Його інтернет-адресу combats.ru вивчили від Камчатки до Одеси. А страшенною популярністю (одночасно на сайті часом перебувають до 2 тисяч користувачів) гра користується завдяки любимій багатьма геймерами її RPG-шній спрямованості. Потрапивши в клуб, ти отримуєш персонажа нульового рівня, в якого є всього 4 характеристики: сила, витривалість, інтуїція та спритність. Коли ти «б’єшся» зі своїми опонентами шляхом завдання віртуальних ударів у різні частини тіла й ставлячи, також віртуально, блоки від ударів суперника, твої характеристики зростають. У тебе з’являються місцева валюта — кредити. Найцікавіше в цій грі починається, коли ти досяг рівня десь 5—6-го. Кількість твоїх кредитів приємно тішить око й з’являються варіанти. Гроші в грі потрібні, щоб купувати собі зброю, обладунки, різноманітні магічні «прибабахи». Втім творці сайту швидко помітили, що багато людей, яких привабила гра, готові розлучатися не лише з чесно заробленими в баталіях кредитами, а й з живими грошима, щоб купити собі який-небудь меч-кладенець з купою всіляких додаткових характеристик. Такса постійна: один кредит — один долар. Відомі випадки, коли повне обмундирування власник персонажа купував і за $500 (!). І це в грі, в якій виграти гроші не можна. Проте можна продати свого персонажа рівня десь 7-го. За це ви можете від затятих фанатів «Бійцівського клубу» отримати дуже солідні, й аж ніяк не віртуальні, гроші. До речі, аналогічну маніпуляцію здійснив свого часу й гравець у найпопулярнішу «Diablo». Він продав свого героя якогось замежного рівня за... $15 тис.! Такий-от бізнес.
НАВІЩО ВОНИ ЦЕ РОБЛЯТЬ
Тим часом з розвитком інформаційних технологій з’явилися нові ігри на основі вже існуючих, в яких гравець отримує нові можливості й нові відчуття. Прикладом такої гри є тотобін. Причини, з яких люди захоплюються грою на гроші, насправді досі невідомі. Обивательська думка: грають, мовляв, через жадібність і дурість, не зовсім відповідає дійсності: серед гравців, відомих історії, є багато людей і не дурних і тим паче не бідних. Тут можна згадати не лише видатних діячів минулого, які обожнювали азартні ігри: Федора Достоєвського, Олександра Пушкіна, Чарлі Чапліна, Марлен Дітріх, а й наших сучасників: відомий актор Олександр Абдулов вважається одним з найазартніших гравців одразу двох російських столиць: Москви та Петербурга, страшенно любить грати примадонна Алла Пугачова і співачка Лоліта Мілявська. Про те, що причинами захоплення грою є аж ніяк не жадність, і тим паче не дурість, а потреба, писав у своїй книзі «Gomo Ludens» («Людина-гравець») відомий європейський філософ Йоган Хейзінга: «Можна заперечувати майже все: красу, істину, добро, дух. Гру заперечувати не можна». Гадаю, солідарні з ним і численні туристи Монте-Карло та Лас-Вегаса — всесвітньо визнаних столиць грального бізнесу. Особливо показовим у цьому сенсі є місто в американському штаті Невада. Коли воно тільки будувалося, лунали думки, що людей у пустелю не затягнеш ні за які пряники. А ж ні, затягли. І не за пряники, а за любимі всіма американські долари.
КОЛИ ЗУПИНИТИСЯ — ВИРІШУЙТЕ САМІ
Тотобін — розвага українського Iнтернету порівняно молода. Так й взагалі грі всього 6 років. Незважаючи на це, гра вже завоювала велику популярність в Росії та на Україні. Сума виплат з виграшів минулого року перевищила декілька сотень тисяч доларів. Секрет популярності — в перевагах гри, головною з яких є простота правил і демократичність. Щоб зіграти в тотобін треба зовсім небагато: телефон або доступ до мережі Internet, а також картка номіналом від 5 гривень. Зайшовши на сайт гри www.totobin.com.ua або зателефонувавши за одним з номерів доступу, зазначених на картці, кожен може розпочати гру. Її правила прості: є дев’ять закритих клітинок (позицій), що складаються з чотирьох одиниць і п’ятьох нулів. За відкриту одиницю ставка гравця подвоюється, за другу — зростає в 5 разів, за третю — в 20 разів, а за четверту ставка зростає в 120 разів. Але якщо гравець відкриє 0, він втратить свою ставку. Між іншим, мінімальна ставка може дорівнювати 1 копійці. Але й це, стверджують гравці, не заважає вигравати: часто трапляються випадки, коли гравець менш ніж за півгодини збільшує свій капітал з картки номіналом 5 гривень до декількох тисяч. Хоча, як запевняють досвідчені гравці, не в грошах щастя. Головне — процес, відчуття ризику. А гарантії того, що гра ведеться чесно й ви граєте з його величністю випадком, а не з комп’ютерною програмою, ви завжди зможете знайти на сайтах подібних ігор.
Ще декілька слів про методологію азартних ігор взагалі та віртуальних зокрема. Сума виграшів формується із суми програшів. А оскільки кількість тих, хто виграє, набагато менша кількості тих, хто програв, то з грошей «невдах» і складаються виграші. До того ж, досвідчений гравець вам завжди скаже, що він грає насамперед із самим собою. І коли зупинитися — вирішує тільки він.
УСПІХ — ДОБРЕ, АЛЕ ЗНАННЯ КРАЩЕ
Проте є можливості дещо зрівняти свої шанси на перемогу. Причому, на відміну від попереднього прикладу, суть тут не обмежується самим лише успіхом. Якщо ви великий знавець спорту, то сайт www.marathonbet.com саме для вас. Зареєструвавшись, ви тут зможете робити ставки, які обмежуватимуться лише рівнем вашої сміливості. На будь-який вид спорту, що вам до вподоби. Від жіночого волейболу чемпіонату Росії до матчів футбольної Ліги чемпіонів або розіграшу регулярного чемпіонату НХЛ. Виграші тут можуть бути й зовсім астрономічними. Щоправда, для цього треба вгадати результати, скажімо, 6-ти матчів з 9-ти проведених, наприклад, у чемпіонаті Італії з футболу. Є ще безліч можливостей заробити гроші в он-лайн-іграх. Проте й захоплюватися ними варто, скоріше, зі спортивної цікавості, адже стабільного заробітку вони за всього бажання не принесуть. Гра — це насамперед розвага, тож ставтеся філософськи до програшів і не впадайте в эйфорію від виграшів. Собі дорожче.