Робити щеплення від грипу чи ні — питання, над яким зараз замислюється все більше українців. Однак стримує людей недовіра до препаратів, якими пропонують вакцинуватися у Міністерстві охорони здоров’я України. Як відомо, зараз МОЗ проводить тестування кількох іноземних вакцин проти каліфорнійського грипу, до речі, від однієї з них відмовилися медики Великої Британії. Однак вже у грудні почнеться масова вакцинація українців від грипу A/H1N1. На цьому наполягають експерти ВООЗ, які зараз перебувають в Україні. На їхню думку, вакцинація та карантин — це ті заходи, які зменшать кількість хворих та призупинять епідемію. А в тому, що вакцинація почнеться тільки наприкінці року, експерти не вбачають нічого поганого, адже за прогнозами ВООЗ, Україну чекає три хвилі епідемії грипу A/H1N1: перша — зараз, друга — навесні, третя — восени наступного року. Тому імунітет проти «свинячого» грипу українцям знадобиться.
Наразі головне завдання МОЗ — відновити рівень довіри населення до щеплень. А значить, треба переконати українців у якості препаратів як закордонного, так і вітчизняного виробництва (як відомо, одна з фармацевтичних фірм Харкова заявила, що теж буде виробляти вакцину від грипу). Наразі працівники Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів перевіряють фармацевтичні підприємства — щодо якості ліків і вартості противірусних препаратів. З’ясувалося, що в Одеській області приблизно 90% противірусних препаратів продавали за завищеними цінами і часто з-під прилавка, тобто без сертифікатів якості. А кілька днів тому на голову Одеської обласної інспекції з контролю якості лікарських засобів був скоєний замах. За версію слідчих — через професійну діяльність потерпілого.
Тож як повернути довіру українців до вакцини, що для цього треба робити, окрім державних перевірок аптек, і чи дає щеплення стовідсотковий захист від грипу, «День» запитав лікаря-імунолога, завідувача Київської міської дитячої консультаційної лікарні Світлану ЯКИМОВИЧ.
— Пані Світлано, що робити, аби змінити ставлення населення до щеплень, адже, з одного боку, всі розуміють, що вакцина потрібна, а з іншого — рівень довіри до неї не дуже високий?
— Українцям потрібно більше інформації, але не просто думок окремих людей з цього приводу, а більше даних про те, від якої саме інфекції щеплюють (якщо говорити про грип, то й досі фахівці сумніваються, епідемія якого саме типу зараз охопила Україну), наскільки ефективна та чи інша вакцина. Велику роль у тому, що знизилася кількість бажаючих вакцинуватися, відіграли телебачення, радіо та газети, які постійно подавали негативну сторону вакцинації. Але її ніхто не заперечує, бо, безумовно, бувають різні ускладнення. Та це поодинокі випадки, які, як правило, виникають у не зовсім здорових людей, тобто тих, хто має певні хронічні захворювання. Показуючи один негатив і більше нічого іншого, хочеться порадити, щоб у ЗМІ також давали слово імунологам чи іншим лікарям, які щодня зустрічаються з цією проблемою і можуть дати адекватну та достовірну інформацію. Однак інформаційний негатив зіграв свою роль, і люди стали боятися. Більшість пацієнтів, що до мене приходять, це підтверджують, і бояться вакцини не тільки проти грипу, а й проти дифтерії та інших хвороб.
— Судячи з роботи вашої клініки, наскільки зменшилась кількість охочих робити щеплення?
— У нас цей показник не змінився, оскільки ми працюємо індивідуально з кожним пацієнтом і не проводимо масової вакцинації. Позитивну роль відіграє те, що кожен лікар бере пацієнта під свою опіку, тобто супроводжує його і під час щеплення, і після, що викликає більше довіри. У кінцевому результаті люди знатимуть, до кого дзвонити, якщо виникнуть якісь ускладнення. Але в цілому по Києву та Україні кількість бажаючих вакцинуватися зменшилася. Хоча в останні три-чотири місяці тенденція змінюється, люди стали замислюватися: а наскільки безпечно відмовлятися від вакцинації? І в пресі з’явилося трохи більше інформації, що існують інфекції, які контролюються тільки вакцинацією. Якщо у перші місяці року була цілковита відмова від вакцини, то зараз іде перелом громадської думки. І це не тільки викликано пандемією свинячого грипу, багато пацієнтів ставляться до цього більш свідомо і приходять поговорити про варіанти вакцинації, думають, чи варто їм це робити.
— Зараз вакцина проти каліфорнійського грипу проходить тестування, після чого МОЗ обіцяє видати її клінікам і розпочати вакцинацію. Як треба організувати роботу з людьми, щоб вони таки зробили щеплення?
— Усе залежать від того, чи буде закупка вакцини за державний рахунок, чи буде розрахована на все населення або тільки на групи ризику. Це впливає на вартість щеплення, до чого населення ставиться по-різному. Дехто піде на щеплення тільки тоді, якщо воно буде безкоштовним, а той, хто не довіряє державним закупівлям, звернеться у приватну клініку й заплатить стільки, скільки треба, аби тільки мати гарантію у якості препарату. Тому найкраще проводити вакцинацію і через приватні, і державні лікарні, і бажано під наглядом конкретного лікаря, з яким пацієнт буде підтримувати зворотній зв’язок. Бо люди хочуть не просто прийти у вакцинальний кабінет, а мати індивідуальний підхід, тобто зараз нам потрібне спілкування лікаря з пацієнтом. Організувати таку систему по всій Україні дуже важко, адже кількість лікарів не така велика, щоб приділяти кожному пацієнту по 30—40 хвилин для консультації. Є люди, які вакцинуються давно, тому вони легко йдуть на щеплення. Але для більшості важливо отримати інформацію від кваліфікованого лікаря.
— Міністерство обіцяє почати вакцинацію проти «свинячого» грипу аж у грудні. Чи не запізно це буде і чи можна вважати її стовідсотковим захистом від грипу?
— Принаймні це краще, ніж взагалі не робити щеплень. Було б прекрасно, якби при прогнозуванні будь-якої пандемії це було підготовлено заздалегідь, і відповідно були проведені профілактичні заходи. У будь-якому разі вакцинація повинна проводитися, бо це однозначно знизить кількість хворих. Але не можна говорити, що вакцина дає 100% гарантії і людина не захворіє на грип. Усе залежить від імунної системи кожного з нас, тому про 100% жодна вакцина не свідчить. Але це досить хороший захист, навіть у випадку зараження це полегшує перебіг хвороби, тобто дає можливість уникнути важких стадій її розвитку. Деякі західні медики стверджують, що маючи щеплення від сезонного грипу, людина, яка раптом підхопить вірус A/H1N1, легше його перенесе. І це справді так, але поки документованих підтверджень в Україні цьому немає.