Великодній період — час, коли українці віддають шану тим, хто відійшов до кращого світу. Дуже часто люди йдуть на цвинтар з пластиковими вінками та іншим декоруванням. А цього робити не варто — переконує Українська греко-католицька церква, яка вкотре нагадує про шкоду від пластикових атрибутів на кладовищах.
«Цю ініціативу ми започаткували фактично на одному з перших років діяльності нашої церковно-екологічної інституції, яка була покликана сприяти формуванню екологічної свідомості вірян», — відзначає у коментарі для «Дня» керівник Бюро УГКЦ з питань екології Володимир ШЕРЕМЕТА.
Інформаційну кампанію «Великдень без пластику» УГКЦ проводить із 2013 року. Зокрема, два роки тому було виготовлено понад тисячу банерів із інформацією про шкоду довкіллю, які повісили перед цвинтарями на Західній Україні.
«Зараз важливо знову про це нагадати, адже напередодні Великодня проблема в особливий спосіб загострюється, тому що наші співгромадяни із добрим наміром віддати шану своїм рідним і близьким несуть на кладовища пластикові вінки та квіти, — каже Володимир Шеремета. — Як наслідок, ми отримуємо сотні тонн пластику. Це є екологічною проблемою, яка за принципом бумерангу болісно повертається до людини та її здоров’я.
В Україні фактично не існує механізмів утилізації пластику. У найкращому випадку ці тонни відходів попадають на сміттєві полігони і там сотні років розкладаються, забруднюючи довкілля. Часто безпосередньо на кладовищах, особливо в сільській місцевості, цей пластик спалюють. Тоді виділяється низка шкідливих для здоров’я людини сполук, у тому числі і діоксини, які є канцерогенами, тобто викликають ракові захворювання.
Насамперед наша організація намагається достукатися до вірян і пояснити, що ця практика є як мінімум зайвою. По-перше, вона шкідлива для довкілля і здоров’я. По-друге, віруючій людині слід знати, що пластикові вінки та квіти не мають жодної богословської символіки, а сама традиція поширилася в радянські часи. Нічого спільного зі справжньою християнською вірою вона не має, адже померлі не потребують матеріального вшанування, тим паче шкідливого для життя інших людей. Передовсім померлі потребують щирої молитви. Особливо це важливо у великодній період».
Керівник Бюро УГКЦ з питань екології Володимир Шеремета радить краще витратити кошти на діла милосердя: «Фактично люди витрачають на вінки немалі кошти, які можна було б використати задля допомогти тим, хто справді цього потребує. Це також було б дієвою молитвою, проханням перед Господом за безсмертну душу близької вам людини».