Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вчені розвіюють міфи про тютюн

Жінки помиляються: куріння не сприяє схудненню
23 липня, 2008 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКA

Суто жіноче переконання у тому, що куріння допомагає контролювати вагу, — це міф. До такого сенсаційного висновку дійшли вчені Університетського коледжу в Лондоні в результаті тривалого шестирічного дослідження. Науковці спостерігали майже за трьома тисячами 11-річних дітей до досягнення ними шістнадцятирічного віку і не знайшли різниці у вазі між курцями і вільними від цієї шкідливої звички підлітками.

Результати дослідження здивували навіть вчених. «Протягом багатьох років я повторював, що, на жаль, вірною є думка про те, що сигарети допомагають контролювати вагу. Але це невірно. Наші попередні результати ясно демонструють, що юні курці не краще контролюють свою вагу, ніж ті, хто ніколи не курив», — розповідає професор Університетсього коледжу в Лондоні Роберт Вест.

Дослідники не виявили між курцями й некурцями жодних відмінностей ваги тіла, індексу маси тіла, вжитку калорій або жиру. За їхніми словами, деякі відмінності з’являються лише тоді, коли курці досягають середнього віку і мають дуже тривалий стаж куріння. У цьому випадку курці й справді важать менше, але при цьому у них вже пошкоджені легені, значно підвищений ризик серцевих нападів, інсульту й раку.

Але й ця вагова різниця досить примарна. Хоча завзяті курці середнього віку і худіші, ніж їхні не схильні до шкідливої звички однолітки, але розподіл жирів в організмі у них... деформує фігуру. Як виявилося під час досліджень, дія сигарет на ендокринну систему призводить до того, що у курців навіть нормальна кількість жиру розподіляється по організму ненормальним чином. Жир накопичується довкола талії і верхньої частини тулуба, а не довкола стегон. Це означає, що у курців частіше спостерігається більш високе відношення «талія до стегна». Причому одне з досліджень, в якому взяли участь майже 12 тисяч жінок віком від 40 до 73 років, засвідчило, що відношення талії до стегна збільшується зі збільшенням кількості викурених ними щодня сигарет.

Ще одну сенсаційну заяву зробили спеціалісти Італійського інституту боротьби з курінням. За їхніми даними, коли жінка кидає курити, шкіра її обличчя за дев’ять місяців молодшає на 13 років. Від жінок, які брали участь в експерименті, вимагалось кинути курити і здавати аналізи щотри місяці. Результат виявився дивним: шкіра учасниць цього дослідження в середньому помолодшала на 13 років, а важили вони на декілька кілограмів менше.

А вчені з Гарвардської медичної школи в Бостоні дійшли висновку, що відмова від куріння практично миттєво покращує здоров’я людини, а небезпека смерті протягом п’яти подальших років знижується на 13%. Такі дані були отримані в результаті тривалого дослідження, проведеного серед ста тисяч жінок у 1980—2004 роках.

Олександра УСТИНОВА
Газета: 
Рубрика: