Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Україні створять Національний реєстр донорів

Він зменшить витрати часу медичного персоналу на пошук і доступ до необхідної інформації про донора та продукти крові, а отже — підвищить ефективність роботи
19 червня, 2014 - 11:35
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

В Україні закінчили роботу над створенням Національного реєстру донорів. З одного боку, це буде уніфікована інформаційна система, яка дозволить облікувати всі дані у сфері донорства, з іншого — діятиме єдиний механізм автоматизації діяльності служби крові.

Військові дії актуалізували потребу реформування служби крові. В Україні зростає інтенсивність її заготівлі — все більше й більше громадян стають у черги на станціях по збору крові й тим рятують чиїсь життя. Проте досі в Україні не налагоджена система обліку крові та подальшої оперативної роботи з нею: щоб можна було оперативно дізнаватися, де, в якій лікарні, якої групи не вистачає, на якій станції переливання крові її можна отримати і якнайшвидше доставити.

«В Україні досить гостро стоїть питання створення єдиної системи інформації щодо потреб, фактичних обсягів заготівлі й використання крові та її компонентів, якості донорства, даних про донорів та осіб, які відсторонені від донорства з різних причин, — зазначила заступник голови Держслужби України соцзахворювань та голова профільної робочої групи з розробки Національного реєстру Олена ЄЩЕНКО. — Національний реєстр покликаний стати джерелом якісної інформації про використання та розвиток донорських ресурсів, запасів донорської крові та її продуктів. Крім того, за рахунок уніфікованості системи значно оперативнішим стане обмін інформацією між спеціалістами служби крові. Це зменшить витрати часу медичного персоналу на пошук і доступ до необхідної інформації про донора, продукти крові, а також на роботу з паперовими медичними документами й підготовку звітно-облікових форм».

Фахівці Державної служби України з соцзахворювань, які розробляли цей документ, вважають, що наслідком цього стане оновлення технологічної інфраструктури та модернізація регіонального програмного забезпечення (за рекомендаціями Американського міжнародного альянсу з охорони здоров’я —АМАОЗ).

Володимир КУРПІТА, голова Держслужби України соцзахворювань:

— Вперше буде створено національну інформаційну систему — Національний реєстр донорів крові в Україні. Сьогодні в рамках діяльності профільної робочої групи, створеної при Держслужбі України соцзахворювань, відпрацьовано проект Концепції інформаційної системи «Національний реєстр донорів в Україні». Документ пройшов громадське обговорення, опрацьований відповідно до пропозицій і рекомендацій, які вносили в процесі цього обговорення. Концепцію буде затверджено відповідним наказом Міністерства охорони здоров’я України, і це стане основою для створення технічного завдання Національного реєстру.

Сьогодні такі реєстри діють лише як пілотні проекти на рівні окремих регіонів. Важливо, що реєстр охопить широкий спектр процесів у сфері донорства: від моменту обстеження потенційних донорів та прийняття рішення про кроводачу до кінцевого використання крові та її компонентів. Останнє забезпечить зворотній зв’язок: станцій переливання крові з клініками, які здійснюють переливання крові реципієнтам. Це дозволить у подальшому мінімізувати будь-які ускладнення під час переливання крові та її компонентів.

Інформаційна система спростить та прискорить процеси ідентифікації крові, в тому числі завдяки застосуванню механізму штрих-кодування. Забезпечуватиметься диференційований захист інформації — на локальному, регіональному та національному рівнях, тобто зберігатимуться принципи конфіденційності інформації про особу, нерозголошення діагнозу тощо. Разом із тим Національний реєстр стане комплементарним до інших інформаційних систем чи баз даних, зокрема електронного реєстру пацієнтів та реєстрів даних на локальному рівні. Це дозволить медичним працівникам більш оперативно та якісно здійснювати обмін даними щодо наявності запасів крові та компонентів, їх основних характеристик, переліку осіб, яких з різних причин відсторонено від донорства крові. Національний реєстр покликаний виконувати ключову функцію — забезпечити стандартизацію та контроль якості процесів заготівлі, тестування, паспортизації та використання донорської крові та її компонентів, що гарантуватиме їх безпеку.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: